Depresyonu Önlemek İçin Yapabileceklerimiz

0
481
depresyonu önlemek
depresyonu önlemek

Depresyonu önlemek kişinin iyi oluş hali için gereklidir. Depresyon, kişinin kendini üzgün ve hayata karşı ilgisiz hissettiren bir duygu durum bozukluğudur. Depresyona yol açan pek çok risk faktörü vardır. Sonuçta bu risk faktörleri çevresel, ilişkisel ve genetik yatkınlık durumunu içerir. Yapılan araştırmalarda ailesinde depresyon geçmişi olan bir kişinin olmayan kişilere göre depresyon yaşama olasılığının 1.5 ile 3 kat arasında değiştiğini buldular. Bu ailesinde depresyon geçmişi olan kişilerin illa depresyon yaşayacağı anlamına gelmez. Bu kişiler gerekli önlemleri aldığında; koruyucu/önleyici psikoterapi, kendine yardım kitapları sayesinde bu riski azaltır. Egzersiz yapmanın da bu riski azalttığına dair bulgular var.

Depresyon Nedir? Neden Olur?

Depresyon açıkladığımız gibi birçok nedenden kaynaklanır. Bazı durumlarda özellikli bir neden belirlemek zor oluyor. Kişinin iyi oluş halini etkileyen birçok olay yaşamış olması da muhtemel. Araştırmalarda depresyon yaşayan kişiler ile yapılan çalışmalarda beynin salgıladığı bazı hormon seviyelerinin değiştiğini gördüler. Bu hormon seviyelerinin değişiminin depresyona sebep olduğunu öne sürdüler. Depresyon direkt olarak beynin çalışma stilindeki bu değişiklikten etkilenir. Salgılanması gerekenden az ya da fazla salgılanan hormonlar vücudun dengesini de bozar. Tüm bu değişikliklere vücudumuz kendini kapatmaya çalışarak tepki gösterir. Dış dünyaya karşı ilgisizleşmeye başlar.

Depresyonu Önlemek Mümkün mü?

Depresyon gerekli tedbirler alındığında hafifletilebilir ve görülme olasılığı kontrol ediliyor. Bu önlemler gerek bir uzman eşliğinde gerek kendi başına uygulanan yöntemlerle sağlar. Bu yüzden depresyonu önlemek iyi oluş halini destekler. Bu yüzden depresyon için risk grubu olan kişilerin erken zamanda bir yardım aramasıyla ilişkilidir. Fizyolojik hastalıklarda olduğu gibi psikolojik hastalıklarda da erken teşhis kurtarıcı etkiye sahiptir.

Depresyonu Önlemek için Yollar

Depresyonu önleyici çeşitli koruyucu çalışmalar mevcut. Kişi kendine en çok uyacak yöntemi keşfedip ihtiyaç duyduğu dönemlerde bu yöntemi tekrarlayarak depresyon riskini azaltır.

Koruyucu Psikoterapi

Depresyonu önlemenin ilk yolu koruyucu psikoterapi desteği almak. Bir psikolog yardımına başvurarak depresyon yaşama riskini oldukça azaltabilirsiniz. Terapi süreci içinde zorlu durum ve deneyimlerle başa çıkma becerinizi geliştirmek üzerine çalışırsanız bu uzun vadede olumlu geri dönüşler verecektir. Aynı zamanda psikoterapi kişinin kaynaklarını keşfedip artırmasını sağlar.

Kendine Yardım Kitapları

Kendine yardım kitapları belirli konular üzerine odaklanarak kişilerin kendi sorunlarını çözmesini amaçlar. Bu sayede depresyonu önlemek için kendine yardım kitapları en ulaşılır seçeneklerden biri. Depresyon ile ilgili en çok önerilen kendine yardım kitabı Dr. David Burns’ün İyi Hissetmek adlı kitabı. Bu kitapta Dr. Burns, okuyucularına daha mutlu bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Duyguların bireyin psikolojisi üzerindeki olumsuz tesirini aşmayı amaçladığı bu kitapta Dr. Burns, bilimsel olarak test edilmiş teknikleri oldukça basit ve sade bir dille anlatıyor.

Egzersiz Yapmak

Depresyonla mücadelede basit ama etkili bir yöntemdir. Egzersiz yapmanın beyindeki serotonin, dopamin ve endorfin seviyelerini yükseltmektedir. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar doğrudan serotonin seviyesini yükseltmeye yöneliktir. Bu noktada egzersiz yapmak, vücutta tıpkı antidepresan gibi bir etki yapar. Buna ek olarak egzersiz yapmak, limbik sistemde yeni sinir hücrelerinin büyümesi ve sinirler arası yeni bağlantıların kurulmasını teşvik eder. Bu sayede dış dünyaya olan ilginin artmasını, neşenin ve merak duygusunun desteklenmesini sağlar.

Stanford Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, depresyon teşhisi alan bireyleri iki gruba ayrılarak incelediler. Kontrol grubu terapi hizmetinden faydalanırken, deney grubu günde 30 dakika koşuyor. Çalışmanın sonucunda bu iki grup arasında bir fark olmadığını egzersiz yapan grubun da terapi gören bireylerle aynı düzeyde iyileşme gösterdiğini buldu. Bunun sonucunda düzenli yapılan egzersizlerin, düşük ve orta düzeydeki depresyonda verilen kısmi dozajlı antidepresan kullanımı ve terapi görmek kadar etkili olduğu yönünde bir kaynak sağlıyor.

En son yazımız “İlişkilerde Farkındalık Becerisi” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın