Kaygı Bozukluğu (Anksiyete) İle Başa Çıkma Yolları

1
174

Anksiyete Atakları ve Kaygı Bozukluğunda Kendi Kendinize Yapabilecekleriniz ve Anksiyete ile Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Çok sık endişelenen herkes anksiyete bozukluğuna sahip değildir. Çok çalışmanızı gerektiren yoğun bir program , uykusuzluk ya da egzersiz yapmamak, evinizdeki ya da işinizdeki stres ve hatta çok fazla kahve içmek kaygılı olmanıza neden olabilir.

Sonuç olarak anksiyete bozukluğunuzun olmasından bağımsız olarak  yaşamınız sağlıksız ve stresliyse endişeli olma ihtimaliniz daha yüksektir. Dolayısıyla fazla endişe duyuyorsanız, kendinize biraz zaman ayırmanız size fayda sağlayacaktır.

 • Her gün dinlenmek ve iyi zaman geçirmek için kendinize zaman ayırıyor musunuz?
 • İhtiyacınız olan duygusal desteği alabiliyor musunuz?
 • Kişisel bakımınıza yeterince özen gösteriyor musunuz?
 • Sorumluluklarınız başınızdan aşkın mı?
 • İhtiyacınız olduğunda başkasından yardım istiyor musunuz?

Başkalarına devredebileceğiniz sorumluluklarınız olabilir. Kendinizi desteksiz gibi görüyorsanız, güvenebileceğiniz birilerini bulabilirsiniz. Kaygılarınız hakkında sadece konuşmak bile onların aslında ne kadar az korkutucu olduğunu gösterebilir.

Anksiyete Bozukluğunda Kendi Kendinize Yapabilecekleriniz ve Başa Çıkma Yöntemler

Anksiyete Bozukluklarında Başlıca Başa Çıkma Yolları

 1. Başkaları ile İletişim Kurun : Yalnız kalmak ve kendinizi diğerlerinden soyutlamak kaygı ortaya çıkarabilir. Sizi destekleyen kişilerle yüz yüze bağlantı kurun. Düzenli olarak dışarıya çıkın, yardım kuruluşlarına katılın veya bir gruba destek verin,  endişelerinizi güvendiğiniz ve sevdiğiniz kişi ile paylaşın. Etrafınızda bunları yapacağınız hiç kimse yoksa bile, yeni arkadaşlıklar kurmak ve bir gruba dahil olmak için geç değil !
 2. Gevşeme tekniklerini uygulayın :  Farkındalık meditasyonu, kas gevşetme ve derin nefes alma gibi düzenli gevşeme teknikleri, anksiyete  belirtilerini azaltır ve duygusal esnekliği arttırır.
 3. Düzenli olarak egzersiz yapın : Egzersiz doğal bir stres azaltıcı ve kaygının doğal bir hafifleticisidir. En iyi verimi alabilmek için her gün en az 30 dakikanızı egzersize ayırmalısınız.
 4. Uykunuzu iyi alın : Uyku azlığı kaygılı düşünce ve duyguları tetikler. Bu yüzden geceleri  7-9 saat uyumaya özen gösterin.
 5. Alkol ve Nikotin tüketimini azaltın : Bunlar sizin daha kaygılı olmanıza neden olacaktır.
 6. Sakin olmaya çalışın : Endişe zihinsel bir alışkanlıktır ve bu durumu en aza indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Anksiyete ile Başa Çıkmak İçin Ne Zaman Psikologa Gitmeliyim?

Kendine yardım stratejileri anksiyete ile baş etmekte çok yararlı olabilir ancak endişe, korku ya da kaygı ataklarınız aşırı derecede sıkıntıya neden oluyorsa ya da günlük rutininizi bozuyorsa profesyonel yardım almak önemlidir. Spesifik tedavi yaklaşımı anksiyete bozukluğunun türüne ve şiddetine bağlıdır. Ancak genel olarak, çoğu profesyonel terapist ilaçla ya da ikisinin kombinasyonu ile tedavi eder.

Anksiyete Bozuklukları İçin Tedavi Yöntemleri Neler?

Anksiyete Bozuklukları tedaviye çoğu zaman kısa sürede çok iyi cevaplar verir.

Bilişsel davranışçı terapi: davranışlara ek olarak düşünceye veya bilişlere odaklanır. Anksiyete tedavisinde bilişsel davranışçı terapi, endişenizi tetikleyen olumsuz düşünce kalıplarını ve mantıksız düşünceleri belirlemenize ve onlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Farkındalığa dayalı terapi: korkularınızı güvenli ve kontrollü bir ortamda ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Korkulan nesneye veya duruma daha fazla kontrol hissi oluşturursunuz. Korkunuzla yüzleştikçe endişeniz giderek azalır.

Her iki terapi, davranışsal terapi türleridir; yani, temel psikolojik çatışmalara ya da geçmişteki konulara değil, davranışa odaklanmaktadırlar.

Eğer terapiye bir süre devam ettiyseniz ve ilerleme kaydettiyseniz, endişenizin ardından daha karmaşık duygusal meselelerin olup olmadığını düşünün. Kaygı, travmanın ortak bir semptomudur ve farklı bir tedavi yaklaşımı gerektirir.

Kaygı Bozukluğu İçin Kullanılan İlaçlar

Benzodiyazepinler ve anti-depresanları içeren birçok ilaç türü anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat ilaçlar en çok etkiyi davranışçı terapiyle ve kaygı için kendine yardım stratejileriyle beraber yürütüldüğünde göstermektedir. İlaçlar bazen terapilerin yürütülebilmesi için kısa süreli kullanılabilmektedirler.

 

Çeviri: Esra Demirboğa

Kaynak : https://www.helpguide.org/articles/anxiety/anxiety-attacks-and-anxiety-disorders.htm

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın