Pedagog Ne Demektir?
1 Aralık 2016
Depresyon Tedavisi
3 Aralık 2016

Sosyal Fobi Nedir? Tedavisi Nasıldır?

İnsanlar toplumda bir şekilde yer edinmek isterler. İnsan olarak karakterimizle ve davranışlarımızla toplumda var olma mücadelesi veririz. Hayatımıza yön veren çeşitli maddi ve manevi değerlerle kararlarımızı ve davranışlarımızı şekillendiririz. Bu noktada sosyal ilişkilerimizdeki zorlanmalarımız kimi zaman bazı psikolojik rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu psikolojik durumlardan bir tanesi de Sosyal fobidir.

Sosyal Fobi nedir?

Sosyal fobiyi genel anlamda bireyin toplum içerisinde başkaları tarafından küçük düşürülmekten, davranışlarının eleştirilmesinde kısacası toplum içerisinde başkaları tarafından olumsuz olarak değerlendirilmekten korkmak diye adlandırabiliriz. Sosyal fobi demek kişinin topluluk içerisinde davranışlarından çekinmesi, karşı taraftan olumsuz tepki alacağı ve karşı tarafın kendisinden farklı bir izlenim edineceği düşüncelerinin bütünü halidir. Sosyal fobisi olan insanlar geçmişte, yani çocukluğunda aile içerisinde yada toplumda çeşitli sorunlar yaşamış olabilirler. Ya da bu durum tamamen genetik faktörlerden kaynaklanabilir.

Sosyal fobiyi tetikleyen durumlara baktığımızda fiziksel ya da psikolojik şiddet, cinsel taciz, akranları tarafından şiddet görme, aşırı korumacı aile yapıları sosyal fobiyi tetikleyen nedenlerden birkaçıdır.

Sosyal fobi yaşayan kişiler toplumda kendisinin hep olumsuz düşünüleceği ya da rezil olacağı korkusuyla yaşar ve içinde yaşadığı kocaman bir iç dünyası vardır. Hayatı bu denli zorlaştıran sosyal fobi rahatsızlığı aslında aşılması çok da zor değildir.

Sosyal fobi hastalığının tedavisi

Sosyal fobi rahatsızlığının tedavisinde en önemli yöntemlerden birisi sosyal sıkıntıların yaşandığı durumları keşfederek bunların üzerine gitmektir.

Bir diğer taraftan olumsuz düşünceler kişiyi ele geçirmiştir. Kişi sosyal fobi tedavi sürecinde öncelikle olumsuz düşünceleriyle başa çıkma metodlarını öğrenebileceği bir terapi sürecine girmeli. Bu terapi sürecinde olumsuz düşüncelerle de korkularıyla da başa çıkmayı öğrenir. Bu tür psikolojik tedavilerin süresi kişiye göre kullanılan yönteme göre değişkenlik gösterebilir.

Sosyal Fobi tedavi sürecinde bilişsel davranışçı terapi ya da ilaç tedavisi en sık kullanılan yöntemlerdendir. Bazı durumlarda sadece terapi etkili olabilirken. Bir çok zaman bu iki yöntem sosyal fobi tedavisinden bir arada kullanılır. Ayrıca sosyal fobi tedavi sürecinden etki görebilmek için destek alınması gereken uzman klinik psikolog ya da psikiyatr olmalıdır.

1 Comment

  1. Derin dedi ki:

    Benim bir arkadaşımda da bahsedilen özellikler bulunuyor.Aşırı derecede asosyal.Teneffüslerde bile dışarı çıkmıyor.Aslında çok zeki,ama her şeyi bilmesine rağmen öğretmenler ona soru sorduğunda cevaplayamıyor.Elleri titriyor,kıpkırmızı oluyor vb…Herkesin ne düşündüğünü ÇOK önemsiyor.Fakat okulumuzun rehber hocasıyla konuştuğunda onun sosyal fobisinin olmadığını söylemiş.Bence bunun sadece ‘utangaçlık’ olarak tanımlanması mantıklı değil.Eğer sosyal fobisi yoksa sorunu tam olarak ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir