Beden Dilinizi Avantajınıza Kullanın

0
892

Beden dilini birini etkilemek veya kendinizi özgüvenli göstermek haricinde, pek çok insanın bilmediği bir şekilde yararınıza kullanabilirsiniz.

Beden dili kullanımı başkalarının anlayışıyla sınırlı değildir. Ayrıca istediğiniz izlenimi bırakmanız için size yardımcı da olabilir.

Siz izin vermediğiniz sürece kimse sizin gerçek duygularınızı öğrenemez. Sizden hoşlanmayan insanlar sizin kötü hissettiğinizi veya hayal kırıklığına uğradığınızı görmekten mutlu olurlar. Öyleyse siz de onların üzerinde bıraktığınız izlenimi nasıl isterseniz öyle şekillendirmek için beden dilini kullanın.

Beden Dili Kullanarak İstenilen İzlenimi Bırakmak

Basitçe anlatmak gerekirse; herhangi bir duyguyla ilgili bir jest veya hareket kullandığınızda karşınızdaki insan –beden dili hakkında hiçbir şey bilmese bile- otomatik olarak sizin o duyguyu hissettiğinizi farz edecektir.

Gerçekten çok basit; kendinizden emin görünmek istediğinizi düşünün; sadece dik durun – sırtınız düz olsun, ellerinizi karnınızın önünde bağlayın ve başınızı biraz kaldırın. Bu durumda herkes sizin kendinden emin biri olduğunuzu düşünecektir.

Beden Dilinin Diğer Avantajları

Beden dilinin ters etki adı verilen önemli bir avantajı daha var. Bu etkiyi kullanarak ruh halinizi değiştirebilirsiniz. Eğer belli bir beden dili hareketini yapıp dakikalarca beklerseniz bu hareketle bağlantılı olan ruh halini hissetmeye başlayacaksınız. Örneğin, birkaç dakika boyunca kendinden emin olmakla ilgili olan hareketleri yaparsanız, gerçekten de kendinizden emin hissetmeye başlayacaksınız.

Beden diliyle ilgili bir diğer güçlü avantaj da onu satışlarda kullanmaktır. Örneğin bir satış elemanı, satacağı ürünleri teklif etmeden önce müşterilerin beden dili hareketlerini gözlemleyebilir. Ürünün herhangi bir özelliğinden, mesela fiyatından bahseder bahsetmez müşterilerin beden dilinde herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakabilir. Eğer beden dilinden negatif bir işaret yakalarsa bir daha fiyattan bahsetmeyerek ürünün diğer özelliklerini anlatmaya başlayabilir. İnsanların neyi isteyip neyi istemediklerinden emin olmak satışlarda önemli bir avantaj kazandırır. Böyle bir davranışı deneyimli satışçılar farkında olmadan da olsa kullanırlar.

Gördüğünüz gibi, beden dilindeki küçük değişiklikler insanlar üzerinde büyük etkiler bırakabiliyor. Bu küçük etkiler, dimdik durmak gibi, insanların sizden etkilenme olasılıklarını da arttıracaktır. Ne kadar kendinden emin durursanız; o kadar çekici olursunuz ve hiçbir şey sizi düz bir sırtın göstereceğinden daha özgüvenli gösteremez!

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın