Depresif Müzik Sevmenizin Sebebi

0
1467
surekli muzik dinlemek

Neden bazı insanlar iç karartıcı, acıklı şarkıları severler?

Ülkemizde de ayrılıklarla ve haksızlıkla ilgili şarkılar oldukça popüler.

Sizce neden bir insan hayatın ne kadar kötü olduğunu anlatan şarkıları dinler?

Bazı insanların neden depresif müzikleri sevdiğini anlamadan önce, müzik psikolojisiyle bağlantılı birkaç kavramı anlamanız gerekiyor.

Varsayalım ki bir firmadan aldığınız hizmeti beğenmiyorsunuz ve bu firmanın servisinin kalitesiz ve zayıf olduğuna inanıyorsunuz. Bunun üzerine ben de gelip size o firmanın gerçekten kötü servis verdiğini söylersem bu çok hoşunuza gidecektir. Söylediğimi kesinlikle beğenecektiniz çünkü söylediğim şey sizin inanç sisteminizle eşleşecek, fikrinizi destekleyecek, kötü şeyler söylediğiniz için hissettiğiniz suçluluk duygusunu azaltacak ve size yalnız olmadığınızı hissettirecekti.

Peki, tüm bunların acıklı müzikleri sevmekle ne alakası var?

 Depresif Şarkıları Sevme Nedeni Nedir?

İnsanlar desteklenmeyi ve haklı olduklarını hissetmeyi severler. Bir kişi hayat hakkında bazı fikirler ve inançlar oluşturduğunda fikirlerini destekleyenden her kim olursa olsun hoşlanacaktır.

İnsanlar depresif olduklarında genellikle depresif olmakla haklı oldukları konusunda güven veren birine ihtiyaç duyacaklardır ve depresif müziğin yaptığı da tam olarak budur.

Depresif müzik kişiye hayat hakkındaki fikir ve inançlarını hatırlatır, haklı olduğunu destekler ve kişiye bu şekilde düşünenin bir tek kendisi olmadığını hissettirir.

Âşık insanların romantik müziği sevmelerinin ve mutlu olanların da komik ve eğlenceli videolar izlemeyi sevmelerinin nedeni de budur.

Müziği düşüncelerimizi yansıttığı zaman sevmeye eğilimliyiz ve eğer depresifsek bunaltıcı şarkılar kesinlikle düşüncelerimizi yansıtıyor olacaktır.

 

Peki, Depresif Olmayan İnsanlar Bunaltıcı Şarkıları Neden Sever?

Bütün bunlar doğruysa depresif olmayan insanlar nasıl bunaltıcı müziği sevebilir? Cevap şu ki insanlar depresif müziği severler çünkü şarkıdaki kadar acı çekmediğini keşfettiklerinde kendilerini iyi hissederler. Hayatlarında pek çok sorunu olan insanların korku filmlerini sevme nedenleri de budur. Başkalarının (filmde) kendilerinden çok daha fazla acı çektiğini, daha kötü durumda olduğunu fark etmek kendilerini oldukça iyi hissettirir.

Diğer yandan depresif müzikle duygularının sadece bir kısmını bağdaştıran bazı insanlar da bu tarz müziği sevebilir. Örneğin hayatın adaletsiz olduğunu düşünüyorsanız, bu fikri barındıran herhangi bir şarkı doğrudan ya da dolaylı olarak ilginizi çekecektir.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın