9 Maddede Aşırı Hassaslık

0
1407

Aşırı Hassas Olmanın Tanımı

Aşırı hassaslık; normal birini zar zor etkileyecek bir dış etkiden çok fazla etkilenmenize neden olan bir kişilik özelliğidir. Örneğin diğer insanların hoşgörü gösterebildiği yapıcı eleştirileri hoş görememek bunun bir işaretidir.

Aşırı hassas bir insan olup olmadığınızı anlamak için bu soruların çoğuna cevabınızın evet olup olmadığına bakın.

  1. Kişiliğiniz hakkında söylenen söz ve yorumlardan inciniyor musunuz?
  2. Eleştiriye açık değil misiniz?
  3. Yüksek sesten ve yüksek sesli müzikten hoşlanmıyor musunuz?
  4. Başka insanların acı ve üzüntülerini herkesten daha fazla hissediyor musunuz?
  5. Zayıf – ince bir vücut yapısına ya da akranlarınıza göre daha küçük bir bedene mi sahipsiniz? (Ektomorf beden tipi %99 gibi bir oranla daha hassastır)
  6. Sokakta bir kazada gördüğünüzde ne olup bittiğine bakmak için 3 dakikadan daha fazla duruyor musunuz?
  7. Yüksek ya da alçak sıcaklıklarla başa çıkmayı çok zor buluyor musunuz?
  8. Vücut çalışarak kas yapmanın çok zor olduğunu düşünüyor musunuz?
  9. Küçük olayların sonucunda bile ruh hali değişimleri yaşıyor musunuz?

 Aşırı Hassas Bir İnsanın Hayatı

Eğer yukarıdaki soruların çoğuna cevabınız evet ise çok büyük ihtimalle siz aşırı hassas bir insansınız ve böyle birinin hayatı diğer insanlara göre çok daha farklıdır.

Aşırı hassas bir kişi acıyı abartılmış bir şekilde hisseder ve bu yüzden hayatın zorluklarıyla başa çıkmakta sorunlar yaşar. Aşırı hassas bir insan bazı bağlantıları kafasında herhangi birinden daha hızlı şekillendirir. Örneğin eğer ziyaret ettiği bir ülkede gerçekten kötü bir deneyim yaşadıysa geri döndüğünde orada yaşadığı kötü şeyi ülkeyle bağdaştırdığı için o ülkeden nefret edebilir.

Aşırı Hassasiyet ve Ruh Hali Değişimleri

Aşırı hassas kişiler kötü hissetmeye, bunalıma girmeye ve karamsar olmaya yatkındırlar çünkü ruh halleri herhangi küçük bir olayla bile değişebilir.     Duygusal olarak hassas bir insan narin ve kırılgandır. Bu yüzden onlara karşı dikkatli davranmak gerekir. Buradaki en büyük problem, çoğu insanın duygusal olarak hassas biriyle muhatap olduklarının farkına varmaları için gerekli bilgiye sahip olmaması ve fark etmeden kişiye çok fazla üzüntü verebilmeleridir.

Aşırı Hassas İnsanlar ve Ayrılıklar

Aşırı hassas insanlar sevdikleri birinden ayrılırlarsa ayrılık sonrası acıyı abartılı bir şekilde yaşadıkları için bu sürecin üstesinden gelme konusunda ciddi zorluklar çekerler.

Kötü Değilsiniz!

Duygusal olarak hassas biri olmanın pek çok iyi yanı vardır. Öncelikle bu insanlar başkalarının acı ve üzüntülerine ortak olabildikleri için genellikle daha iyi ve daha arkadaş canlısı olmaya yatkınlardır. Ayrıca bu insanların sanatta ya da şiirde başarı göstermelerinin nedeni de genellikle yaratıcılık yeteneklerine sahip olmalarıdır.

Aşırı Hassasiyet ve Duygusal Yaralar

Eğer yeni bir yaraya su dökmeyi denerseniz canınız acır çünkü bir yaramız olduğunda bize daha önceden zarar vermeyen faktörlere karşı da aşırı hassas hale geliriz. Aynısı duygusal yaralar için de geçerli. Çocukken reddedilmek, özgüven eksikliği ve özsaygıyla ilgili problemler sizi başkalarının fark bile etmediği şeylere karşı aşırı hassas yapan iyileşmemiş yaraların örneklerinden bazıları.

Aşırı Hassasiyetle Baş Etmek

Size bu konuda yardımcı olacak pek çok yöntem var ama çoğu düşünme ve durumları algılayışınız şeklinizi değiştirmeniz gerektiğinden yola çıkıyor. Bunu başardıktan sonra yaşadığınız şeylere bir anlam yüklemeden önce kendinizi kötü hissetmeyeceksiniz. Yani düşünme şeklinizi değiştirmeyi başarırsanız; aşırı hassas biri olmanın iyi yanlarından yararlanırken kötü yanlarından da kaçınmış olacaksınız.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın