5 Maddede Çekicilik Psikolojisi

0
1130

Neden bazı insanları çekici bulurken bazılarını bulmayız?

Neden bazen insanlar birinin güzelliği hakkında aynı fikirde olmayabilir?

Güzellik göreceli midir yoksa evrensel bir güzellik anlayışı mı vardır?

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre fiziksel görünüşle ilgili olmadığı halde çekicilik algısını etkileyen pek çok etken var.

  1. Aşinalık ve Cazibe

İnsanlar aşina oldukları yüzleri daha çekici bulur. Yani tamamen yabancı biri sizi tanıdıklarınızdan daha az çekici bulur. Bir araştırmaya göre beyin sık sık gördüğü imgeleri işlemeye alışıyor ve bu da televizyonda gördüğünüz modellerin siz farkında olmadan güzellik algınızı nasıl belirlediğini gösteriyor.

  1. Benzerlik ve Cazibe

Çekicilik algısı üzerinde etkisi olan bir diğer faktör ise benzerlik. Yapılan bir araştırmada kadınların yüzlerine bilgisayar ortamında erkeksi bir görünüm veriliyor ve başka erkeklerin yüzleriyle birlikte onlara gösteriliyor. Hangisini çekici buldukları sorulduğunda kadınlar kendi yüzlerini seçiyor. Sonuç olarak insanlar kendilerinin, ebeveynlerinden birinin veya önceden âşık oldukları birininkine benzeyen yüz özelliklerine sahip olan insanlardan hoşlanıyor.

  1. Fiziksel Olmayıp Çekiciliği Etkileyen özellikler

Psikologların bulgularına göre cesaret, espri yeteneği ve özgüven gibi karakter özellikleri çekiciliği büyük ölçüde etkiliyor. Araştırmalar gösterdi ki insanların bir kişi hakkındaki çekicilik algısı o kişinin karakteri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarında değişiyor. Bu da size tamamen yabancı olan birinin sizi neden daha az çekici bulduğunu açıklayan bir diğer neden.

  1. Kültür ve Çekicilik Algısı

Kültür de çekicilik algısı büyük ölçüde etkileyen bir faktör. Batı kültüründeki güzellik tanımından uzak izole bir kültüre sahip toplumlarda kilolu kadınlar zayıf olanlardan daha çekici bulunuyor. Yani sizin güzellik algınızı belli bir ölçüye kadar kültürünüz belirliyor.

  1. İlgi Gereksinimi

Bazı insanlar başkalarından daha fazla ilgiye ihtiyaçları varmış gibi yetiştiriliyor. Bu insanların genellikle kendi kültürlerinde nadir bulunan özelliklere sahip kişilerden hoşlanma olasılıkları yüksek. Örneğin sarışınların az olduğu bir ülkede yaşayan biri –eğer ilgiye duyduğu ihtiyaç karşılanmamış bir insansa- yalnızca sarışınları çekici bulacaktır.

 

Peki Çekicilik Algısı Sürekli ve Değişmez mi?

Psikoloji bilimine göre, bu algı sürekli değildir. Size önceden iyi bir görünüme sahip olmadığınızı söyleyen birileri oldu mu? Olduysa bunun hakkında kötü hissetmenize hiç gerek yok. Araştırmalara göre çekicilik algısı sabit değil ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Hatta kişi için yeni etkenler kendisi hakkındaki çekicilik algısını bile değiştirebiliyor ve onu başkaları hakkındaki fikirlerini değiştirmeye sevk edebiliyor.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın