Stres İle Başa Çıkma Yöntemleri

0
167

Stes ile başa çıkama yöntemlerini kullanmadığınız sürece ev, iş ve sosyal hayat performansınız sizi zorlayacaktır. Bununla birlikte stres sadece ev ve iş performansınızı etkilemekle kalmaz, sağlığınızı da etkileyebilir.

Yeryüzündeki rahatsızlıkların %80’in altında yatan sebep strestir. Kişi stresi kontrol altında tutamadığı sürece öldürücü bir hal alır. Bu noktada stres ile başa çıkma yöntemlerini bilmek çok büyük önem taşır.

 

Stres ile başa çıkma yöntemleri hayatınızı kolaylaştıracak:

  • Biraz sakin vakit geçirmek için alarmınızı her gün biraz daha erkene kurun.

Bu sayede günlük uyku ritminiz bozulmadan daha erken kalkmaya başlayacaksınız. Gün içinde daha uzun saatler size kalacak.

  • Hafta sonları işten başınızı kaldırın. Günlerinizi yeni bir beceri öğrenme gibi iş dışı bir şeyler için kullanın.

Verimliliği artırmak ve stres ile başa çıkmak için kendinize boş zamanlar yaratmalısınız. Bu boş zamanlarada yeni deneyimler ve öğrenme süreçleri yerleştirmeniz işten uzaklaşmanızı ve hayattan keyif almanızı sağlayacaktır.

  • Farklı hissedip hissetmeyeceğinizi görmek için birkaç gün boyunca “Stres olmuş” demek yerine başka bir kelime kullanın (gerilmiş ya da meydan okumuş gibi)

Cümleleri kuruş şeklimiz onlara yüklediğimiz anlamı ve dolayısıyla ruh halimizi etkiler. Durumları cümleleştirme şeklimiz bile stres ile başa çıkma için çok önemli.

  • Küçük bir önlem olması açısından tüm saatlerinizi beş dakika ileri ayarlayın.

Geç kalmak birçok insan için oldukça stres verici bir durum. Bir yerlere geç kalmadığınız sürece en azından bu stres kaynağından uzaklaşmış olacaksınız. Bu noktada saatleri manupüle etmek etkili bir yöntem olabilir.

  • Kişisel hayatınıza büyük bir olumlu etkisi olacak her gün yapabileceğiniz bir şey bulun.

Günlük rutinlerinizin içine iş ve sıkıcı işler dışında size iyi hissettirecek alışkanlıklar yerleştirin. Bununda her gün en az 30 dakika yapmaya çalışın.  Bu bir müzik aleti çalışmakta olabilir, düzenli spor yapmakta olabilir.

 

Stres ile başa çıkma yöntemleri makalelerde her gün karşımıza çıkan popüler konulardan. Malum insanın hayatını en çok etkileyen kavramlardan birisi. Dolayısıyla herkesin bununla başa çıkma stratejileri farklılaşabiliyor. Bu yazımızda sizlere en basit haliyle anlatmaya çalıştık.

Stres ile başa çıkma yöntemleri bile artık stresinizi azaltamıyorsa psikolojik destek almak sağlıklı olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın