Ölüm Korkusu Nasıl Geçer?

0
2018
ölüm korkusu
ölüm korkusu

Ölüm korkusu, ölümden veya ölüm sürecinden dolayı duyulan korkuyu konu alan, literatürde tanatofobi olarak da geçen bir terimdir. Ölüm, hayatın bir parçası, doğal yaşam döngüsünün son adımıdır. Bahsettiğimiz gibi, ölüm hayatın doğal bir parçası olmasına karşın ölüme karşı geliştirilen korku da normaldir. Kişi yaşının ilerlemesiyle daha fazla ölüm korkusu yaşamaya başlayabilir ve kendi ölümünden korktuğu kadar ailesi ve sevdiği insanların da ölümünden korku duyuyor olabilir.

Ölüm Korusu Neden Olur

Sürekli ölüm korkusu yaşıyorum diyorsanız büyük ihtimal sıklaşan panik ataklar, anksiyete seviyesinin artması,  baş dönmesi, terleme, çarpıntı, mide bulantısı ve/ya karın ağrısı ve vücut ısısında ani değişimleri de tecrübe ediyor olabilirsiniz. Panik atak ölüm korkusu ile sıklıkla görülen bir durumdur. Panik ataklar, yaşadığınız korku verici durumu daha tehditkâr algılamanıza sebep olabilir. Yaşamı tehdit eden durumlar, travmatik de olabileceği için panik ataklar ciddiye alınmalı, ölüm korkusu hafife alınmamalı ve bir terapi yardımı almak konusunda erteleyici davranmamanız gerekir.

Ölümün korkutuculuğunu arttıran diğer sebepler ölümün bir belirsizlik olması ve günlük hayatta ölüm hakkında konuşulmanın pek tercih edilmemesi. Bilinmeyen bir durum üzerine ne öne sürülürse o bir seçenek olmuş olur, bu noktada din eğitiminin çocuklukta ölümü ilk öğrendiğimiz zamanların büyük bir önemi vardır.  Ölüm hakkında ve duyulan kaygı üzerine konuşabileceğimiz güvenli bir alanımız olması bu kaygıyı daha sağlıklı yaşamamıza olanak sağlar. Doğru başa çıkma yönteminin bulunamadığı zamanlarda, bu kaygıların daha büyük acıya ve strese neden olduğu görülmüştür.

Ölüm Korkusu İçin Psikolojik Destek Almak

Ölüm korkusu, kişinin işlevselliğini ve günlük hayatını etkilediğinde problem olmaya başlamış demektir. Ölüm korkusunu yenmek başlangıçta zor gibi gelse de; psikoterapi yardımı alarak, bir uzman psikologla bu konu üzerine çalışabilir, ölüm korkusunu yenmek için atacağınız ilk adım olabilir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden, vaka sayıları ve muhtemelen çevrenizden duyduğunuz kayıp haberlerinden dolayı daha yoğun bir ölüm korkusu tecrübe ediyor olabilirsiniz. Bu süreçte online terapiye başlamayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Pandemi süreci boyunca en yoğun çalışan meslek gruplarından biri olan psikologlar, online terapi yöntemiyle çalışmalarını sürdürüyorlar.  Ölüm korkusu nasıl yenilir diye düşündüğümüzde bir psikolog yardımı ile çalışmak bu sürecin en sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlar. Ölüm korkusu anksiyete, korku ve stresi yoğun bir şekilde yaşamanıza sebep oluyor olabilir. Ölüm korkusunu yenmek için terapide bu ölüm korkusunun beslendiği kaynaklara odaklanılır, duygulara ve kaygılarla aktif olarak çalışılır.

Ölüm Korkusu Nasıl Yenilir?

Ölüm korkusunu yenmek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz 10 adımı aşağıda sizin için listeledik. Bunlar kaygılarınızı rahatlatacak yardımcı adımlar olmakla birlikte, eğer yoğun bir kaygı deneyimliyorsanız bir psikoloğa mutlaka danışmalısınız.

Kabul Etmek

Kabul etmek kulağa korkutucu gibi gelse de, aslında korkunuzu en çok rahatlatacak tutumlardan biri olacaktır. Ölümün gerçekliğini ve kendisini kabul etmek ilk etapta zor olabilir. Kabule ilk önce ölümle ilgili düşüncelerinizden başlayın. Kendinizi bu konuda endişeli hissetmenizin en büyük sebeplerinden biri bu konudaki düşüncelerinizden kaçmanız ve onlarla kavga etmeniz. Bunun yerine bu düşüncelerin varlığını kabul edin, onlara yer açın ve gözlerinizin önünden alıp yanınıza koyun. Sonrasında “Seninle sonra ilgileneceğim” deyin. Çünkü düşünceleri ne kadar bastırırsak, o kadar belirginleşirler.

Şükran Duygusu

Hayatın biteceğine karşı duyduğumuz kaygı bir yana dursun, biraz da o güne kadar yaşadığımız süre boyunca sahip olduğumuz hangi şeyler için şükran doluyuz buna dikkatimizi vermemiz bize yardımcı olacaktır. Yaşadığımız günü bitecek korkusuyla yaşadığımız zaman, ölümden kaygı duymak çok muhtemel. Ancak ölüm ile ilgili düşünceler yerine hayatlarımızda şükran dolu olduğumuz konuları düşündükçe ölüm gerçeğini kabul etmek kolaylaşacaktır. Leonardo da Vinci’nin bu konnudaki sözünü unutmamak gerek, ‘İyi geçirilen bir gün mutlu uyku; iyi geçirilen bir ömür mutlu ölüm getirir.’

Sosyal Kaynaklara Önem!

Araştırmalara göre sosyal destek, kişilerin kaygı ve korkuları ile başa çıkmalarında onlara oldukça sağlıklı bir kaynak oluyor. Başkalarının bizi önemsediğini, anladığını ve yanımızda olduğunu  bilmek; bizlerin kaygı ve korkularımızla başa çıkma konusunda kendimize güvenmemizi sağlayabilir. Güvendiğiniz kişiler ile zorlandığınız duygu ve durumları paylaşmak onlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Anksiyete – Kaygı Bozukluğu yazımızı okumak için burayı tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın