Psikolojik Sağlamlık ile Ruh Sağlığınızı Koruyun

0
550
psikolojik sağlamlık
psikolojik sağlamlık

Hepimiz duygusal dalgalanmalar yaşıyor, zorluklarla karşılaşıyoruz. Hepimizin benzer olaylara, zorluklara verdiği tepkiler neden değişiklik gösteriyor hiç düşündünüz mü? Psikolojimiz, duygusal ve çevresel refahımızdan etkilenir. Nasıl hissettiğimizin bulunduğumuz ortamla ya da orada kimlerin olduğuyla ilgili oluşu da bu yüzdendir. Psikolojik iyi oluş duygularımızdan ya da zamanımızı geçirdiğimiz ortamdan ayrı değerlendirilemez. Psikolojik sağlamlık ise karşılaştığımız riskli durumlara karşı vereceğimiz tepkiyi belirlemede, bu tepkinin bizim için yaratacağı duyguyu sürdürmeye ya da sürdürmemeye karar vermesi açısından büyük önemi vardır. Psikolojik sağlamlık riskli durumlardan riskli durumlara karşı bizi koruyan bir faktördür. Psikolojik sağlamlık aynı zamanda bizimle birlikte değişen ve gelişen bir durumdur. Hayatımız boyunca psikolojik sağlamlık birçok faktörden etkilenir ve bu yüzdendir ki, onu tek bir açıdan ele almak yetersizdir.

Psikolojik Sağlamlık Nedir?

Psikolojik sağlamlık, hayatımızda karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelebilme ve sonrasındaki yeni duruma uyum sağlayabilme becerisidir. Yapılan çalışmalar sonucu psikolojik sağlamlık becerisi daha fazla olan kişilerin hayatta karşılaştıkları zorluklara karşı daha başarılı bir mücadele yürüttükleri bulunmuştur. Aynı zamanda yüksek psikolojik sağlamlık becerisine sahip kişilerin etkili problem çözme ve etkili kişiler arası iletişim becerilerine sahip olduğu ortaya konmuştur. Psikolojik sağlamlık becerisi daha az olan kişilerin bu beceriyi geliştirebildikleri ve daha öncesinde çözemedikleri ya da zorlandıkları durumlardan daha hızlı ve daha az zararla çözüme ulaştıkları gözlemlenmiştir. (Öz & Yılmaz, 2009).

Psikolojik Sağlamlık Öğrenilebilir mi?

Psikolojik sağlamlık oluşturmakta genetik aktarım, kişisel yaşam tecrübeleri gibi birçok faktör etkilidir ve bunlar kişisel tecrübelerdir. Kişisel tecrübeler öğretilememekle birlikte, ö belirli psikolojik sağlamlık oluşturma becerileri öğrenilebilir. Bunlar, olumsuz düşünce döngülerinden kurtulmayı, felakete dönüşmeye karşı geri adım atmayı ve aksiliklerle karşılaşıldığında yardım aramayı içerir.

Psikolojik Sağlamlığı Artırmanın Yolları Nelerdir?

1- Bağlantı Kurun

İlişkilere öncelik verin, empatik ve anlayışlı insanlarla bağlantı kurmak size zorlukların ortasında yalnız olmadığınızı hatırlatır. Duygularınızı doğrulayan, dayanıklılık becerisini destekleyecek güvenilir ve şefkatli bireylerle iletişimde kalmaya odaklanın.

Travmatik olayların acısı, bazı insanların kendilerini izole etmelerine neden olabilir, ancak sizi önemseyenlerden yardım ve destek almak travmatik olayların iyileşme süreci için önemlidir. İster eşinizle ister bir arkadaşınızla dışarıda bir akşam yemeği planlayın, sizi önemseyen insanlarla bağlantı kurmaya ve iletişimi sürdürmeye öncelik vermeye çalışın.

Gruba katılmak, bire bir ilişkilerin yanı sıra, bazı insanlar sivil gruplarda, inanç temelli topluluklarda veya diğer yerel organizasyonlarda aktif olmanın sosyal destek sağladığını ve umudunuzu geri kazanmanıza yardımcı olabileceğini fark eder. Bölgenizde size destek ve ihtiyaç duyduğunuzda bir amaç veya sevinç duygusu sunabilecek araştırma grupları keşfedebilirsiniz.

2-Sağlığı Teşvik Edin

Fiziksel sağlığınızı koruyun. Kişisel bakım popüler bir sözcük olabilir ancak aynı zamanda zihinsel sağlık ve dayanıklılık oluşturmak için gereklidir. Bunun nedeni, stresin duygusal olduğu kadar fiziksel de olmasıdır. Doğru beslenme, bol uyku, sıvı alımı ve düzenli egzersiz gibi olumlu yaşam tarzı faktörlerini teşvik etmek, vücudunuzu strese uyum sağlamak ve anksiyete veya depresyon gibi durumların şiddetini azaltmak için güçlendirebilir.

3- Farkındalık Pratiklerini Atlamayın

Farkındalık kazanın. Günlük tutma, yoga ve meditasyon gibi diğer manevi uygulamalar da insanların bağlar kurmasına yardımcı olabilir. Bu da onları psikolojik sağlamlık gerektiren durumlarla başa çıkmaya hazırlayabilir. Günlük yazdığınızda, hayatınızın olumlu yönleri üzerine kafa yorun ve minnettar olduğunuz şeylerin farkına varın. Ayrıca bunları ihtiyacınız oldukça kendinize hatırlatın.

4- Alkol-Madde Kullanımından Kaçının

Zorlantılarınızı alkol, uyuşturucu veya diğer maddelerle maskelemek cazip gelebilir. Ancak bu gibi işlevsel olmayan yöntemler bağımlılık yapan alışkanlıklardır. Alışkanlık başladığında bunları değiştirmek zor olabilir. Eğer bir zorluk yaşadığınızda bunlara benzer yöntemlere başvuruyorsanız bir psikolog ile gerçekleştireceğiniz psikoterapi seanslarıyla başa çıkma becerileriniz üzerine çalışabilir ve olumlu başa çıkma yöntemleri geliştirmeyi hedefleyebilirsiniz.

5-Amaç Bulun

Başkalarına yardım etmek, ister bir sokak hayvanı için mama bırakın, ister ihtiyacı olan bir arkadaşınızı destekleyin, bu bir amaç duygusu kazanmanızı sağlar ve öz-değerinizi geliştirir. Diğer insanlarla ve canlılarla bağlantı kurabilir ve başkalarına somut bir şekilde yardım edebilirsiniz. Bunların tümü size güç verecektir.

Hedeflerinize doğru ilerleyin. Bazı gerçekçi hedefler geliştirin ve başarmak istediğiniz şeylere doğru ilerlemenizi sağlayan düzenli küçük adımlar atın. Başarısız görünen görevlere odaklanmak yerine, kendinize şu soruyu sorun: “Bugün başarabileceğimi bildiğim, gitmek istediğim yöne doğru ilerlememe yardımcı olan şey nedir?” Merdivenin tamamına bakmak bize uzun ve zorlu olacak bir yolculuk hissiyatı vererek vazgeçmemize neden olabilir ama merdivende sadece önünüzdeki basamağa odaklanırsanız o ilk adımı atmanız oldukça kolay olacaktır.

6- Proaktif Olun

Zor zamanlarda duygularınızı kabul etmek faydalıdır, ancak kendinize “Hayatımdaki bir sorunla ilgili ne yapabilirim?” diye sorarak kendinizi keşfetmenize yardımcı olmak da önemlidir. Sorunlar üstesinden gelinemeyecek kadar büyük görünüyorsa, psikolojik destek almak sizin için gerekli olabilir. Psikolojik destek almak, hayatınızın stresli dönemlerinde bile motivasyon ve amaç toplayabileceğinizi hatırlatarak, acı dolu zamanlarda tekrar ayağa kalkma olasılığınızı artıracaktır.

Kendini keşfetme fırsatlarını arayın, İnsanlar genellikle bir mücadele sonucunda bazı açılardan büyüdüklerini fark ederler. Örneğin, bir trajedi ya da zorluktan sonra, insanlar savunmasız hissederken bile daha iyi ilişkiler ve daha büyük bir güç duygusu bildirdiler. Bu onların öz-değer duygusunu artırabilir ve hayata olan takdirlerini artırabilir.

7-Sağlıklı Düşünceleri Kucaklayın

Çok stresli bir olayı değiştiremeyebilirsiniz, ancak onu nasıl yorumlayacağınızı ve ona nasıl tepki vereceğinizi değiştirebilirsiniz. Değişikliği kabul edin, değişimin hayatın bir parçası olduğunu kabul edin. Hayatınızdaki olumsuz durumların bir sonucu olarak belirli hedeflere veya ideallere artık ulaşılamayabilirsiniz, bu olağan ve insani bir durumdur. Değiştirilemeyen koşulları kabul etmek, değiştirebileceğiniz koşullara odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Umutlu bir bakış açısını koruyun, hayat yolunda gitmediğinde pozitif olmak zor. İyimser bir bakış açısı, başınıza iyi şeyler gelmesini beklemenizi sağlar. Endişelenmek yerine ne istediğinizi görselleştirmeyi deneyin.

Kendi Kendini Motive Etmek Zor Değil! yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Öz, P. D. F., & Yılmaz, U. H. E. B. (2009). Ruh sağlığının korunmasında önemli bir kavram: Psikolojik sağlamlık. Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi16(3), 82-89.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın