Beslenme Alışkanlıkları Ve Psikolojik Tedavi

0
606

Beslenme ve yaşam biçimi önemli ölçüde bağlantılıdır. Yaşam tarzında var  olan alışkanlıklar beslenme ve buna bağlı rahatsızlıkları da etkiliyor. Düzenli bir beslenme alışkanlığı ile aşırı kilolardan kurtulmak mümkün olacaktır.  Beslenme konusunda diyetisyenler etkili bir şekilde çözüm üretebilmektedir. Fakat her şey kişinin kendisinde başlar ve kendi kararlarıyla ilerler. Kilolarından rahatsız olması ve bunlardan kurtulmak istemesi yeterli olmamaktadır.  Kararlı bir tutum içinde olması gerekiyor. Bu noktada da beslenmede psikolojik tedavi devreye giriyor.

Beslenme Alışkanlığı Edinmede Psikolojik Tedavi

Kilolardan kurtulmak için yıllardan beri uygulanan diyet yöntemi yeteri kadar ise yaşamamıştır. Kilo vermek gerçekleşse bile diyetin bırakılması ile fazlası ile tekrar kilo alımı gerçekleşmektedir.  Beslenme alışkanlığı edinmek en etkili yöntemlerin olmaktadır.  Bu noktada kişinin psikolog desteği alması oldukça etkili oluyor. Fazla kilonun zararlarının bilinmesi ve tekrarlama hastaya bildirilmesi yine etkili oluyor. Depresyon gibi pek çok psikolojik sorun yemek yeme alışkanlığını büyük ölçüde etkiliyor. Beslenme alışkanlığı da doğru ve dengeli beslenmenin püf noktaları etkili bir şekilde kişiye hissettirilmeli. Kişiyi kararlı bir şekilde devam ettirme konusunda motivasyon etmekte oldukça önemlidir.  Ayrıca psikolojik tedavi noktasında beslenme alışkanlığının nasıl olması gerektiği, kaloriyi azaltıp hareket etmeye yönlendirmek,  güne etkili bir kahvaltı ile başlama alışkanlığını edinmek konularında terapiler beslenmede dengeyi bulmayı kolaylaştırıyor.

Kilo Vermek ve Dengeli Beslenmek Arasındaki İlişki

İlk önce kilo vermek için aceleci davranılması gerektiğini kişinin kabul etmesine yardımcı olunuyor. Beslenme alışkanlığı edinmek oldukça zorlayıcı ilk aşamalarda yorucu olabiliyor. Bu durumda dengeli beslenme ile zamana yayarak kalıcı bir kilo vermenin mümkün olacağını ve örneklerini kişiye göstermek etkili olacaktır.  Neden kilo vermek gerektiğini ve bunun getirilerini göz önünde bulundurmak ve de bu sayede motivasyon ve hevesin devamlılığı önemli olmaktadır. Mükemmel derecede davranmak zorunda hissetmek en büyük engel oluyor. Bu engeli aşmak zaman zaman hataların olabileceğini kabullenmek uzun süreli olarak alışkanlıkları devam etmeyi sağlıyor.  Psikolojik tedavi aşamasında bu noktalarda kişilerin desteklenmesi beslenme alışkanlığı kazanmak konusunda fayda sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın