Bekar Olmak mı Evli Olmak mı?

1
894

Psikolog Dr. DePaulo 30 yıldır sürdürülen çalışmaları öne sürerek geleneksel bakışa meydan okuyor.

Psikolog Dr. DePaulo’nun iddia ettiğine göre; bekar insanların psikolojik anlamda gelişmesi evli insanlara göre daha olası.

Bu bekar olmanın genelde görmezden gelinen avantajlarından sadece birisi.

Diğerleriyse daha fazla sosyal olmayı ve daha dirençli olmayı içeriyor.

Bu sonuçlara 30 yılı aşkın süre boyunca yürütülen 814 çalışmanın incelenmesiyle varıldı.

Dr Bella DePaulo, Amerikan Psikologlar Derneği’nin 124’üncü yıllık toplantısında şunları söyledi: “Yalnız kalmanın riskli olduğu yönündeki endişeler kendi başına olmanın temel yararlarını karanlığa gömebilir. Artık bekar insanların ve bekar hayatın daha doğru betimlenmesi gerekiyor; tek yaşayan insanların gerçek güçlerini ve dirençlerini tanıyan ve hayatlarını anlamlı kılan bir betimleme yapmanın zamanı geldi.”

Bekar Olmanın Avantajları Var mı?

Evli olmanın avantajları herkesçe malum -hatta abartılmış- bir şey iken, Dr DePaulo bekarlığın iyi taraflarının da anlaşılmasını ve kabul edilmesini istiyor.

Araştırmayı tekrar detaylarıyla gözden geçiren Dr DePaulo bekar olmanın pek çok avantajını buluyor:

 • Bekar insanlar ailelerine, arkadaşlarına, komşularına ve iş arkadaşlarına daha bağlı.
 • Bekar insanlar evli insanlara göre yaptıkları işi daha anlamlı buluyor.
 • Bekar insanlar daha fazla hür iradeye sahip; kendi geleceklerini belirleme hakkına daha fazla sahipler.

Diğer faktörlerin yanında, bekar insanların kişisel büyüme ve gelişimi daha fazla tecrübe etmelerinin nedeni daha fazla hür iradeye sahip olmalarıyla alakalı olabilir.

Ayrıca, kendine yettiğini hisseden bekar insanların olumsuz duygular hissetmesi de daha az olası.

Bu avantajlar, toplumun pek çok yararı evli insanlara atfetmesine rağmen varlığını sürdürüyor, diye belirten Dr DePaulo: “Evlenen insanlar çoğu ekonomik olmak üzere oldukça fazla yarar ve iltimasa erişim sağlayabiliyor. Bu insanların sadece evli oldukları gerekçesiyle elde ettikleri ekonomik ve kültürel avantajlar dikkate alındığında bekarların bu kadar iyi gitmeleri daha da önem kazanıyor.”

Evli olmanın da, tabi ki, avantajları var ve Dr DePaulo bir statünün diğerinden daha iyi olduğunu iddia etmiyor: “Bugün insanlar, önceden olmadığı kadar çok kendileri için en iyi olacak yaşam şekillerinin peşinden koşuyor. İyi yaşam için tek bir plan yok. Önemli olan başkalarının ne yaptığı ya da başkalarının bizden ne beklediği değil, bizim gerçekten kim olduğumuzla uyum sağlayan ve hayatımızı en iyi şekilde yaşamamıza izin veren zamanları, mekanları ve insanları bulabilmektir.”

 

Bu çalışma Amerikan Psikoloji Derneği (apa) 124’üncü yıllık toplantısında Dr Bella DePaulo tarafından sunulmuştur.

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

 1. Sizi (videolarınızı ve yazılarınızı) çıldırık bir hevesle takip ediyordum, bu yazıyla beraber iyice pekişti. Son günlerde en çok canımı sıkan konulardan birinden bahsetmişsiniz. Ne yazık ki, özellikle ülkemizde, evli ve çocuklu insanlar daha üstün görülüyor. Evli ve çocuklu aileler de sürekli bir takdir ve ayrıcalık beklentisi içinde. Evlenmemiş insanları küçümsüyorlar:

  “Vah vah, sen şimdi hep yalnızsındır ;(”
  “Ayy sen düzgün yemek yiyemiyorsundur ;(
  “Sen istediğin zaman sevişemiyorsundur ;(”
  “Sen keşke ölsen ;(”

  Tamam, sonuncusunu uydurdum ama ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Şahsen ben kendime çok düşkünüm. Hayatımın geri kalanı boyunca aynı adamı seveceğime de söz veremem. Kim verebilir? Bence herkes eşinden sıkılabilir. En sevdiği tişörtten, en sevdiği yemekten-şarkıdan nasıl sıkılırsa eşinden de sıkılabilir. Romeo ve Juliet’in aşkları bile 3 gün sürdü. 3 yıl süreceğini kim garanti edebilirdi? Özgürlüğümü, enerjimi, vaktimi, paramı bir kocayla ve çirkin bir bebekle paylaşmak istemiyorum. Eminim benim gibi düşünen birçok kadın ve erkek vardır. Hele ki evlenince o kişinin de ailesiyle evleniyor gibi oluyorsunuz, ona hiç girmeyeyim. Yeterince uzun yazmışım bir cevap için. Evlilik çok saçma.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın