Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları Türleri

0
160

Kaygı bozuklukları günümüzde en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıktır. Başa çıkabilmek için türlerini bilmek oldukça önemlidir. Kaygı bozuklukları türlerini aşağıda detaylıca bulabilirsiniz.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Eğer endişe ve korkular günlük hayatınızda sizi rahatsız ediyorsa veya kötü bir şey yaşayacakmış gibi hissediyorsanız Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) yaşıyor olabilirsiniz. YAB’lı insanlar genellikle endişe verici kişilerdir, ancak verdikleri endişenin nedenini bile bilmiyorlardır. YAB’ye bağlı endişe genellikle uykusuzluk, mide rahatsızlığı, huzursuzluk ve yorgunluk gibi fiziksel semptomlar olarak ortaya çıkar.

Panik Ataklar ve Panik Bozukluk

Panik Bozukluk, tekrarlanan, beklenmedik panik atakların yanı sıra başka bir olay yaşama korkusu ile karakterizedir. Panik bozukluğa kişinin kendini güvende hissettiği ortamların dışında bulunması ile gelişen agorafobi de eşlik edebilir. Eğer agorafobiniz varsa,  alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda veya uçak gibi dar alanlarda bulunmaktan kaçınırsınız.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), durdurulması veya kontrolü imkansız görülen istenmeyen düşünceler veya davranışlarla karakterizedir. Eğer OKB varsa, ellerinizi tekrar tekrar yıkamak gibi kontrol edilemeyen davranışlara maruz kalabilirsiniz.

Fobiler ve Mantıksız Korkular

Fobi, bir nesne, durum veya aktivite karşısında duyulan olağan olmayan, güçlü korkulardır. Yaygın fobiler arasında hayvan korkusu(yılan ve örümcek gibi), uçak korkusu ve yükseklik korkusu yer alır. Şiddetli bir fobi durumunda korktuğunuz şeyi önlemek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki kaçınma sadece fobiyi güçlendirir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu ve Sosyal Fobi

Başkaları tarafından olumsuz görülmekten ve toplumda küçük düşürülmekten korkuyorsanız sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete bozukluğunuz olabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu aşırı utangaçlık olarak da düşünülebilir. Performans kaygısı (sahne korkusu olarak da bilinir), en yaygın sosyal fobidir.

Sosyal anksiyete ile başa çıkma yolları için bu yazıyı inceleyebilirsiniz

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

TSSB, travmatik ya da hayati tehlike oluşturan bir olay sonrasında ortaya çıkan anksiyete bozukluğudur. TSSB belirtileri, geçmişteki olayların hatırlanması ve bunlarla ilgili kabuslar görülmesi ve travmayı hatırlatan durumlardan kaçınmak olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın