Kadınlar Erkeklerden Daha Stresli

0
107

Aşırı stresli bir kadın olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Yalnız değilsiniz.  Amerika’da yapılan son araştırmaya göre kadınların %22 si kendilerini endişeli, gergin ve kaygılı hissediyor. Buna karşın %16 oranında erkek benzer sıkıntıları yaşıyor.

Kadınlar arasında yaş grupları kıyaslandığında ise, kendisini en kaygılı ve endişeli hisseden grup, gençler ve orta yaşlılar. U.S Center Of Disease Control And Prevention tarafından yapılan bu araştırma, doğru sandığımız bazı durumlarla çelişmekte.

Günlük hayatta erkeklerin sorumluluğunun çok olduğundan, çalışması gerektiğinden, evin reisi olduğundan, çok stres altında çalıştığından, evde onu rahat hissettirmekten bahsediledursun. Ancak, erkeklerin kadınlara oranla kendilerini daha kaygılı, gergin hissetmedikleri rakamlarla gözler önüne serilmekte.

Peki, ne oluyor da bu şekilde bir sonuç ortaya çıkıyor? Günümüzde artık kadın işi, erkek işi diye bir şey kalmadı. Kadın da finans sektöründe çalışıyor, inşaat yapıyor, holdingleri yönetiyor. Erkeğin yaptığı her
stresli ve yıpratıcı işin bir ucundan da kadın tutuyor.

Ancak kadın, sadece bu işi yapmakla yetinmediği için, aynı zamanda evini çevirmeye çalışıyor,  çocuğuna bakıyor. Bu tarz bir yaşam, stres kaynaklarının yalnızca bir tarafını oluşturuyor.

Ayrıca, kadın olmanın toplumsal yükünden, kültürel yönünden hiç bahsetmiyorum. Bunlar da konuya dahil olunca, bunca zorluğa rağmen kadının %22 rakamının çok az olduğunu düşüneceğimizden eminim.

Peki, benzer koşuşturmaca içinde erkek olsaydı, bu oran yüzde kaç olurdu?

 

Psikolog

Barış Gürkaş

Kadıköy/İstanbul

Referans: http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6210a7.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın