Ödev Yaptıramıyorum

0
545

Uzmanlar olarak en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi : “Hocam bir türlü ödev yaptıramıyorum!” dur. Görünüşte basit bir sorun gibi durmasına rağmen müdahale edilmezse evde tam bir sinir harbi yaşanabilir ve sonunda istemediğimiz bir sonuç ortaya çıkar. Veli bu durumdan kurtulmak için ödevi kendisi yapar.
Öncelikle ödev çocuğun sorumluluğunda olması geren bir etkinliktir. Aynı zamanda çocuğa düzenli çalışma disiplini kazandırır.( Abartılı ödevlerden bahsetmiyorum çünkü meslektaşlarımız bazen bu konuda acımasız davranabiliyor:)
Her ebeveyn çocuğunun başarılı olmasını diler ancak doğru yönlendirmeler yapmalı. Bu yönlendirmeler onun adına değil onun yararına olacak şekilde sunulmalıdır.
Ne yapılabilir?
Öğretmen –aile işbirliği ile durum çözüme kavuşturulabilir. Yardım alması gereken ödevler haricinde çocuğa “Ödevini yap!” telkinininde çok fazla bulunmayın ya da bu konuda direk ceza yöntemlerine sarılmayın. Kaba tabiriyle söylersek çocuk bunun hesabını bırakın öğretme versin.Ancak bunu yaparken de öğretmeniyle işbirliği yapacak şekilde ilerleyin.Çocuk ödevini yapmadığı zamanlarda öğretmenin uygulayacağı yaptırımların etkisi büyük olacaktır. Bunu başıboş şekilde gözlemlemek yerine her şeyden haberdar olarak doğru yolu izleyin.
Not: Kendi başına ders çalışma alışkanlığı kazandırmak ayrıntılı bir konu olduğundan bir sonraki yazıda aşamalı olarak anlatacağım.

Meral Kortarla

Istanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın