Çocuğum Depresyonda mı?

0
112

Depresyon, tıp dünyasının değimiyle çağın gribi. Tedavisi kolay olmasına karşın, önemsenmediği takdirde, kişi zor dönemler yaşamakta. Hatta depresyon, bireyi intihara kadar götürebilmekte.

Nedenleri üzerinde çeşitli bakış açıları olsa da, ne tam olarak biyolojik sebeplerden kaynaklanmakta nede sadece psikososyal sebepler depresyona sebep olmakta. Araştırmalara göre her iki durumunda bir arada bulunduğu durumlar depresyonunun oluşumunu daha iyi açıklamakta.

Peki depresyonu çocuklarda nasıl anlayacağız?

Psikiyatrik tanılama kitapçığında, yetişkinler için kullanılan depresyon belirtileri, küçük farklarla çocuklar için de kullanılmaktadır. Çocuklar için ayrıca bir belirti kitapçığı yoktur.

Okul çağı çocukları için depresyon belirtileri: Üzgün görünme, ağlama, can sıkıntısı, dikkati odaklamada zorluk, arkadaşlarından sevdiği etkinliklerden uzaklaşma, monoton ve alçak sesle konuşma, iritabilite,  baş ağrısı, karın ağrısı, kaygı ve intihar düşünceleridir.

Bu durumun eve yansıması olduğu gibi okul başarısına da yansıması vardır, İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre:

8-12 yaş arası İspanyol okul çağı çocuklarının, okuldaki depresif belirtileri üzerinde duran bu araştırmada, depresyonun çocukların okul başarısının üzerinde en büyük etkiye sahip olan bozukluklardan biri olduğu ve depresyon semptomlarının öğretmenlerce öğrenilip erken müdahale edilmesi hedeflenmiştir.  Depresyonla çocukları ders başarısının düşüklüğünün, öğretmenlerine karşı olumsuz davranışlar sergilemesinin, cinsiyetlerde farklılık olmadan bir bağı olduğu öne sürülmüştür (Bernadas ve ark., 2011).

Çocuk psikolojisi hakkında daha detaylı bilgi almak için http://barisgurkas.com/cocuk-psikolojisi/ adresindeki makalemize göz atabilirsiniz.

Psikolog Barış GÜRKAŞ

İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın