Depresyon Belirtileri Nelerdir?

0
123

Depresyonla ilgili fazlaca yazı yazmayı seven bir uzman olarak, bu yazımı sizlere “depresyon belirtileri nelerdir?”i anlatmak için hazırladım. Ancak internette depresyon ile ilgili ne gibi bilgiler var diye bakınırken anormal şeylerle karşılaştım. Bunlara değinmeden yazımı tamamlayamayacağıma karar verdim. Malum doğru tedavi yöntemini bulabilmek ve harekete geçebilmek için bunlarında farkında olmakta fayda var.

İnsanlar internette depresyonla ilgili neler araştırıyor diye küçük bir araştırma yaptım. Tabi ki bu araştırmayı Google’a sorular sorarak gerçekleştirdim. Millet olarak Google’a ihtiyaçlarımız doğrultusunda soru sormayı çok severiz (Örneğin: Süper loto nasıl kazanılır? Nasıl araba kullanılır? İphone kaç para? Ne yiyeyim? gibi). Ben de bunu düşünerek depresyon ile ilgili ne gibi sorular soruluyor biraz bakındım. Bunu yaparken depresyon ile ilgili her kelime grubundan Google daha önce aranan kelimeleri bana öneriyordu. Tahmin edeceğiniz gibi ilginç sonuçlar ile karşılaştım.

İnsanlar depresyon ve belirtilerini anlamak, üstesinden gelebilmek için nasıl bir çıkış yolu aradıklarını Google aracılığıyla rahatlıkla görebiliyoruz. En yaygın rahatsızlıklardan biri olan depresyona baktığımızda, birçok insanın az çok depresyon belirtileri ile ilgili bir fikri var. Bu belirtilerin bu denli ulaşılabilir olması uzmanları zaman zaman rahatsız etse de, Google’ın bize sunduğu bu olanak doğrultusunda birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. Bu bilgilere ulaşmak kimi zaman işlevsel olsa da, kimi zaman sorunun daha kötüye gitmesine sebep olabiliyor. Depresyon ile ilgili sık aranan kelimelere baktığımızda da bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz.

Ben de depresyon ile ilgili aranan ilginç kelime gruplarını sizler için görselleştirdim:

Arama sonucunda gördüğünüz gibi, depresyon halk arasında aslında tam olarak bir rahatsızlık gibi algılanmıyor. Daha doğrusu bunun tedavisi için başka çıkış noktaları, alternatif yollar oldukça ilgi görüyor. Örneğin, bazı duaların depresyonun tedavisinde etkili bir yol olarak araştırılması durumun ne boyutta olduğunu bize gösteriyor.

DEPRESYON DUA

Depresyonda Okunacak Dua Mı ?! :

Mutsuzluk ve isteksizlik durumunda  dua, meditasyon, namaz, spor genel olarak iyi gelebilir. Ancak bu depresyonun tedavisi için yeterli değildir. Depresyonda olan biri zaten bunları bile yapmakta çok zorlanır. Depresyon sorunu yaşayan kişinin tedavi süreci, kalp rahatsızlığı ya da böbrek sorunu yaşayan kişi kadar önemsenmesi gereken bir durum. Kalbimizi nasıl önemsiyorsak ve onun için dua etmekle yetinmiyorsak beynimizi de o kadar önemsemeliyiz. Yukarıdaki görsellerde gördüğünüz gibi, depresyon için okunacak dua, dinimizde depresyon, depresyona iyi gelen dua gibi aramalar sonuç getirmeyecektir. Dolayısıyla depresyon tedavisinde kesinlikle bir uzmana başvurmalıyız.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Depresyondaki kişide ilgi azlığı ve isteksizlik en belirgin özelliktir.
  • Geleceğe karşı karamsarlık umutsuzluk ve belirsizlik düşünce ve duyguları.
  • Sürekli olumsuz düşünceler.
  • Farklı etkinliklere karşı ilgi kaybı.
  • Çalışma hayatı, cinsellik, sosyal ilişkiler başta olmak üzere hiçbir şeyden zevk alamama.
  • Umutsuzluk ve çaresizlik hissi.
  • Günlük rutinleri bile yapmakta zorlanma.
  • Yemede düzensizlik.
  • Uyku sorunları.

Bunlar depresyonun önemli belirtileridir. Zaman zaman hepimiz kendimizi bu sorunlar ile mücadele ederken bulabiliriz. Bunların depresyon olarak adlandırılabilmesi için belli bir süre devam etmesi gerekir. Sonucunda bir uzmandan destek almak bunların üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın