Duyguları Bastırmak Seni Nasıl Etkiliyor?

0
2926
duyguları bastırmak
duyguları bastırmak

Zaman zaman hepimizin sürekli duygu ve düşüncelerimizi biriktirdiği, bastırdığı ve bunun ağırlığını yaşadığı zamanlar olmuştur. Duyguları bastırmak hepimize tanıdıktır. Şimdi bu durumu, zihnimizin bu halini bir canlandırma ile anlatmak istiyorum. Bir balon düşünün. Bu balon içine su, hava gibi maddeleri almak ve onları içinde tutmakla görevli. Normal zamanlarda bu balonun içine onun taşıyabileceği seviyede su veya hava koyuyorsunuz. Peki bir de bu balonun içinde taşıyabileceğinden çok fazla hava veya su koyduğunuzu düşünün. Balon gerilmeye devam ediyor ve siz su veya hava eklemeye devam ediyorsunuz. Siz hava ve su ekledikçe balon daha da gerilmeye devam ediyor, daha da gerilmeye devam ediyor ta ki maksimum gerilme noktasına gelene kadar. Sanırım o noktadan sonra eklemeye devam ederseniz ne olacağını biliyoruz. Balon çok az bir süre daha dayanacak ve ondan sonra patlayacaktır. Peki ya zihnimiz bir balona çok benziyorsa?

Zihin Balonumuzda Duyguları Bastırmak

Zihninizin bir balon olduğunu düşünün. Duygularınız da su veya hava. Bu zihin balonun içine sürekli su ve hava ekliyorsunuz. Duyguları sürekli zihninizde tutuyor ve orada biriktiriyorsunuz. Zihnimiz, yani zihin balonumuz alabileceği kadar duyguyu içinde biriktirmeye başlıyor. Bir süre sonra alabileceği maksimum duygu seviyesine ulaşıyor ve yavaş yavaş gerilmeye başlıyor. Bir de bakmışsınız ki, maksimum seviyeyi de geçmişsiniz ve sanki zihniniz bir balon gibi patlıyormuş gibi hissettiriyor size. Ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Hatta bazen ne hissettiğinizi bile bilemiyorsunuz. Dolayısı ile çözüm bulmakta çok zorlanıyorsunuz. Siz kendinizi iyi hissetmedikçe var olan sorunlara uygun çözümler bulmak da tabii ki çok kolay olmuyor. Çünkü sorunlara uygun çözümler bulmak ayrı bir odaklanma becerisi gerektiriyor ve iyi hissetmediğimizde bunu yapabilmemiz de kolay olmuyor. Peki duyguları bastırmak hangi belirtilerle ortaya çıkar? Duygularımızı bastırdığımızı anlayabilir miyiz?

Duygularınızı Bastırdığınızın 5 Belirtisi

Birçok zaman duygularımızı bastırdığımızın farkında olmayız. Bir şekilde içimizi bir şeyler sıkar, köşeye sıkışmış hissederiz. Sorunlarımızı da derinlerde biliriz ancak onları bastırdığımızı fark etmeyiz. Bazı zamanlarda psikolog, psikiyatrist, psikoterapistler bize online terapi veya yüz yüze terapi gibi yollarla duyguları bastırmak konusundaki farkındalığı kazandırma fırsatı bulabilir. Ancak birçok kişi psikolog, terapi veya online psikolog hizmeti almakta zorluk çekiyor. Biz de duygularınızı bastırdığınızı gösterebilecek olan 5 belirtiyi sizler için derledik.

Küçük Konulara Çok Büyük Tepkiler

Duyguları bastırmak ve içimizde çok fazla biriktirmek küçük olaylara ani ve sert tepkiler vermeye sebep olabilir. Bu olaylar genellikle normal bir zamanda hiç tepki vermeyeceğiniz veya çok az tepki vereceğiniz olaylar olurken, siz duygularınızı çok fazla içinizde biriktirdiğinizde bu olaylara gereğinden çok daha fazla tepki verdiğinizi fark edebilirsiniz. Diyelim ki bir arkadaşınız ya da partneriniz herhangi bir eşyanızı yanlışlıkla düşürdü ve kırdı. Ya da buna benzer normalde çok fazla tepki vermeyeceğiniz bir olay oldu. Normalde daha sakin kalabilecekken duygularımızı çok fazla biriktirdiğimiz zaman bu olaya çok daha fazla öfke ile yanıt verebiliriz. Çünkü aslında bu tepki doğrudan o tabağın kırılışına çıkmaz. Aslında bu tepkinin içeride çok daha farklı ve derin bir sebebi olur. Sadece bu tepki ile içimizde biriken o duyguları ve öfkeyi bir nebze olsun rahatlatmış oluruz. Çünkü öfke patlamaları, ağlama krizleri ve bunlar gibi durumlar aslında içeride çok fazla biriken bastırılmış duygulanımı rahatlatmak ve zihni biraz olsun konfora kavuşturmak adına yapılan savunma mekanizmalarıdır.

Huzursuzluğa Karşı Dikkat Dağıtıcı Aktivitelere Gömülmek

Kendinizi sosyal medya uygulamalarında çok fazla vakit harcarken buluyor musunuz? Bir uygulamadan diğerine geçtiğiniz, çok fazla oyun oynadığınız zamanlar oluyor mu? Ya da çok fazla dizi izleyip dikkat dağıtmaya çalıştığınız zamanlar? Aslında duyguları bastırmanın ve biriktirmenin bir diğer yolu da kaçınmaktır. Bütün bu bahsettiğim aktiviteler dikkatinizi başka bir şeye yöneltip duygularınızı düşünmemek adına yaptığınız kaçınmacı davranışlar olabilir. Bazı kaçınmacı davranışlar ve alışkanlıklar çok fazla zararlı olmasa da bazıları diğerlerine göre sizin için daha fazla tehlike oluşturabilir. Mesela başa çıkamadığımız durumlarda çok fazla alkol ve madde kullanımı görebiliyoruz. Daha sonra başa çıkabilmek için aldığımız alkol ve madde oranı daha da artıyor. Bir süre sonra belki de hiç yetmemeye başlıyor. İşte tam da bu durumda bağımlılık durumlarını gözlemleyebiliyoruz. Kaçınmacı davranışlara şunlar gibi etkinlikleri örnek gösterebiliriz: Çok fazla televizyon izlemek, sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek, aşırı uyuma hali, alkol ve madde kullanımı ve bunlar gibi sizi anlık olarak rahatlatan aktiviteleri çok fazla tekrarlamak… Ancak unutmamalı ki bu aktivitelere “kaçınmak için” çok fazla gömülmek, günlük hayatımızın işlevselliğinin sektemesine sebep olabilir.

Kendine ve Çevreye Yabancılaşmak

Bazen kendimizi çevreye çok fazla yabancı hissettiğimiz zamanlar olabilir. Hatta bazen kendinize bile yabancılaştığınız zamanlar da olabilir. Kim olduğunuzdan emin olamadığınız günler yaşayabilirsiniz. Son zamanlarda çevrenizi ve kendinizi sanki hiç tanımıyormuş gibi hissediyor musunuz? Sanki herkes çok farklıymış gibi gördüğünüz, kendinizi ve çevrenizi sanki bir filmin içindeymiş gibi izlediğinizi düşündüğünüz zamanlar oluyor mu?  Belki arkadaşlarınız toplandığında ve herkes gülmeye başladığında siz durumu kavrayamıyor,  eğlenmiyor, ve kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Bu da aralarına katılmanızı oldukça zorlaştırıyor. Zihin içerisinde çok fazla yoğun ve bastırılmış duygular barındırdığı zaman, kendisini korumak için bir savunma mekanizması geliştiriyor. Kendini dışarıdan soyutluyor ve  korumaya alıyor. Kendinizi çok fazla kaygılı hissettiğiniz zaman, içinizdeki duyguları ifade etmediğiniz zaman, kendinizi çok fazla baskıladığınız zaman dışarıya ve kendine yabancılaşma durumunu gözlemleyebiliyoruz. Eğer bu durumu yaşıyorsanız belki de biraz duygularınızı ifade etmeyi denemeli ve daha iyi hissetmek için anda kalma aktiviteleri yapabilirsiniz.

Duygulardan Bahsetmemek

Çok fazla duygu birikimi yaşadığınızda bu duygularla yüzleşmekten kaçarsınız ve başkalarından yardım istemek fikri de sizi rahatsız eder. Aynı zamanda zaten bu duygularla yüzleşebilseydiniz, o duyguları biriktirmemiş olurdunuz. Herhangi bir şekilde bu duygulardan bahsetmek, bu duygularla ilgili konuşmalar yapmak veya başkalarıyla bu duyguları paylaşmak aslında sizin için bir yüzleşme olacağından onlar hakkında konuşma fikri size rahatsız edici geliyor olabilir. Ancak aslında bu durum bir paradoksa benziyor. Çünkü duygu ve düşüncelerimiz ile yüzleşmediğimiz zamanlarda onları daha fazla biriktirme eğiliminde oluyoruz. Onları daha fazla biriktirdiğimizde ise daha da fazla rahatsız edici olmaya başlıyor. Tahmin edebiliriz ki bu da onlarla yüzleşmemizi daha da geciktiriyor. Bu süreci çok daha fazla ağrılı ve uzun hale getiriyor aslında. Bu noktada belki de yaşadığınız bütün zorluklar ile aynı anda yüzleşmeye çalışmak yerine, her seferinde tek bir sorunu çözümlemeyi deneyerek kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Yardım İstemekten Kaçınmak

Bazen zorlandığımız duygu ve durumlar olduğunda bunları başkaları ile paylaşmaktan kaçınıyoruz. Dertlerimizle insanları rahatsız etmek istemiyoruz belki. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, zihnimiz çok yoğun olduğunda basit çözümleri bile göremeyecek halde oluyoruz. Tamam, bazen çözüm çok da kolay olmayabiliyor. Ancak şu kaçınılmaz bir gerçek ki, karışık bir zihne sahip olduğumuzda çözüm yaratma olasılığımız daha da düşüyor. Bu aslında herkesin yaşadığı ve çok normal olan bir durum. Ancak bu durumun çözümü aslında güvendiğimiz insanlar ile konuşabiliyor olmak. Çünkü bizim zihnimiz karışık olsa da, bazen diğer insanlar olayları sakin bir zihin ile dışarıdan gözlemlediği için bizlere çözüm yollarını daha kolay gösterebilme şansı bulabiliyorlar. Kendinizi çok fazla karışmış hissediyorsanız güvendiğiniz insanlardan yardım istemekten çekinmeyin. Nasıl ki onların ihtiyacı olduğunda siz de onların yanında olacaksınız ve bundan endişe duymayacaksınız, onlar da size yardım ederken aynı rahatlıkla yanınızda olacaktır.

Psikolog Desteği Almak

Çevrenizde güvendiğiniz bir insan bulmakta zorlanıyor veya yargılanmayacağınızı bildiğiniz bir kişi ile iletişimde olma ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Bazen duygularınızı paylaşabileceğiniz bir uzmana ihtiyacınız olabilir. Bu durumda bir psikoloğa, terapiste veya online psikolog hizmetine başvurmak başa çıkamadığınız durumlar için size yardımcı olacaktır. Bize psikoterapi ve online psikolog hizmetleri ile ilgili danışmak için buraya tıklayın.

Depresyon Sırasında Yapmamamız Gerekenler yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın