Depresyon Sırasında Yapmamamız Gerekenler

0
827

Depresyon, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı önemli ölçüde etkileyen kalıcı olumsuz duygularla ilişkilidir. Depresyon sırasında gerçekleşen yanlış anlaşılmaları gözden geçirmek ve semptomları kötüleştirebilecek herhangi bir şey yapmaktan kaçınmak için kendinize bu konuda bilgi edindirmeniz çok faydalı. Bu sebeple burada depresyon sırasında yapmamanız gereken 5 şeyden bahsedeceğiz.

Depresif Hissettiğimizde Ne Yapmalıyız?

Yaşamımız boyunca pozitif ve hoşumuza giden anlar yaşadığımız kadar, negatif ve hoşa gitmeyen durumlarla da karşılaştığımız olmuştur. Çoğu zaman bu gibi durumlarla başa çıkmak mümkün olabiliyor ancak bazen bazı senaryoda bunu her zaman yapamayabiliyoruz. İstemsiz kendimizi başa çıkmakta zorlanırken buluyor veya bir şey yapamayacak kadar halsiz bile hissedebiliyoruz. Daha önce hiç depresyon süreci yaşadığınız veya yaşadığınızdan şüphelendiğiniz oldu mu? Ya da şu anda hayatınızda bununla mücadele eden biri var mı? Bu sorunun cevabı “evet” ise aslında depresyon sürecinin nasıl geçtiği hakkında bir fikrinizin olması olası. Ancak bu konu ile ilgili fikrimizin olmasının yanında, kendimizi depresif hissettiğimizde yapmamız gerekenler ve yapmamamız gerekenler hakkında da eğitmemiz önemli.

Depresyon Sırasında Yapılmaması Gereken 5 Şey

  • Depresyonu Saklamak

Depresyon sırasında hissettiğimiz duyguları başkalarına açmaktan kaçınabiliyoruz. “Onlar benim derdim, başkalarını üzmeye hakkım yok” şeklinde düşündüğümüz çok olabiliyor. Ancak söylemek gerekir ki bu şekilde düşünmek doğru olmamasının yanında sağlıklı da değil. Sevdiğiniz kişilere ulaşmak ve iyi bir destek sistemi kurmak depresyonla başa çıkmanız için size çok yardımcı olacaktır. Çok insan depresyonla başa çıkmaya çalışacağız zaman bunu kimseye söylemiyor ve bir sır olarak tutuyor. Aslında ya kendileri de depresyonda olduklarını kabul etmek istemiyorlar ya da bundan utanıyorlar. Bazen ise bu durumu kendi başlarına aşmak istedikleri için kimseye söylemiyorlar ya da kimseyi üzmek istemedikleri için saklıyorlar. Oysa ki zorlandığınız bir durumu sizi anlayacak biriyle paylaşmak bu durumla başa çıkmanızı kolaylaştıracak ve yalnız hissetmek yerine güvende hissetmenizi sağlayacaktır

  • Alkol ve Benzeri Madde Kullanımı

Bazen yaşadıklarımız ağır gelebiliyor ve hatta bu durumlarda bazen onlarla yüzleşmemek için hoşumuza gitmeyen bu zorlayıcı duygu ve durumları erteleme eğiliminde oluyoruz. Aslında alkol ve benzeri madde kullanımları da bir yönden bunu yapmamızı sağlıyor. Zorlandığınız durumları alkol ve benzeri maddeleri tüketerek çözmeye çalıştığınız oldu mu? Öncelikle söylemek gerek ki alkol ve benzeri maddelerin tüketimi var olan sorunları çözmez. Onları sadece erteler. Bu durum da onlarla yüzleşmeyi ertelemek istediğimiz için gerçekleşir. Kısa süreli çözüm gibi görünse de onları ertelemek işleri daha da zorlaştırır, süreci uzatır ve çözümü güçleştirir. Bunun da yanında bu gibi madde kullanımları yaşadığınız problemlerle yüzleşmenizi ertelerse de aslında uzun vadede sizi bağımlılığa sürükleyebilir. Çünkü, yaşadığımız sorunları ertelemek için her defasında daha da fazla alkol ve madde kullanımına teşebbüs ediyoruz. Bu da bizim bağımlılık ihtimalimizi arttırıyor.

  • Kendimizi İzole Etmek

Depresyonun önemli bir etkisi de kendimizi sosyal çevremizden, insanlardan izole etmemiz diyebiliriz. Depresif hissettiğimiz zamanlarda kimse bize önem vermiyormuş gibi hissetmeye eğilimli oluyoruz. Hatta tek bir olumsuz düşünce büyüye büyüye zihnimizin içine düşen bir çığa dönüşüyor sanki. Kendinize şunu sorun: Son zamanlarda kendinizi insanlardan uzaklaştırmaya eğilimli oluyor musunuz? Ya da kendinizi saatlerce odanıza kilitlediğiniz ve çıkmadığınız oluyor mu? Depresyon sürekli kendi kendimize kalmamız gerektiğine bizi inandırabilir veya insanların bizi istemediğini düşündürtebilir. Ama aslında bu doğru değildir ve etrafımızda bizi önemseyen insanlar vardır. Ailenizle birlikte olmak veya arkadaşlarınızla vakit geçirmek gibi sosyal aktiviteler depresyonun yalnızlık hissinden ayrışmamızı sağlayabilir. Bunu yapmak istemiyorsanız bile en azından doğada vakit geçirmek, diğer yaşayan canlılarla temasta bulunmak büyük ölçüde olumlu duygular hissetmeniz için yardımcı olacaktır.

  • Kendimizi Suçlamak

Depresyon bazen kendimizi suçlama davranışını yapmamıza sebep olabilir. Sanki yaşadığımız bütün bu duygular kendi hatamızmış, kendi seçimimizmiş gibi hissettirebilir. Hatta bütün bunlardan bağımsız olarak zihnimizi bazen geçmişteki yaşadıklarımıza taşıyarak kendimizi suçlayacak konular bulmamızı sağlayabilir. Kendinizi sıklıkla depresif ve huzursuz hissettiğiniz için suçluyor musunuz? Eğer suçluyorsunuz şu an burada bunu yapmamanız gerektiğini size söylemek istiyorum. Bu sizin seçtiğiniz bir şey değil, böyle hissettiğiniz için suçlu değilsiniz. Bu hissettiğiniz duyguyu herhangi bir insan da yaşayabilir. Depresif hissetmeniz için sizi etkileyen ve kontrolünüz dışında olan birçok şey yaşıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda zihninizin geçmişe çok fazla gittiğini gözlemliyor ve fark ediyorsanız; size tüm varlığınızla şimdi ve şu anda yaşadığınızı da hatırlatmak isterim.

  • Öz Bakımı İhmal Etmek

Sabahtan akşama kadar odamızdan çıkmadığımız ve başka herhangi bir etkinlikte bulunmadığımız zamanlar olmuştur. Aslında depresyonun en önemli özelliklerinden birisi de kendimize bakmayı, öz bakımımızı ve hoşumuza giden etkinlikleri yapmamızda bize engel olması diyebiliriz. En son ne zaman bir yürüyüşe çıktınız veya doğada vakit geçirdiniz? Ya da yakın zamanda sizi iyi hissettirecek bir aktivitede bulundunuz mu? Depresyon daha önce ilginiz olan konulara ilgi kaybetmenize ve herhangi bir etkinliğe dahil olmamanıza sebep olabilir. Ancak fiziksel sağlığımıza dikkat etmek ve kendimizi hissedeceğimiz aktivitelerde bulunmak depresyonun stresini oldukça azaltırken aynı zamanda depresyonla başa çıkmanız için oldukça destekçidir. Düzenli uyku uyumak, fiziksel aktivitelerde bulunmak ve sağlıklı yiyecekler tüketmek daha iyi hissetmenize sebep olur. Belki bunların hepsini bir anda yapamayabilirsiniz ancak küçük adımlarla bir yerden başlamanın bile size ne kadar büyük ölçüde iyi hissettirdiğini görünce şaşıracaksınız!

Depresyonun bizi nasıl etkilediğini ve depresyon belirtilerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın