5 Adımda Psikolog Gibi Düşünün

0
781

İyi bir ruh hali içerisindeyken çoğu şey size iyi ve pozitif gelirken kötü bir ruh haliniz varsa sadece yolunda gitmeyen şeyleri gördüğünüzü hiç fark ettiniz mi?

Depresyon negatif düşünmeye neden olur ve/veya negatif düşünme depresyonla sonuçlanır ve mutluluk pozitif düşünmeden kaynaklanır ve/veya mutluluk pozitif düşünmeyi sağlar.

Bir ilişki hakkında tatmin olmamış hissetmek insanların partnerlerinin sadece negatif yönlerini görmelerine ve iyi olanları görmezden gelmelerine neden olur. Sonucu da psikolog desteği ile sonuçlanır.

Birilerinin karakterinden memnun olmamak sıklıkla onların kişilikleri, vücutları, arkadaşlıkları ve daha birçok konu hakkındaki bütün kötü taraflarını, olumsuzlukları görmeye yol açar.

Daha az kaygılı, depresif, mutsuz olmak ve hayata daha gerçekçi ve olumlu bakabilmek için yapılması gereken bazı davranışlar mevcut. Bunları psikolog önerili şekilde sizler için sıraladık.

 

  1. Görmek İstediğinizi Arayın

Hayatınızda ve ilişkilerinizde ne istediğinizi düşünün ve tüm pozitif ve iyi şeylerin işaretlerini, küçük işaretler olsa bile, arayın. Onları kabullenin ve takdir edin.

 

  1. Bir Şeyleri Adlandırma Yolunuzu Değiştirin

Negatif anlama sahip olabilecek olayları ve tecrübeleri yeniden adlandırmanın yollarını arayın. Onlara nispeten daha pozitif anlamlar veya isimler verin. Örneğin hata, bir “öğrenme deneyimi” olabilir. Başkasından gelen kırıcı bir hareket onun kötü bir gün geçirdiği anlamına gelebilir. Dökülen süt temizlik yaparken oturmak için bir fırsat ya da bir çocuk için öğretici bir tecrübe olabilir.

 

  1. Problemlerin nedenleri hakkında Endişelenmeyi Bırakın

Problemlerin sebepleri hakkında düşünerek boşa kürek çekebilir ve zamanınızı boşa harcayabilirsiniz. Bazen bu yardımcı olabilse de sıklıkla değildir. Nedenler hakkında endişelenmektense önce bir çözüm arayın. Sonuçların farkına varın. Eğer motivasyon eksikliğinden mustaripseniz, başlangıç yapma konusunda neden sıkıntı yaşadığınız üzerine düşünmeniz yardımcı olabilir. Yine de nereye gitmek istediğinizi ve amacınız doğrultusunda hangi adımları atabileceğinizi düşünmek zamanınızı ve enerjinizi daha iyi harcamanızı sağlar.

 

  1. Kendinize İstediğiniz Şeylerle İlgili daha pozitif sorular sorun

Hayatımdakileri farklı olarak nasıl görmek isterdim? Şu an daha mutluluk verici bir yerde olsaydım ne yapıyor olurdum? Eğer bir arkadaşıma durumum hakkında tavsiye veriyor olsaydım ona ne önerirdim? Hayatımdaki iyi şeyler neler?

 

  1. İmkânsız Olandansa İmkânı Olanı Düşünün

Asla çok iyi bir arabaya veya kardeşinizin sahip olduğu eve gücünüz yetmeyebilir. Zaten hayattaki her şeyi elde etmek de mümkün değildir. Ama size özel olan ve sizin için önemli olan şeyler yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz mümkün ve olası olan pek çok şey vardır. Gerçekçi olun ve gitmek istediğiniz yere ulaşmak küçük adımlar atın. Hayatınızda var olan pozitif şeyleri bulun, negatifleri değil. Gelecek için potansiyel ve hayaller bulun. Geri çekilmektense, hayata doğru yol alın.

 

Bunları hayatınızda uygulamak için çabaladığınız sürece psikolog desteğine de daha az ihtiyaç duyacaksınız.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın