Angry Birds Bağımlılığı

2
778

Akıllı telefonların, yeni oyunların, yeni uygulamaların gündem belirlediği bir yüzyılda yaşamaktayız. Yeni uygulamalar, oyunlar boş zamanımızı değerlendirme şeklini değiştirirken beyin fonksiyonlarımızda değişmelere sebep olmakta. Bazı oyunların başında günlerimizi hatta haftalarımızı geçirmekteyiz. Bu oyunlar içinde bir oyun var ki zamanı çalma konusunda uzman. Uzmanlığı ise oynanma süresinden, cinsiyet, yaş, milliyet gözetmemesinden geliyor. Bu oyun tabi ki Angry Birds, her yeni oyun tanıtımı İphone kadar olmasa da gündemi etkilemekte.

Öncelikle Angry Birds’ün beyin fonksiyonları üzerindeki etkisine bakacağız. Kişinin bağımlılık geliştirebilmesi için haz alması gerekir bunun içinse limbik sistemin ve haz yolağının aktive olması gerekir. Beynin bu sistemleri aktive olduğunda kişi haz almaktadır. Birey keşfedilen yeni haz durumunu tekrardan bulmak için arayışa girer. Benzer durumla tekrar karşılaştığında ne olursa olsun onu yine ister. Bunların ötesinde Angry Birds’te bizleri bağımlı yapan bazı ayrıntılar vardır bunlar:

Angry Birds Kolaydır: Haz yaşanabilmesi için bu oyun fazlasıyla kolay bir oyundur. Kuşu geri çekersiniz ve bırakırsınız bu kadar. Toplamda oyunun 1 bölümünü 10 saniyede de bitirebilirsiniz. Kısa sürede başarı elde edersiniz. Haz kısa sürede meydana geliyorsa bağımlı olma ihtimaliniz de yükselir.

Ayrıca “Level” atlamak oyunların temel bağımlılık yapan özelliğidir. Angry Birds oyununda level atlamak kolaydır. Düşük puanla bir üst bölüme geçebilirsiniz ancak daha yüksek puanla geçerseniz önceki oyunlarınıza göre daha yüksek puan alırsınız bu da oynamaya devam etmenize sebep olur.

Angry Birds Ödüllendiricidir: Kuş sapandan fırladıktan sonra düşüşe geçtiğinde camlar kırılır, odunlar, betonlar, domuzlar patlar puanlar toplanır. Bölümü en yüksek puanla geçmeyi başaramadığınızda bile aslında oyun size puan vererek ya da sizi bir domuzu veya tahtaları patlatarak ödüllendirir ve haz yolağınızı aktive eder.

Buna ilaveten patlatmanın legodan ev yapan çocuğun, oyunun sonunda evi bozarken aldığı zevkin çok benzeridir. İlkel bir hazzı,yok etme hissini de ortaya çıkarttığı söylenebilir.

Angry Birds Gerçeğe Uygundur: Oyun fizik kurallarına ve gerçeğe çok uygundur. Yerçekimi olması gerektiği gibidir. Tahtanın, betonun düşüşü, kuşun uçuşu gerçekte seyrettiğimiz düşüşlere çok yakındır. Gün içinde yere düşen camdaki kırılma hissini içimizde yaşadığımız heyecanın benzerini oyunun içinde hissederiz. Görsel zenginlik de alınan hazzı arttırır.

Angry Birds Komiktir: Kuşların, beklerken ve hedefe giderken çıkarttıkları sesler normal dışıdır, korku dolu sesler yerine, patlamaya giderken çok eğlendiğini hissettiren ruh sağlığı bozuk kuş sesler çıkartırlar. Sırasını beklerken zıplayarak hırslanan kuşlardaki benzer durum bizleri eğlendirir.

Bu etkenlerin yanında bağımlılıkta dopamin salınımı çok önemli bir rol oynar. Ödülün geldiği esnada beyin dopamin salgılar. Ancak beyin oyun esnasında hangi iyi hediyenin geldiğini tam olarak kestiremez, son anda belki tüm kulede yıkılabilir, son bir domuzda kalabilir ya da tam isabetle kuleyi hemen yıkabilir. Bu da tansiyonu arttırır, kalp atışlarını hızlandırır. Böylece angry birds tüm vücut sistemimizi etkiler.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

2 YORUMLAR

  1. Bu tarz farklı yazılara ve bakış açılarına ihtiyacımız var. Aslında hepimiz sıkılmadık mı,klasikleşmiş psikolojik yazılardan boşanma,ayrılma,evlilik,aşk vs. yazı çok güzel tamamiyle bilimsel açıdan vücudumuzu ve hormonların psikolojimize etkisini açıklıyor. Hayatımızın her anına bunu yorabiliriz. Aslında basit bir angry birds değil, ödüle ulaşmak hayatımızın her anında var. Tebrik ederim:)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın