Aşkın Psikolojisi

0
66

Aşk gerçekten nasıl olur?

Arkadaşlarınızı kaç kere gelecekteki partnerlerinin nasıl olmasını gerektiğini anlatıp sonra bu özelliklerle alakası olmayan insanlarla beraber olduklarını gördünüz?

Neden insanlar aslında önceden hiç düşünmemiş oldukları insanlarla beraber olurlar?

Cevap şu; çünkü birkaç şanslı kişi dışında insanların çoğu konu ilişki olunca aslında ne istediği bilmez. İnsanlar genellikle neden ve nasıl olduğunu anlamadan âşık olurlar ve bu nedenle de aşkın akıl tarafından mı yoksa kalp tarafından mı yönetildiğini merak ederler.

Bilinçaltınız ise bilinçli zihninizden çok daha fazla şey biliyor.

En son bir topluluk önünde konuşma yaparken ne kadar kaygılı olduğunuzu hatırlayın. Neden kaygılandığınız hakkında bir fikriniz var mıydı? Biz söyleyelim; çünkü bilinçli zihniniz bunların farkında olmasa da bilinçaltınız kaygıya neden olan bazı sinyaller algılamıştı. Diğer bir deyişle bilinçaltınız, bilincinizin ulaşabileceğinden çok daha fazla veriye erişim sağlıyor. Bazen siz nedenini anlamaksızın ruh halinizin, duygularınızın değişmesi de yine bu sebepten kaynaklanıyor.

Ne İstediğinizi Kim Biliyor? Siz mi; Bilinçaltınız mı?

İnsanların çoğu karşılanmamış ihtiyaçlarının, psikolojik yaralarının ya da bilinçaltındaki arzularının farkında değildir. Örneğin gösteriş meraklısı bir insan Instagramı egosunu pohpohladığı ve gösteriş yapmasına olanak verdiği için sevdiğini söylemez. Bunun yerine, Instagram’da güzel fotoğraflar olduğu için sevdiğini düşünebilir.

Bilinçaltınız sizin bilincinde olmadığınız her türlü bilgiye ulaşım imkânına sahiptir ve kolayca sizin için uygun olan kişiye karar verebilir. Yani birini görüp ondan hoşlandığınızda bu demek oluyor ki bilinçaltınız o kişinin sizin için iyi olduğundan emin olmaya yetecek kadar sinyal görmüştür.

Ayrıca bir insanla tanışır tanışmaz nasıl âşık olunabildiğini de merak etmiş olabilirsiniz. Cevap basit; bilinçaltınız sizin ihtiyaçlarınızı, inançlarınızı ve kişiliğinizi baz alarak potansiyel bir partnerde bulunması gereken her şeyin bir listesini yapar. Siz farkında olmadan ustaca biriktirdiği bu işaretler sayesinde bilinçaltınız bir kişideki özellikleri kolayca görür ve siz bu kişiden neden hoşlandığınızı bilemeseniz bile.

Öyleyse Birini Aşık Olması İçin Yönlendirebilir Misiniz?

Aşkı yönlendirebilir misiniz? Birini kendinize âşık edebilir misiniz? Aslında bu sorunun cevabı “evet”. Bu oldukça muhtemel. Eğer kişinin bilinçaltının aradığı sinyalleri ona yollamayı başarabilirseniz; kişi sizin nasıl gözüktüğünüze ve becerilerinize bakmaksızın sizin aradığı kişi olduğunuza karar verecektir. Ancak bilinçaltına ileteceğiniz mesajları nasıl belirleyeceksiniz, bu önemli bir sorun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın