Psikolojik Esneklik ve Dayanıklılık

0
2006
suadiye psikolog

Psikolojik esneklik konusu son zamanların en popüler konularından. Şu örnekle bu durumu biraz açıklamaya çalışalım.

Uzun zamandır ertelediğiniz işinizi halletmek için masanın başına oturmuşsunuz, bitki çayınızı koymuşsunuz çok hazırsınız bugün o uzun zamandır ertelediğiniz işiniz bitecek artık. Sonrasında telefonunuz çalıyor, istemediğiniz keyifsiz bir konuşma ve tüm motivasyonunuz yine yerle bir. Zaten zor oturmuştunuz yine zihninizde sonsuz yolculuk başladı.
O anda kafanızın içinde konuşan sesler, görüntüler sizi ordan oraya savurmaya başladı bile. Masaya çalışmak için oturmuştunuz ancak aklınız bambaşka yerlerde.

Ayrıca motivasyon arttırma videosuna göz atmanızı öneririm.

Telefonunuzla ya da başka bir şeyle uğraşarak kendinize rahatlatmaya, aklınızdan geçen düşünceleri çözümlemeye çalışıyorsunuz ama bu sizi daha da dibe çekiyor. Halbuki o anki isteksizlik, mutsuzluk yaptığınız herhangi bir şeyle ilgili bile değil, sadece düşünce. Ancak o düşünceler canlılık hissinizi bile alıyor desek sanırım yanılmış olmayız…

Bu ve buna benzer rahatsız olduğunuz deneyimler sizi yaptığınız şeyden, yani o andan koparır. Kafanızın içinde sorun olarak adlandırdığınız şeyi, beyniniz çözmeye çalışır. O anı yaşamak, aktivitenize odaklanmaktansa, geçmişle gelecek arasında, ya da konuşulan olay etrafında dolanırsınız sürekli. 

Peki zihniniz bu denli konuşmaya, sizi engellemeye başladığında ne yapabiliriz?

Psikolojik Esnekliği Arttırma Yolları

Diyelim, oturdunuz çalışmaya başlayacaksınız, yada arkadaş ortamında oturuyorsunuz. Yine gitti dikkatiniz ailenize, sevgilinize yada işinizdeki problemlere. Bu sefer farklı olarak şunları yapabilirsiniz. Bunlar sizin psikolojik olarak esnemenizi sağlayacaktır.

  • Öncelikle her ne yapıyorsanız şöyle bir bırakın. Bir adım geriye çekilin Zihninizde beliren düşüncelerinizi ve görüntüleri gözlemleyin. Onların nasıl belirip kaybolduğunu ve yenilerinin geldiğini farkedin. 
  • Düşünceleriniz gerçekliğiniz değil bunu hatırlatın kendimize. Aslında bir çeşit düşünceleriniz hakkında düşünmek de diyebiliriz bu eyleme. Düşüncelerinizin peşine takılıp onların sizi hırpalamasına izin vermeyin derim.
  • Diyelim ki bunu yapmakta zorlanıyorsunuz? Farkındalığınız arttırın, ana geri dönün. Aslında bakarsanız bunu 5 duyu organınızla şimdiye odaklan olarak da düşünebilirsiniz.
  • Kadbul edin,yer açın: Bize acı veren duygularla, dürtülerle, anılarla çekişmeyi o düşünceleri itmeyi bırakın. Sadece yer açın onlara. Onları yok saymayın, itmeyin…
  • O anda ne yapıyorsan amacınızı hatırlayın: Ne için orda oturduğunu kendinize hatırlatın

Bu şekilde bir yaklaşım psikolojik esnekliğinizi arttıracak ve bu da sizin ertelemelerinizin, kaçınmalarınızın önüne geçecektir.


Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın