Siber Zorbalık ile Başa Çıkmak

0
565

Gün geçtikçe daha çok duyuyor daha çok tanıdık oluyoruz bu “siber zorbalık” kavramlarına. Teknoloji de geliştikçe internet yediden yetmişe yayılıyor ve bu kavramla herkes tanışmak zorunda kalabiliyor. Peki nedir tam olarak “siber zorba”?

Siber Zorbalık Nedir?

Son zamanlarda çokça işittiğimiz bir konudan bahsetmek istiyorum. Sıklıkla birilerinin özel hayatlarının onların izni olmadan yayılmaya çalışıldığına dair haberler duyuyoruz. Bu bazen bir Hollywood yıldızının, bazen ülkemizde ünlü bir ismin, bazen ise senin-benim-onun gibi sıradan birinin başına gelebiliyor. Bu durum da kişiyi etkileyerek günlük yaşamını sekteye uğratıyor haliyle. Bunun siber zorbalık olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir de herkesin farkında olmadığı yönünden bahsetmek istiyorum siber zorbalığın. Bunu bazen birçoğumuz fark etmeden yaşıyor aslında. Sosyal medyadaki profillerimize bir ekrandan bakıp yorumlar yazarken, o ekranın karşısında bir insan olduğunu unutabildiğimiz oluyor. Sanki yapılan yorumları okuyacak kişi bir insan değilmiş, hisleri yokmuş gibi düşünmeden yazılan yorumlar hepimizi incitebiliyor. Birçoğumuz siber zorbalığın bu denli kolay ve yaygın olduğunu fark edemiyoruz. Ancak teknoloji ve internetin de yaygınlaşmasıyla insanları incitmek, haklarını ihlal etmek de kolay bir hal aldı. Haliyle aklımıza da “siber zorbalık nasıl önlenir, nasıl korunuruz?” gibi sorular geliyor.

Siber Zorbalık Karşısında Ne Yapmalı?

  • Siber zorbalık ile karşılaştığımız zaman kurban psikolojisi ile kendimizi suçluyor olmamız, kendimizde hata aramamız çok olası. Öncelike bu durum gerçekleştiğinde kendinize şunları hatırlatın. BU SİZİN HATANIZ DEĞİL. SİZ SUÇLU DEĞİLSİNİZ. BURADA HATA MAĞDUR OLAN İLE DEĞİL ZORBANIN KENDİSİ İLE İLGİLİDİR.
  • Zorbaya karşılık vermeyin. Çoğu durumlarda zorbaya aynı şekilde karşılık vermek durumu daha da kötüleştirir. Onun yerine sizi rahatsız eden mesajlarını saklayıp kanıtlarınızla birlikte size yardımcı olabilecek en yakın kuruluşa başvurmak daha doğru bir karar olacaktır.
  • Birileri ile konuşun. Zorbalığa uğramak ve bunu içinizde tutmaya çalışmak sizi yorabilir. Güvendiğiniz kişiler ile yaşadıklarınızı paylaşın.
  • Yalnız olmadığınızı bilin. Araştırmalara baktığımızda siber zorbalık oranlarının çok yüksek olduğunu ve gitgide arttığını görüyoruz. O kadar yaygınlaşıyor ki dünya genelinde bu konu hakkında filmler bile yapılıyor. Hatta bu konuda yapılmış 2015 yılında çıkan Cyberbully (2015) filmini izleyebilirsiniz.

Evet dostlar, açıkça söylenebilir ki siber zorbalık çağımızın problemlerinden biri haline geldi ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Eğer siber zorbalığa uğruyorsanız veya uğrayan tanıdığınız varsa belki bu videodan faydalanabilirsiniz. Ayrıca baş etmekte zorlanıyorsanız psikolog desteği almak da faydalı olabilir.

Bir psikoloğun internet hakkında ne düşiündüğüne dair merak ettikleriniz varsa buraya tıklayarak internet ve insan yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın