Estetik Ameliyatından Sonra Kleptomaniye Yakalanan Kadın

0
521

Bazı insanlar görünüşlerine yeni bir şekil vermek için estetik ameliyatları tercih ediyor ama Brezilyalı bir kadın geçirdiği estetik ameliyatlardan sonra beklediğinden çok daha fazla değişim yaşadı. Birkaç operasyon geçirip iyileştikten sonra kleptomaniye yakalandı; yani karşı koyulamaz bir çalma dürtüsüne.

Aslında bütün operasyonlar riskli olmasına rağmen böyle bir sonuç oldukça sıradışı ve belki de literatürdeki ilk vaka. Dahası da var; yapılan beyin taramaları gösterdi ki oksijen yetersizliğine bağlı olarak beynin bazı bölgeleri hasarlanmış ve tuhaf semptomların nedeni de büyük olasılıkla bu.

BMJ vaka raporlarında tanımlandığı gibi kişi 2013’te, (Live Science’ın haberine göre) meme büyütme, liposakşın ve kol gerdirme dahil birkaç plastik ameliyat geçiren Brezilyalı bir kadın.

Tüm işlemler bittiğinde doktorların bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmesi çok zaman almadı. Operasyondan hemen sonra, kadın uykulu-uyuşuk, aklı karışık ve hissizdi ve hafıza sorunları yaşıyordu. Potansiyel komplikasyonları ararken doktorlar hastaya iki farklı beyin görüntüleme tekniği uygulamaya karar verdiler. Bu teknikler sonucunda, öğrenme ve hafızayı barındıran bir bölgeye “kaudat nükleus”a olan kan akışı ve oksijenin kısıtlandığı ve bunun da doku zedelenmesine yol açtığı ortaya çıktı. Ayrıca duygu ve davranışı da içeren bölümler dahil olmak üzere pek çok farklı bölge yetersiz perfüzyon (doku, organ ve hücrelerin yetersiz beslenmesi) göstermişti.

Kadın taburcu edildikten sonra durmadan müdahaleci düşüncelere yakalanmaya ve çalmaya karşı çok güçlü bir dürtü duymaya başladı. Bu tekrarlayan dürtülere göre hareket ettiğinde de bir rahatlama duygusu yaşıyordu. Bir keresinde hırsızlık yaparken yakalanıp polis merkezine götürülse de içinde bulunduğu nörolojik durum öğrenilince serbest bırakıldı.

Neyse ki bu kadının kleptomanisi belli bir zaman sonra kendiliğinden çözüldü ve doktorlar da bu sıradışı  vakayı “geçici dürtü kontrol bozukluğu” olarak tanımladılar. Herhangi bir zihinsel hastalık geçmişi ya da madde kullanımı olmadığı için medikal ekip bu durumun sorumlusunun -ameliyat boyunca hastanın beyninin bazı bölümleri oksijensiz ve besinsiz kaldığı ve bu yüzden de hasar gördüğü için- ameliyat olduğunu düşünüyor. Gelgelelim bu zedelenme şiddetli olmadığı için beyin kendini tamir edebildi ve semptomlar da kendiliğinden yok oldu.

Estetik ameliyatlarından sonra kleptomaniye yakalanmakla ilgili herhangi bir rapor yok gibi görünse de makalenin yazarları travmatik beyin yaralanmasından ya da beyin ameliyatından sonra oluşan ya da daha kötüye giden kleptomani vakalarının olduğunu not düşüyor. Ek olarak, beyninin bir bölümünde benzer şekilde kan ve oksijen açlığı meydana gelen bir hastanın da kleptomaniye yakalandığına dair bir rapordan daha haberdarız.

 

Justine Alford

http://www.iflscience.com/brain/woman-develops-kleptomania-after-plastic-surgery

Çeviri: Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın