Aldatılan Kadın Ne Yapmalı?

0
765

Çiftlerin ihanete uğradıkları zaman takındıkları tavrın büyük bir kısmı kültürel zeminlerine yani geçmişteki görgü, çevre, eğitimlerine ve de sadakatsizliği de kapsamına alan kişisel ya da dini değerlerine dayanır.

Peki, aldatılan çiftler, (kadın veya erkek) ne yapmalı?

Pek çok çift aldatılan kişi sadakatsizlik meselesinden sonra ilişkilerine devam edip etmemeye ve bu durum karşısındaki hislerine karar vermek için terapi yani psikolog desteği alma yolunu seçiyor. Bir psikolog, partnerler aldatıldığına ilişkin duygularını ifade ederken destekleyici bir dinleyici olarak hizmet verebilir ve çifte –ister ilişkilerini devam ettirmeyi ister sonlandırmayı seçsinler- ihtiyaçlarını ve ilişkideki gelecek hedeflerini belirleme konusunda yardım edebilir. 

Eğer çift ilişkilerini sürdürmek konusunda istekliyse, psikolog birbirlerinin ilişkilerine olan bağlılık seviyelerini keşfetmelerini sağlayarak, sarsılan güveni tamir etme becerilerini öğreterek ve iyileşme süreci boyunca çifte rehberlik ederek yardım edebilir. Bir psikolog aynı zamanda ilişkinin zayıf ve güçlü yanlarının açık bir şekilde değerlendirilmesini teşvik ederek ilişkinin gerçek doğasını açığa çıkarır.

Eğer ilişki bağımlılığı, duygusal suiistimal ya da tekrar eden aldatma gibi sağlıksız durumlar ortaya çıkarsa psikolog ilişkinin doğruluğunu da sorgulayabilir. Ayrıca terapi, partnerlerinin sadakatsizliği için kendini suçlayan insanların bu hislerini etraflıca ele almalarına ve yeni bakış açıları kazanmalarına da yardım eder.

Bir çift ilişkiyi sonlandırma kararı aldığındaysa psikolog iki tarafa da yardım desteği sağlamaya devam eder. İhanete uğrayan kişi eksiklik hissini, ihaneti ve öfkesini psikologla paylaşmayı yararlı bulabilir ve bir psikolog da hastasına partnerini kaybetmiş olmanın yarattığı sarsıntının üstesinden gelebilmesi için yardım edebilir. İhanet eden tarafsa pişmanlık hissedebilir ve böyle bir davranışa onu iten sebepleri öğrenme isteği duyabilir. Örneğin kişi ilişkisinin tatmin edici olmadığını fark ettikten sonra ihanet ettiyse bu davranışını tekrarlamaması için psikolog kişiye memnuniyetsizliğinin hissettirdiklerini daha etkili bir şekilde partnerine açma yollarını belirlemede yardım edebilir.

Yukarıdakilerle birlikte eklemek gerekir ki, aldatılan kadın olduğunda daha fazla psikolojik destek arayışına giriyor desek sanırım yanılmış olmayız.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın