Dağınık Beyin Sendromu

0
1211

 

 

Modern çağın en popüler hale gelmiş sendromlarından yalnızca biri. Aynı anda pek çok işi yapmaya kalkanlarda “dağınık beyin sendromu” olarak tanımlanan ve beyinsel performansı düşüren tatsız bir tablo gelişir. İş hayatı e-posta, cep mesajları, toplantılar, yardıma ihtiyacı olan iş arkadaşları gibi sürekli kesintiye yol açan şeylerle doludur. Birçok araştırmacı aynı anda birçok iş yapmaya çalışmanın verimi düşürdüğünü söylüyor. Bunun nedeni ise beynimizin belirli alanlarda belirli işi yapacak donanıma sahip olmasıdır, farklı kategorideki işleri aynı gün aynı saatte yapmaya çalışarak beyin daha kısa sürede yorulmakta ve verimi düşmektedir. Ne kadar çok iş o kadar çok işlemci beyin algısı günümüzün büyük tehditlerinden biri olduğunu gösterir, daha fazla bilişsel performans ve daha az hatalı bir beyin istiyorsanız bu hataya düşmemek gerekir.

Dağınık beyin sendromunun bir diğer nedeni gün içinde hepimizin yaşadığı iki iş arasında gidip gelme, düşünme sürecini yavaşlatır ve etkili karar verememizi sağlar. iki işi yapmaya çalışmanın dikkat eksikliği, hata, yüzeysel düşünme gibi durumlara neden olduğunu ileri sürüyor. Kişilerde ayrıca stres artışı, depresyon, yorgunluk gibi şikayetlerin de artmasına neden oluyor. Eskiden insanlar evlerine döndüklerinde işle bağlantıları kesilirdi. Şimdi ise e- maillerimiz ve akıllı telefonlarımızla dış dünyayla iletişimimizi kesmemiz mümkün değil. Bireyin stres düzeyi, stres yönetimi, zaman yönetimi sorunlarına odaklanılabilir. Eğer dikkat dağınıklığı klinik anlamı olan bir dikkat eksikliğinin parçası olarak değerlendirilirse dikkat sorunlarının hangi, tür ruhsal bozukluğun parçası olduğuna göre ilaç ve davranış düzenlemesi tedavileri önerilebilir.

İşte bütün bu süreç ve görülen rahatsızlıklar, “dağınık beyin sendromu” olarak adlandırılıyor.

 

Dikkat Dağınıklığı Ve Beyini Rahatlatmak

  • Gün içinde çalışırken, okuldayken, ders çalışırken nefes egzersizleri yapılıp oksijen ile beynin rahatlanması sağlanmalıdır
  • Odaklanmayı sağlayacak bir ortam yaratın. Kapısını kapatabileceğiniz bir mekân bulun ve e-posta ve diğer mesaj uyarılarını kapatın.
  • Zaman alan ve dikkat dağıtan işleri kategoriye ayırın.
  • ‘Ne kadar çok zaman harcarsanız o kadar iyi işçisiniz’ yanlış bir yargı olduğunu kabullenin
  • Toplantı karmaşasından kaçının. Toplantıya sadece kalem, kâğıt ve gündemle girin.
  • Yapılacakları bir liste oluşturarak yazın.
  • E-postaları ve sesli mesajları kontrol edip cevaplamak için belli bir saat ayırın ki gün boyunca dikkatinizi dağıtmasın.
  • Kendinize dinlenmek için mutlaka zaman ayırın.

 

Tedavi

Düzenli uyku, dengeli beslenme ve spor yapmak.

Psikolog rehberliğinde terapi vb süreçlere dahil olmak.

 

 

Övgü Yaren Soydan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın