Kendi Kendini Motive Etmek Zor Değil!

0
816
kendini motive etmek
kendini motive etmek

Motivasyon, yapmayı planladığımız bütün işlerde bize güç ve enerji veren en büyük etken. Kendi kendini motive etmek becerisi ise bireyler için sahip olunması önemli bir konu. Ancak kimi zaman bu motivasyonu kolaylıkla bulamıyoruz.

Özellikle 1 yıldan fazladır pandemi yaşarken zamanımızın çoğunda evde aynı rutindeyiz. Sürecin belirsizliği enerjimizi zaman zaman azaltıyor. “Bu süreç nasıl olacak? İşleri nasıl böyle halledeceğim? gibi sorular beynimizi kurcalayıp duruyor. Hal böyleyken, düzeninin değişmesi ile motive olmakta daha çok zorlanmaya başlamış olabilirsin. Bu durum, dış kaynaklardan alabileceğin motivasyonu bir hayli azaltmış olabilir. Böylece daha çok öz motivasyona, yani kendi kendini motive etmeye ihtiyacın var. O zaman gel, bunu nasıl yapabileceğini konuşalım.

Kendini Motive Etmek Ne Demek?

Kendini motive etmek kısaca kişilerin iç motivasyon bularak kendilerini tamamlamayı planladıkları işler için yönlendiresidir diyebiliriz. Bireyler kendilerini motive etmek istedikleri zaman iç kaynaklarına yönelebilir. Kendi iç kaynaklarını besleyecek aktivitelerde bulunabilir.

Çoğu zaman dış motivasyon bulmak daha kolaydır. Bir arkadaşımızın, dostumuzun, güvendiğimiz bir yakınımızın bizim için kurduğu cümleler motivasyon bulmamızda bizlere yardımcı olur. Bazen ise bir topluluğa ait olarak, bir görevi tamamlayarak motive oluruz. Ancak kendi kendimizi zor zamanlarda motive edebilme becerisini geliştirebilmek için hepimizin içsel kaynaklarını da beslemeye ihtiyacı vardır.

Kendini Motive Etme Yöntemleri

Kendi kendini motive etmek zor olmamakla birlikte, birkaç teknik ile oldukça mümkün. Gelin bu tekniklere birlikte bakalım.

Belirsizlikleri Yok Et

Belirsizlik herkes için rahatsız edici ve stres vericidir. Planladığın işi yapmak ile ilgili belirsizliklerin varsa, bu o işe olan motivasyonunu düşürüyor olabilir. Neyi neden yapacağımızı bilmek bu noktada önemli. Hedeflerimizi niyetlerimiz ve planlarımızla bağdaştırmak öz motivasyonumuzu artırır. Bu sebeple bir eylem planı oluşturabilirsin. Sırasıyla şunları tamamlamlamayı dene: “Önce kendine “ne istiyorum” sorusunu sor ve bi kağıda yaz. Daha sonra “bunu neden istiyorum, arkasındaki amaç ne” sorusunu sor ve cevabını not et. Bir sonraki adımda “bu hedefimi ulaşmam için atmam gereken ilk adım ne” sorusunu sor. Bu sayede önce nereden başlaman gerektiğini bulacaksın. Son olarak hedefine ulaşmana yardımcı olacak bir dizi adım oluştur.

Erteleme Ve Kaçınma Davranışı

Motivasyon kaybının sonucu olarak erteleme veya kaçınma davranışı, enerjini iyice düşürebilir. Aslında bu durumu çoğunlukla bütün yapmamız gerekenleri “aynı anda” yüklenmeye çalıştığımızda yaşıyoruz. Bunun yerine yapman gereken görevleri parçalara bölmeyi deneyebilirsin. Birlikte deneyelim.

  • Sürekli ertelediğin bir işi seç.
  • Bu işi yapmak senin için ne kadar zor 0-100 arasında bir puan ver.
  • Şimdi videoyu burada durdur ve bu işi en küçük adımdan başlayıp 10 adıma böl. Böldükten sonra geri gel, devam edelim.
  • Şimdi ise her parçanın yanına, bunları tamamladığında ne kadar tatmin olmuş hissedeceğini 0-100 puanla.
  • Son olarak bu işin tamamını bitirdiğinde senin için ne kadar tatmin edici olacak, 0-100 arası puan ver.

Zihnimiz bütün işi tek seferde sırtlanmaya çalıştığında motivasyon kaybı yaşayabiliyor. Minik parçalara bölmek ve her adımda tatmin olmak motivasyonumuzu sürdürmemize yardımcı olur.

Öğrenilmiş Çaresizlik

Şu anda motivasyon bulamadığın iş, ödev, proje daha önce yaptığın bir şey mi? Daha önce benzeri bir işte zorlanmış ya da başarısız olman, şu anda motivasyonunu düşürüyor olabilir mi? Aslında bunun psikolojideki diğer ismi öğrenilmiş çaresizlik. Ancak bu durumu “geri öğrenmemiz” de mümkün. Öncelikle hatalarımızın, zorlanmalarımızın bize birer kılavuz olduğunu fark etmek önemli. Onlara yer açmak, onlardan ders  edinmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu işe başlangıç ruhu ile yaklaşmayı dene. O işin yeni  ve biricik olduğunu görmeye çalış. Daha önce kaç kez denediğin önemli değil.  Her deneyim kendine has getiriler sunar. Daha önce zorlanman, şimdi de zorlanacağın anlamına gelmez. Eğer ona “zaten zor olacak” bakışıyla yaklaşırsan, muhtemelen onu olduğundan daha zor algılayacaksın. Bunun yerine o işin her adımını merak ederek yaklaşsaydın? O işi adeta “keşfe çıksaydın?”

Şeytanın Avukatı Tekniği

Motivasyonu arttırmanın bir diğer yolu da o işi neden yapmak istedeğimizi iyi kavrayabilmek demiştik. Bir işe başlamaya çabaladığını ancak sürekli ertelediğini düşünelim. Önce, bu işi ertelemeye dair davetkar düşünceleri bir kağıda yaz. Daha sonrasında güvendiğin bir arkadaşından yardım iste ve ona bu listeyi ver. Ondan istediğimiz şey bir nevi şeytanın avukatlığını yapması ve seni bu işi ertelemek için ikna etmeye çalışması olacak.  J  “Neden o işi ertelemiyorsun, yarın da yapabilirsin. Hem bak yatağın uyuman için seni bekliyor” gibi cümleler kurmalı. Senin ise yapacağın şey bu ertelemeyi neden “yapmaman” gerektiğini savunmak ve karşı argüman üretmek. Bu sayede yapman gereken işi neden ertelememen gerektiğine dair öz farkındalık üreteceksin.

Kredi Sistemi

Gün içinde neler yaptığımızın farkında olmamak da motivasyon kaybı yaşamamıza sebep olabilir. Gün sonunda, o günün başından sonuna kadar neler yaptığını not etmeyi dene. Burada günü neyle geçirdiğini fark etmeye çalışıyoruz. Daha sonra bu listede yapmış olduğun işlere belirli krediler ver. 5 üzerinden vereceğin bu kredilerde belki 5 çok önemli ve 1 hiç aralığında puanlandırabilirsin. Bu yöntemi devamlı olarak uyguladığında, gün içinde senin için önemli olan kaç işi bitirdiğini keşfedebilirsin. Daha sonra yaptığın işlerdeki toplam kredilerini yükseltmeyi amaçalayabilirsin. Unutma ki tüm işleri 5 kademesine çekmeye çalışmamalısın. Dinlenmek, eğlenmek, sosyalleşmenin de önemli ihtiyaçlar olduğunu hatırla.

Güçlü Bir Psikoloji İçin 6 Teknik! yazımızı okumak için buraya tıkla!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın