3 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Edinin

5
135

Yeni alışkanlık edinmek ya da ondan kurtulmak günümüzün popüler konularından. Sıradanlaşan ve hızla geçen günümüzü daha keyifli ve üretken kılabilmek için yeni alışkanlıkları rutin hale getirme çabasındayız. Üretkenliğimizin bu derece düştüğünü hissettiğimiz bu yüzyılda, kişinin kendini tekrar üretken hale getirmesi için gerçek bir çaba harcaması gerekiyor.

Düzenli spor yapmak, düzenli blog yazmak, sağlıklı beslenmek, hatta günde bir litre su içmek bile elde etmek istediğimiz alışkanlıklar arasında ön sıralarda gelebiliyor. Genellikle kurtulmayı amaçladığımız alışkanlıklar ise daha az internet kullanmak, daha az şeker tüketmek ve daha az televizyon izlemek. Bu örnekleri arttırmak mümkün, herkesin kendine göre verimliliğini arttırmaya yarayacak hedefleri farklılaşacaktır. Hedefleri gerçekleştirmek için ise çeşitli yollar mevcut.

21 Gün

Bir iddiaya göre bir davranışın alışkanlık haline gelebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Belli bir zaman geçtikten sonra günlük rutininiz otomatikleşmeye başlıyor. Tam olarak net bir gün sayısı olmasa da 21 gün efsanesi en ağır basanlardan. Bu rakamı internette araştırdığınızda alışkanlığın değişmesi için 21 ile 30 arasında değişen gün sayılarını göreceksiniz. 21 gün efsanesi ise 1960 da yayınlanmış Dr. Maxwell in kitabından gelmektedir. Peki nedir bunun gerçeği?

Alışkanlığı edinebilmek için davranışın kesinlikle, belli bir süre tekrarlanması gerektiğini düşünenlerdenim. Ancak burada en önemlisi sayılardan çok bu hedeflerin yapılandırılmasıdır.

Nasıl Hedefe İlerlemeli?

Öncelikle yapılması basit hedef ve alışkanlıklar belirleyin. Bu sayede başarısızlık riskinizi azaltın ve motivasyonunuzu arttırın. Yapacağınız küçük şeyler hayatınızda çok değiştirmeyecek gibi gelse de asıl değişiklik ve sürdürülebilir alışkanlıklar onlarla gelecektir (Her gün 2 İstanbul fotoğrafı çekmek vbz.). Küçük değişiklikleri 1 ay, 3 ay hatta 1 yıl boyunca yaptığınızda hayatınızda ne gibi değişikliklere olabileceğini hayal edin.

Küçük hedeflerinizi günlük rutin haline gelene kadar yapmaya devam edin. Bu süreçte bazı günler hedefinize ulaşamayabilirsiniz, ertesi gün bir önceki gün yapmadığınızı da yapabilirsiniz. Bu size bir süre sonra yapmadığınız günler için sıkıntı verebilir, demek ki doğru yoldasınız.

Artık ritüellerinizi çeşitlendirme zamanı. Düzenli olarak ritüeli, alışkanlığa çevirdikten sonra, artık ona eklemeler ya da yeni küçük ritüellerle zenginleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu nokta da küçük adımlarla hedefe ulaşmayı sürdürmeye dikkat ediyoruz.

Genellikle yaptığımız hata haftalık aylık programlarımızı çok doldurmamız. Bir anda kişi ağır bir programın üstesinden gelemez ve sürekli erteleme eğiliminde olur, programı basitten karmaşığa doğru götürmek uygulanabilirliğini arttıracaktır.

*Bu maddeleri uygulamak depresyondaki birey için çok  zor olacaktır. Öncelikle depresyon tedavisi almasını öneririm.

Psikolog Barış GÜRKAŞ

İstanbul 

5 YORUMLAR

  1. Barış bey merhaba, ilk öncelikle makalelerini için teşekkür ederim. yalnız benim şöyle bir sorunum var. bu rutin için çalışmaya başladığım programda çok çabuk bir şekilde sıkılıyorum. bunun devamını asla getiremiyorum. yani bende büyük bir motivasyon eksikliği olduğunu biliyorum ama bir türlü bu sorunun üstesinden gelemiyorum. bugüne kadar başladığım tüm girişimlerim hepsi yarıda kaldı. kendimi bir türlü söz geçiremiyorum bana önerebileceğiniz bir taktik var mı. şimdiden size çok teşekkür ederim.

  2. Merhaba ben atilla başarıı olmak icin elimden geleni yapıyorum sizin değiniz gibi 21 gün veya 30 gün arası aynı şeyi tekrarlamak alışkanlık yapıyor ama ben 1 gün veya 2 gün programı uygulamaya calışıyorum 3. gün bütün hevesim kesiliyor eski halime dönüyorum onun için ne yapmalıyım cevap vere bilirmisiniz lütfen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın