Stresinizi Azaltacak ve Size Enerji Verecek 4 Hobi

0
1316

Son zamanlarda kendinizi stresli mi hissediyorsunuz? Bu enerjiyi etkin bir şekilde nasıl yönlendirebileceğinizi merak ediyor musunuz? Sizi kaygı ve stresten kurtaracak, daha üretken olup canlı ve enerjik hissetmenizi sağlayacak bazı yollar vardır. Size stresinizi azaltacak 4 hobi ile ilgili öneriler yazdık.

  1. Bir Enstrüman Çalmak

Müziğe yoğun ilgi duyuyorsanız ve her zaman gitar gibi bir enstrüman çalmak istiyorsanız, şimdi yapın. En azından günde 15 dakikanızı buna ayırın. Yeni bir enstrüman öğrenirken ne kadar çok öğrenirseniz o kadar çok nöronunuz gelişmeye başlar ve beyninizdeki mevcut nöronlar arasındaki bağlantılar daha da güçlenir. Bir enstrüman çalmak, stresinizi azaltabilir ve beyninizin egzersiz yapmasını sağlar, çünkü müziğin tonunu ve enstümandaki şeklini hatırlamak için beyninizin sesli merkezini, görsel merkezini ve frontal(ön) korteksinizi kullanıyor olacaksınız. Müzikal ton ve şekilleri düşündüğünüzde onları görselleştirir ve yaratıcı düşünme yeteneğinizi arttırırsınız. Stresinizi azaltmanın yanı sıra, bir enstrümanı çalmanın daha zihinsel, sosyal ve hatta fiziksel avantajları da vardır.

  1. Düzenli Egzersizler Yapmak

Havuza ya da spor salonuna gitmek, yoga yapmak ya da sabah veya akşam erken saatlerde koşmak için bir taahhüt anlamına gelse de, düzenli egzersiz, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan endorfin ve dopamin hormonlarını salgılamanızı sağlayarak kaygı ve stresinizi azaltmanın harika bir yoludur. Egzersiz programınızın yoğunluğuna bağlı olarak, vücudunuza enerji veren sizi daha da fazlasını almaya hazır hale getirecek olan adrenalin hormonunu da salgılamanıza yardımcı olur. Stresli durumlarla daha iyi baş edebilmeniz için yoga da vücudunuzu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Vücudunuz rahat bir durumda olduğunda, istenmeyen durumların zihnimiz üzerindeki olumsuz etkileri daha az olur.

  1. Kayıt Tutmak

Hiç kayıttan haberiniz var mı? Kanıtlar, sizi rahatsız eden şeyleri yazmanız gerektiğini gösteriyor. Deneyimleriniz ve sizi neyin zorladığını yazmaya başlayın. Sonunda sizi rahatsız eden şeyde bir model görmeye başlayacaksınız. En azından neyin sizi rahatsız ettiğini anlayacaksınız ve bununla daha iyi başa çıkabileceksiniz. Bu, stres düzeyinizdeki düşüşe neden olarak verimliliğinizin artmasına yol açacaktır.

  1. Meditasyon

Meditasyon stresi azaltmanın başka bir harika yoludur. Meditasyon yaptığınızda, düşüncelerinizi farketmeye, çevrenizi anlamaya, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmaya zaman ayırın. Meditasyon için farklı yollar vardır. Örneğin size uygun olduğunu düşünüyorsanız dua edebilirsiniz. Ayrıca, sabahın erken saatlerinde parkta rahatlayabilir, uzaktaki kuş ve insanların ortamdaki seslerini duyabilir veya temiz hava alabilirsiniz. Kendinize hafif bir uykuya dalmaya ve endişelerinizin kaybolmasına izin verin, böylece meditasyon yaptıktan sonra dikkatinizi yeniden kazanabilirsiniz.

Meditasyon, nefes alıp vermeye odaklandığınız için gevşeme kapasitenizi artırmanıza ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca meditasyonun endişeyi azalttığı biliniyor. Buda meditasyon yaparak manevi tarafıyla temas kurmuştur.

Yeni Bir Alışkanlık İçin Adımlar

Stresinizi azaltacak 4 hobi ile alakalı öneriler verdik. Peki bunları nasıl kalıcı hale getirirsiniz?

  • Öncelikle yapılması basit hedef ve alışkanlıklar belirleyin.
  • Küçük hedeflerinizi günlük rutin haline gelene kadar yapmaya devam edin.
  • Artık ritüellerinizi çeşitlendirme zamanı.

Bunu sende yapabilirsin!

Her hafta psikoloji, psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkma yöntemleri ve bunlar gibi çeşitli konularda videolar çekerek faydalı bilgiler verdiğimiz Youtube kanalımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çeviri: Psikolog Öykü Şahin

Kaynak : https://www.goalcast.com/2017/01/05/4-hobbies-that-relieve-stress-and-give-you-more-energy/

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın