Her kadın bebeğinin olacağını öğrendikten sonra psikolojik ve fiziksel olarak birçok değişim yaşamaya başlar. Vücuttaki hormonlardan kaynaklanan değişimlerin yanı sıra sevinç, bekleyiş, gelecek sorumluluk hissi, “hazır mıyım?” sorusu mental sağlıklarını etkiler. Yaşanan bu değişimler bazı durumlarda depresyonu da beraberinde getirir. Araştırmalara göre her 7 kadından 1’i hamilelik depresyonu yaşıyor.

Hamilelik depresyonu çoğunlukta genç hamilelerde görülür. Geç gebelikte ise obsesyona daha sık rastlanır. Bu yazımızda hamilelik sürecinde yaşanan depresyon hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Hamilelik Sürecinde Psikolojik Değişim

Araştırmalara baktığımızda hamilelik sürecinde kadınların dönemsel olarak psikolojik değişiklikler yaşadıklarını görmekteyiz. Dokuz aylık hamilelik sürecinde hormonal ve psikolojik olarak üçer aylık değişimler yaşanır. İlk üç aylık süreçte finansal durum, gebelik beklentisi, günlük uyku saati, aile desteği gibi çevresel etkenlerle birlikte genellikle pozitif ve negatif duygu durumlar arasında gelgitler meydana gelebilir. Bir gün kendinizi neşeli hissederken diğer gün hatta belki birkaç saat sonra kendinizi endişe içinde ve mutsuz hissedebilirsiniz. Unutmayın ki vücudunuzda birtakım değişiklikler meydana geliyor ve cevap olarak bu duyguları hissetmeniz çok normal.

İkinci dönem dediğimiz 4. ve 6. ay arasındaki dönemde duygu durumlarındaki dalgalanmalar hala devam eder fakat negatif hisler azalmaya başlar. Genellikle buna sebep olan değişen hormonlarla birlikte duruma ve hamilelik fikrine adapte olma aşamasıdır. Son dönem olan 7-9 aylık dönemde negatif duygulanımlar tekrar artabilir. Vücutta meydana gelmiş olan gözle görülür değişiklikler baş ağrısı, sırt ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk gibi semptomlara yol açabilir. Bunlar da negatif duygulanmanıza katkıda bulunur.

Bu duyguların hepsi normaldir. Tam da bu noktada eşlerin birbirlerine destek olması çok önemlidir. Hamilelik sürecinde deneyimlenen bütün bu duygusal ve fiziksel değişimlerin yaratacağı psikolojik etkiler partner desteği ile oldukça hafifleyecektir.

Hamilelik depresyonu kimlerde daha sık görülür?

  • Çok sayıda çocuğa sahip anneler
  • Evlilik içi sorun yaşayanlar
  • Anneliğe hazır olmadığını düşünenler
  • Kendi fikri alınmadan evlendirilen kadınlar
  • Depresyon geçmişi olan kadınlar
  • Hamilelikle birlikte kullandığı antidepresanı bırakanlar
  • Korkutan doğum hikayeleri

Genel olarak belirtiler; mutsuz ruh hali, değersizlik hissi, iştahsızlık, yorgunluk, sevilen aktiviteye karşı ilgi kaybı, genel isteksizlik olarak açıklanabilir. Bu demek oluyor ki hamilelik depresyonu ve normal depresyon belirtileri aynıdır.

Hamilelik depresyonunun genç hamilelerde görülmesinin en büyük sebebi doğum korkusu ve toplum tarafından algılanan annelik sorumluluğudur.

Doğum Korkusu

Doğum korkusu çoğu kadının yaşadığı bir histir ve bunun en büyük etkeni korkutan doğum hikayeleri olarak görülüyor. Kadınlar filmlerden, çevrelerinden, çocukluklarından beri duydukları travmatik derecede zor doğum hikayeleri yüzünden normal doğuma ön yargılı yaklaşıyorlar. Kaçınılmaz olarak gelecek doğum anını zihinlerinde felaket senaryolarıyla büyütüyorlar. Zaten hormonsal olarak dalgalı bir dönem olan hamilelik süreci bu gibi korkularla daha endişe içinde ve stresli geçiyor.

Doğum korkusuyla ilgili verebileceğimiz en önemli tavsiye gerçek bilgiler edinmeleridir. Hamilelik boyunca yaşayacakları fiziksel ve mental değişiklikler hakkında kulaktan dolma olmayan gerçek bilgiler edinmeleri, düzenli yapılan nefes egzersizleri, yoga gibi doğum sürecini kolaylaştırıcı fiziksel aktiviteler oldukça önemlidir. Tüm bunlara ek olarak anne adayına en iyi gelecek olan güven hissidir. Doğum anında yaşayabilecekleri hakkında ya da hangi durumlarda sezaryene başvurulacağı gibi konularda doğru bilgi verilmesi güveni artıracaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=27smplvYa9o

Hamilelik sürecinde anne adayının çevresindekilere de büyük rol düşüyor. Özellikle baba adayının bu süreçte meydana gelen duygu durum değişikliklerini ve annenin normalden daha hassas olan hislerini nasıl karşılayacağı çok önemlidir.

Yağmur Ertaş – Özge Kılıç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın