Anksiyete – Kaygı Bozukluğu

Kaygılanmak yaşamsal faktörler karşısında hissettiğimiz normal bir duygudur. İş hayatında, bir sınava girerken, bir karar alırken ve bunlar gibi durumlarda kaygı hissedebiliriz. Bu duygu bir seçim yaparken hızlı karar vermemize yardımcı olur. Kaygı bu yönüyle olumlu bir duygudur. Peki, çok kaygılanmak normal mi? Çok kaygılanma yani anksiyete yaşadığımızda ise, kaygı işlevsel bir duygu olmaktan çıkar. Anksiyete hali, kaygıyı çok sık, aşırı ve hayatımızı normalden uzak şekilde yaşamasına sebep olan, günlük hayat içerisindeki işlevselliğimizi olumsuz etkileyen bir durumdur.

https://www.youtube.com/watch?v=ai5RDJpzNNg

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete kavramına baktığımızda birçok tanımıyla karşılaşıyoruz. Bu tanımların bu kadar yaygın ve çeşitli olmasına karşın anksiyete hissinin herkes tarafından aynı hissedilen ve benzer belirtileri bulunur. Kişi anksiyete yaşarken göğsünde sıkışma ve çarpıntıyla birlikte nefes alamama, nefeste sıkışma gibi durumlar yaşar. Bunlarla birlikte kötü bir şey olacağına dair huzursuzluk ve korku hisseder ayrıca kişi bunlarla başa çıkamayacağını düşünür. Bu düşünce onun daha da kaygılanmasına sebep olur.

Anksiyete duygusu hafif tedirginlikten panik seviyesine varan aralıklarda gözlemlenebilir. Kesinlikle bir atak geçirilmesi gerekmez. Hafif seviyesi de anksiyetedir, şiddetli seviyesi de.

Anksiyetede fizyolojik olarak heyecan duygusu ile benzer bedensel tepkiler verilir. Kan akışı kaslara doğrudur, nefes hızlanır ve vücut harekete hazır hale gelir. Belirtiler ise şu şekilde gözlemlenebilir:

 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Bağırsaklarda hareketlilik
 • Titreme
 • Terleme
 • Baş dönmesi
 • Uyku problemleri
 • Ensede uyuşma
 • Bacaklarda uyuşma

Kaygı Bozukluğu Türleri

 1. Panik bozukluk
 2. Yaygın anksiyete bozukluğu
 3. Sosyal fobi
 4. Özgül fobi
 5. Ayrılma anksiyetesi

Kaygı Bozukluğu Ölçüm Testleri

Anksiyete (kaygı bozukluğu) ölçümünde Beck Anksiyete Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeği gibi testler kullanılır. Bu gibi testler kaygı düzeyini belirlemede oldukça hızlı sonuçlar verir ve tedaviye başlama sürecini hızlandırır.

Beck anksiyete testi için tıklayınız.

Anksiyete Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kaygıdan kurtulma yöntemleri hepimizin merak ettiği bir konu olabiliyor. Kaygı bozukluğu ile başa çıkma yöntemleri arasında Mindfulness ve Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleri oldukça etkilidir. Bazı durumlarda psikiyatrik kontrol eşliğinde ilaç tedavisi de gerekebilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi ve terapi kombinasyonu anksiyete bozukluğu üzerinde oldukça etkili olur. Bunlara ek olarak nefes egzersizleri, gevşeme teknikleri, kendine yardım kitapları da anksiyete bozukluğu tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Terapide danışanın tehlike algısıyla ilgili çarpıtılmış düşünce ve bunun sonucunda ortaya çıkan davranışların fark edilmesini, değerlendirilmesini ve değiştirilmesinin yolunu göstererek kişinin anksiyetesini azaltabilmeyi hedefler. Anksiyete tedavisinden amaç olumsuz bakış açılarının yanında alternatif düşüncelerin de üretilebileceğini ve bunların daha iyi hissetmemizi sağlayabileceğini danışana gösterebilmektir. Terapi şekli hastanın ihtiyacı ve motivasyonuna göre şekillenir, danışanın yapabileceğinden daha zor uygulamalar verilmez

Terapi seansları genellikle hatada bir yapılır ve bu seanslar 45 dakika sürer. Hastanın koşullarına bağlı olarak terapi aralıkları ve görüşme süresi yeniden belirlenebilir. Klinik psikolog bu seans süreleri boyunca sadece yol gösterici olacağı için, bu noktada danışanın koşulları süreçte de oldukça belirleyicidir. Aksi taktirde terapi süreçlerinde devam etmeyle ilgili sorunlar olacaktır. Bu da sürecin ilerlemesini, kişinin anksiyetenin üstesinden gelmesini engelleyecektir.

Anksiyeteniz ile baş edilebilecek sınırı aştıysanız ve artık hayatınızı zorlaştırmaya başladıysa yardım almanın zamanı gelmiş olabilir. Bunun üstesinden gelebilmek için bizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.