Pandemide Eğitim Süreci

0
516

Gündemimiz hepimizin malumu. En sık konuşulan konulardan biri olarak çocuklarımızı okula göndermeli mi yoksa pandemide uzaktan eğitim mi daha uygun olur şeklinde düşünüyor ve hatta birçok konuda kaygılanıyoruz. Belki de bulabildiğimiz birçok kaynağa pandemi sürecinde eğitim nasıl olmalı konusunu danışıyoruz. Pandemi sürecinde dünyada eğitim ve pandemi sürecinin eğitime etkileri başlı başına tartışılan bir konu. Pandeminin eğitime etkisini merak ettiğimiz bu süreçte uzaktan eğitim ve okulda eğitim seçenekleri arasında karar vermekte zorlanıyor olabiliriz. Evde eğitime devam ettiğimizde ortaya çıkabilecek sorunlardan endişeleniyoruz. Bir yandan da evde eğitim daha önce hiç denemediğimiz bir şey olduğu için bize yabancı geliyor. Diğer seçenekte ise pandemi zamanında çocukları okula göndermek, onları kalabalık ortamlara karıştırmak, çocuğun ve ev hanemizin sağlığı ile ilgili düşünceler bize kaygı veriyor. Sonuç olarak bu iki düşünce arasında gidip geliyoruz.

Pandemide Eğitim Süreci Boyunca Ebeveyn – Çocuk İlişkisi

Çocukların pandemide eğitim süreçlerine nerede devam edeceklerinin kararı, ebeveynlerin kendi aralarında alması gereken bir karar olurken, bu  sırada ortaya çıkan bazı önemli konular hakkında konuşmak istedim sizlerle. Çocuklarla pandemi sürecinde nasıl ilişki kurmalıyız? Bu süreçte eğitim hayatlarındaki rolümüz ne olmalı? Çünkü bu süreç, çocukların pandemi sürecinde sahip oldukları eğitim hayatlarında ve sosyal hayatlarında ortaya çıkabilecek sorunları nasıl yönetmemiz gerektiği ile ve onlara nasıl yardımcı olabileceğimizle yakından ilgili.

Çocuklarla Pandemi Sürecinde Nasıl İlişki Kurmalıyız?

Uzaktan Eğitim ve Verim

Çocuklar, pandemide eğitim şekline adapte olmaya çalışırken çok alıştıkları sıralardan, kitaplardan biraz uzaklaşıyorlar. Bu durum da onlar için bir bilinmezlik yaratıyor. Odaklanma ve motivasyon, çocukların derslerini online takip ederken zorlanacakları en önemli konulardan birkaçı. Bu noktada eğer eğitime evden devam kararı verildiyse,  çocuklara uyudukları yerde çalışmaları yerine, sadece çalışmak için kullanabilecekleri bir alan vermek önemli. Uyudukları yerde çalışmak dikkatlerini çok hızlı bir şekilde dağıtabilir ve motivasyonlarını düşürebilir. Ancak çalışmak için ayrılmış bir ortamda, okul saatleri ile paralel şekilde derslere başlamak; evdeki verimlerini arttırmaya yardımcı olacaktır. Yetişkinler olarak düşündüğümüzde bile, işlerimizi uyuduğumuz odada sürdürseydik ne kadar verim alabilirdik?

Okul Ve Sosyal Hayat

Okulun çocukların hayatlarındaki yerini anlamalıyız öncelikle. Olumsuz duygularla başa çıkmamızda en önemli kaynaklardan biri de sosyal kaynaklarımızdır. Okul, aslında çocuklar için sadece bir eğitim yuvası değil, onlar için çok büyük bir sosyalleşme ortamı. Gerek arkadaşlarıyla, gerek öğretmenleriyle girdikleri iletişim sayesinde, sosyalleşecekleri bir ortamda oluyorlar. Bu süreçte okula evden devam etmeleri onlar için farklı ve alışılması gereken yeni bir düzen. Bu yeni düzen, onlara aynı zamanda yeterli sosyalleşememe kaygısını da beraberinde getiriyor. Bu kaygının etkisini minimuma indirgemek adına onlarla konuşmak, onları anlamak önemli. Derslerine ayırdıkları süre kadar, online da olsa sosyalleşebilecekleri süreyi onlara tanımak; bu süreçte kaygı ile başa çıkmaları için önemli bir kaynak olacaktır.

Okul Fobisi

Çocuklar da pandemi sürecinde evlerinden çıkmanın endişesini yaşıyorlar. Eğitimine okulda devam etmeye karar verilen çocukların kaygılarını anlamak ve onlarla iletişim halinde olmak bu süreçte biz yetişkinler için çok önemli. Bu noktada bazen okul için isteksiz oldukları zamanlar olabilir. Tabiki motivasyonlarının devamını sağlamak çok önemli, ancak aynı zamanda çocuklara kaygılarını yaşamak, anlamak ve başa çıkmalarını sağlamak için alan tanınmamız da gerekiyor. Bu noktada onu isteksiz gördüğünüz zamanlarda kızmak yerine, belki daha çok dinlemeye ve motive etmeye yönelik bir tutumda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun yerinde siz olsaydınız ve aileniz size “Şımarıklık yapma! Sorumluluklarını yerine getirmelisin.” gibi bir cümle kursaydı ne hissederdiniz? Peki, “Endişeni anlıyorum,  hepimiz gibi sen de ilk kez böyle bir durum yaşıyorsun. Belki bana hissettiklerini anlatırsan sana yardımcı olabilirim.” cümlesi ne hissettiriyor? Hangisinde daha motive olurdunuz?

Pandemide İnternet Bağımlılığı yazımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın