Renklerin Bize Anlattıkları

0
137

 

 

Öncelikle rengin tanımına baktığımızda ışığın cisimlere yansımasıyla gözde oluşan duyum diyebiliriz. Oluşan bu renklerin farklı duygular uyandırdığı, hepsinin farklı bir anlamı olduğu söylenir.

Bu her kişiye, her ruh haline veya her ortama göre değişebilse de gelin renklere verilen genel anlamlara bakalım.

 

BEYAZ

Saflığı, temizliği ifade eden beyazın bizim enerji sistemimizi de rahatlattığı, temizlediği ve bizi olumsuzluklardan arındırdığı söylenir. Ayrıca beyaz yeni başlangıçların da rengidir.

SIYAH

Kötü ruh haliyle eşleştirilen siyahın aslında duygusal tepkileri önde olan kişileri sakinleştirdiği söylenir. Ama yine de siyah kötü gücün ve sonun temsilcisi sayılır.

KIRMIZI

Aşırısı tehditkar dense de kırmızı vücudumuzun sıcaklığını korur, kan akışımızı hızlandırır. Hatta bu yüzden iştahı açtığı düşünülür ve çoğu fast food markası logosunda kırmızıyı kullanır. Ayrıca birkaç araştırmada kırmızı sevenlerin duygularını daha yoğun yaşadığı görülmüş.

SARI

Yaşam kaynağı Güneş’in rengi olan sarı yaşam sevincini, hayat enerjisini temsil eder. En çok dikkat çeken renk olduğu için taksilerde ve ilgi çeken tabelalarda kullanılır. Ama aynı zamanda gözü en çok yoran renk de sarıdır.

YEŞİL

Doğanın rengi olan yeşil, tıpkı doğanın çoğu insan üstündeki etkisi gibi kişiyi sakinleştirir kişiye dinlenmişlik hissi verir. Ayrıca yeşilin barış ve dostluğu temsil ettiği ve kişiye güven hissi verdiği de söylenir.

MAVI

Yeşil kadar olmasa da mavi de doğanın rengi olarak kabul edilebilir. Gökyüzü ve denizin rengi olan mavi tıpkı bunlar gibi kişiye sonsuzluk hissi, huzur ve sakinlik de hissettirebilir. Ayrıca maviyi seven insanların romantik ve duygusal kişiler olduğu da söylenir.

TURUNCU

Neşenin rengi denen turuncu sosyalliği de temsil eder. Birleşimi olduğu sarı ve kırmızının özelliklerini taşır.

KAHVERENGI

Sosyallik ve hareketliliği temsil eder.

 

 

Kansas Universitesinde yapılan bir deneyde görülmüş ki; bir serginin fon rengi kahverengi olduğunda insanlar daha hızlı hareket edip sergiyi daha hızlı gezerken fon beyaz olduğunda insanlar sergiyi çok daha sakin ve yavaş gezmişler.

Bir anket çalışmasında da kadınların en çok tercih ettiği renkler mavi ve kırmızıyken, erkeklerin en çok tercih ettiği renkler mavi ve yeşil olmuş. Aynı renk olsa da renklerin erkek ve kadın üzerinde farklı anlamları olabilir mesela mavi kadınlarda duygusal tutarsızlığı, erkeklerde dengeli olmayı; kırmızı renk kadınlarda ilgi çekiciliği, erkeklerde ise cesur olmayı gösterir.

 

 

 

 

Seray Madran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın