5 Tuhaf Psikolojik Rahatsızlık

0
1653

Çoğumuzun en bilindik psikolojik rahatsızlıklar hakkında bir kulak dolgunluğu vardır; şizofreni, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk ve benzeri. Sizin için, muhtemelen daha önce duymadığınız ve oldukça acayip hastalıklardan 5 tanesini derledim.

Erotomania

Erotomania oldukça tuhaf bir hastalık. Bu hastalığa sahip insanlar, başka birinin kendilerine âşık olduğuna inanıyorlar. Bu hastalığı daha da garip yapan şey ise genelde hastaların kendilerine âşık olduğuna inandıkları kişilerin kendilerinden çok daha üst statüde, çoğunlukla da ünlü biri olması. Bu aldanışın yıkılması zor olabilir; hatta kendisine âşık olduğuna inandığı kişi açık ve net biçimde âşık olmadığını söylese bile hastaları ikna etmek için yeterli olmaz. Ne yazık ki bu hastalık hakkında –özellikle de tedavisi hakkında- çok fazla bilgi yok.

Yabancı El Sendromu

Bu sendromun ne kadar sinir bozucu olduğunu hayal bile edemezsiniz. Temelde, bir kolun kendi aklı varmışçasına bağımsız hareket etmeye, etrafta dolanmaya, bir şeyleri tutmaya ve başka biri dokunduğunda karşılık vermeye başlamasıdır. Tamamen kişinin kontrolü dışındadır. Tahmin edeceğiniz üzere bu kabus sendrom, kendi kolunu ayrı bir varlığa benzeten hastalara büyük bir endişe ve sıkıntı veriyor.

Boanthropy

Boanthropy, kişinin kendini bir inek ya da öküz sanmasına neden olan kuruntusal bir hastalık. Bazı insanlar bu hastalığın rüya görerek başlayıp uyanıkken de zihne yayıldığını; eninde sonunda da bir rahatsızlığa dönüşüp vücudu ele geçirdiğini düşünüyor. Bu durumun hipnotizmayla etkilenip kandırılmak yoluyla da olması da muhtemel. Babil imparatorluğu kralı Nebukadnezar’ın da bu hastalıktan muzdarip olduğu düşünülür (en azından Daniel kitabında insanlıktan çıkıp tıpkı öküzler gibi ot yediğinden bahsediliyor).

Aboulomania

Aboulomania hastalık derecesinde kararsız olmayı ifade eder. Aboulomania hastaları hemen hemen her şeyde –fiziksel ve zihinsel olarak- normaldir ama basitçe anlatacak olursak, herhangi bir önemli seçim-karar söz konusu olduğunda çok ciddi problemler yaşarlar. Bazı Aboulomania hastaları günlük hayatta inanılmaz zorluklarla karşı karşıya kalır; basit şeyleri yapmayı neredeyse imkânsız bulurlar. Yürüyüşe çıkıp çıkmamak konusunu düşünmeleri bile onları içinden çıkılamaz bir kararsızlığa sürükleyebilir. Pek çok hasta, fiziksel olarak iyi durumda olduklarının bilincinde olmalarına rağmen, istedikleri şeyi yapabilme konusundaki yetersizliklerinin devam ettiğini söylüyor. Yani bu hastalar, kendi iradelerine göre hareket etme konusundaki yetersizliklerine tutsaklar.

Autophagia

Bu seferki için; yemeğinizi ortadan kaldırmanız gerekebilir. Autophagia, ısırarak veya düşünmeksizin çiğneyerek kendini-vücudun bazı parçalarını yeme hastalığıdır. Bu rahatsızlık resmi olarak DSM-IV’te (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nda) yer almasa da dürtü kontrolü bozuklukları başlığı altına alınabilir. Bu hastalığa örnek olarak; başlangıçta yalnızca tırnaklarını yiyip, sonunda parmaklarına şiddetli bir şekilde zarar verip sakatlayan bir adamdan bahsedebiliriz. Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da zarar vericiliği çok hafiften ölüm tehlikesi olana kadar değişiklik gösterir.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın