Depresyondaki Kişiye Söylenmeyecek 5 Şey

0
155

Dünyada 350 milyon kişinin depresyonda olduğu göz önüne alınırsa, çevremizde olan birinin depresyonda olma ihtimali oldukça yüksek. Birçok zaman tam olarak ne olduğunu anlayamasakta, ruh sağlığına dair bir anormallik olduğunu görebiliyoruz. Doğal olarak ona yardımcı olmaya da çalışıyoruz.
Değer verdiğimiz kişinin depresif ruh halinden kurtulabilmesi için ona yardım etmek isteriz. Bu durumda kimi zaman doğru davranabilsekte, çoğunlukla sözlerimizle onu kendimizden daha da uzaklaştırıyoruz. Bende sizler için iyilik yapmak adına söylediğiniz ama söylemeseniz çok daha etkili olacağınız bazı cümleleri derledim.

Ayrıca depresyondaki yakınınıza destek olmak istiyorsanız burayı tıklayabilirsiniz.

1. Bunların hepsi senin kafanda bitiyor.

En sevdiğimiz cümle “Bunların hepsi senin kafanda bitiyor”, bu cümleyle karşımızdakinin tüm sorunlarını çözdüğümüzü sanıyoruz.  Evet, kafada bitiyor doğru; malum beyin kafanın içinde.
Kişisel gelişim kitaplarından türeyen bu cümle, gerçeklikle payı olmasına rağmen karşınızdakini çözüme götürmüyor.

2. Her şeyin var neyine mutsuzsun?

Depresyonu bir rahatsızlık olarak görmeyen bizlerin en temel yanılsamasıdır. Depresyon sahip olunan şeylerle orantılı olarak değişen bir durum değildir. Eğer doğru olsaydı maddi durumu çok iyi olanların depresyona girmemesi gerekirdi. Maddi durumlarla depresyon arasında doğrudan ilişki kurulamaz. Depresyonun kelime anlamının zıttı, zenginlik değildir.

3. İnsan içine çık biraz!

İnsan içine çıkmak temelde iyi fikir olabilir. Ancak depresyondaki kişinin kendine, geleceğe ve dünyaya olan olumsuz düşünceleri insanlarla temas etmesini zorlaştırır, insan içine çıktığında da kendisini daha iyi hissetmez.

4. Yoga yap, spor yap, ibadet et….

Bunlar insanı rahatlatır, iyi hissetmesini sağlar. Ancak orta seviye veya daha ileri şiddette depresyonda kalıcı bir değişim sağlamaz.

5. Herkesin problemleri var seninkisi de dert mi?

Evet, doğru herkesin problemi var, ancak bu kişinin depresif duygu durumunu değiştirmek için yeterli değil. Başkalarının probleminin olması depresyondaki kişinin ruh halini daha iyi hale getirmeyecek.

 

Psikolog
Barış Gürkaş
İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın