Hafızayı Etkileyen Lezzetli İçecekler
6 Nisan 2016
Psikolojik Sorunlar ve Çözümleri
18 Nisan 2016

Telefonlarınız Kaygılı ve Depresif Hissettirebilir

depresyon anksiyete

Yeni bir araştırmaya göre cep telefonlarıyla çok fazla ilgilenmek ya da cep telefonlarına “bağımlı” olmak yüksek seviye depresyon ve anksiyeteyle ilişkili.

Sıkıntıyı azaltmak için telefon kullanmanın depresyon ve anksiyeteyle bir alakası yok. Görünen o ki insanlar can sıkıcı ve endişeli durumlarda telefonlarını bir çeşit bariyer olarak kullanıyor. Bu bir sorun oluşturmazken, araştırmaya göre cep telefonlarını duygusal bir savunma mekanizması olarak kullanmanın depresyon ve anksiyeteyle alakası olabilir.

Araştırma kapsamında 300 kişiye anket yapıldı ve cep telefonları, internet kullanımları ve zihinsel sağlıkları hakkında sorular soruldu.

Sorulardan bazıları şöyleydi:

“Akademik ya da iş performansınızın cep telefonu kullanımınızdan olumsuz etkildendiğini düşünüyor musunuz?” ve “İnternetsiz bir hayatın sıkıcı, boş ve üzücü olacağını mı düşünüyorsunuz?”

Araştırmaya yön veren Profesör Alejandro Lleras: “İnternete ve cep telefonlarına karşı bağımlı davranışları olduğunu söyleyen insanların depresyon ve anksiyete derecesi çok daha yüksek çıktı. Ama cep telefonu ya da internetin sıkıntıdan kaçmak için kullanılmasının zihinsel sağlık problemlerine neden olduğu gözlemlenmedi. Yani teknoloji kullanımını depresyon ve anksiyeteyle ilişkilendirmede online olurkenki motivasyon önemli.”

Buna benzer bir araştırmada araştırmacılar stresli bir durumun cep telefonu kullanımına olan etkisini test etti.

Professor Lleras telefonun bazen bir konfor aracı olma görevi üstlendiğini açıkladı: “Telefona erişimin olması bazı insanların strese karşı daha az hassas olmasını sağlıyor. Sadece sıkıldığınız zaman telefon kullanmak anksiyete ya da depresyona yol açmayacaktır.”

Araştırma Computers in Human Behavior dergisinde yayımlanmıştır. (Panova & Lleras, 2016).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir