Stresle Baş Etmenin İlginç Yöntemi

0
122

Herkesin şaşırtıcı şekilde etkili bir yolla stres ile baş ettiğini düşünün düşünün.

Yeni bir araştırmaya göre, başkalarına küçük bir yardım eli uzatmak her gün karşılaştığımız stres etkenleriyle baş etmek için etkili bir yol.

Araştırmaya yön veren Klinik Psikolog Dr Emily Ansell: “Araştırmamız başka insanlara yardım ettiğimizde aynı zamanda kendimize de yardım etmiş olduğumuzu gösteriyor. Stresli günler bizi genellikle daha kötü bir ruh haline ve zayıf zihinsel sağlığa götürüyor ama bizim bulgularımız başkaları için, kapıyı açmak gibi küçük şeyler yaptığımızda stresli günlerimizde çok keyifsiz hissetmeyeceğimizi gösteriyor.”

Önemli bir bilgiyi de eklemek gerekiyor; her gün yaşadığımız stres sağlığa zararlı olabilir. Yani stres olduğumuzda başkalarına yardım etmek yerine kendimizin yardıma ihtiyacı varmış gibi hissedebiliriz. Ama biraz proaktif olarak kendinize yardım edebilirsiniz.

Araştırma kapsamında 18 ve 44 yaşları arasındaki 77 kişi iki hafta boyunca günlük hayatlarını rapor ettiler. Her gün stresli olayları ve başkalarına yaptıkları küçük yardımları listelediler (kapıyı açmak ya da birine sadece yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormak da dahil).

Sonuçlar gösterdi ki başkalarına yardım etmek insanların duygularını stresle baş etme ve kendilerini daha mutlu hissetmelerini sağlıyor.

Dr Ansell: “Etkilerin günlük hayatta ne kadar güçlü ve muntazam olduğunu görmek gerçekten şaşırtıcıydı.”

Mesela, eğer bir katılımcı stresli günlerinde daha çok olumlu sosyal davranışta bulunursa stresin pozitif duygulara ya da zihinsel sağlığa hiçbir etkisi olmuyor.

“Diğer aşama insanlardan daha fazla toplum yanlısı davranışlarda bulunmalarını isteyen bir deney yürütmek ve bunun ruh halini nasıl etkileyeceğini görmek olacak. Bu stresle baş etmek için potansiyel bir müdahale yolu olarak topluma yararlı davranışlarda bulunmayı önerip önermememiz gerektiğini netleştirmemize yardım edecek. Özellikle de depresif ruh hali ya da yüksek derece stres yaşayan insanlar için önemli bir adım olabilir ve stres ile baş etmelerini sağlayabilir.”

Selmin İrem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın