Sosyal medyaya ara vermeyi hiç düşündünüz mü? Cevabınız evet ise bu durum sizin sosyal ortamı umursamadığınız anlamına gelmez. Sadece sizin sınırlarınızı bildiğiniz ve tekrar boş alanları doldurmanız gerektiği anlamına gelir.

Sosyal medyada ne yaptığınızın bir fark yaratıp yaratmadığını kendinize sorun.  Yoksa hiç sonu olmayan argümanlara girmenize mi sebep oluyor? Tüm bu sorulara EVET cevabı veriyorsanız sosyal medyanın hayatınızdaki rolünü değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Peki ama nasıl ? 

1- Karşılaştırma tuzağından kaçının. 

Sosyal medya insanların bağlantı kurmasına yardımcı olurken, aynı zamanda “daha iyi bir yaşam olan” bir tuzak yarattı. İnsanların “vurgulamalarını” sosyal medyada yayınladıklarını, sahnelerin ardında olan biten durumlar olduğunuhatırlayın. Gördüğünüz fotoğrafların yakından incelendiğinde birçoğunundafiltre kullanıldığını unutmayın. Gördüğünüz şey hikayenin tamamı değil.   

2- Sadece bir tür sosyal medya kullanın.

İşiniz için kesinlikle birden fazla sosyal medya platformunu kullanmanız gerekmiyorsa kullanımı bir veya ikiye kadar daraltın. Kendinizi kontrol etmek için daha az zaman harcayacaksınız ve daha kaliteli zamanınız olacak.

3- Sosyal medya bildirimlerini kapatın. 

Gün içindeki zamanımızı bölen en büyük şey sosyal medya uygulamalarından gelen bildirimlerdir. Cihazınızın ayarlarına girin ve tüm bildirimleri kapatıp ‘’an’a‘’ odaklanın..

4- Haftada bir “fişi çıkarın” 

Sosyal medyaya bakmayacağınız haftanın gününü belirleyin. Birçok insan için Pazar, telefonları kapattıkları gündür. Cihazlarınızı yatağınızdan hemen önce kullanmadığınız zaman, daha iyi uyuyacağınızı göreceksiniz . Bunun nedeni, arkadan aydınlatmalı cihazların uykuya hazır olmanıza yardımcı olan birhormon olan melatonin salınımını engellemesidir.

Övgü Yaren Soydan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın