Aşk ve Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

1
2144
aşk acısı geçer mi? psikolog

Son zamanlarda google’da sıklıkla aranan kelimelere baktığımda, karşıma çıkan ilginç kelime gruplarından birinin de “Aşk acısı nasıl geçer? ” olduğunu gördüm. Aklımıza takılan herşeyi google’a sorduğumuz gibi aşk meşk işlerini de google’a sorar olmuşuz. Üstelik “Aşk Acısı Nasıl Geçer?” cümlesini arattığımızda bize çeşitli kelime önerilerinde de bulunuyor. aşk acısı nasıl geçer Bu kelimeler bizlerin hangi kelimelerle google’da aratarak ayrılık acısından kurtulmaya çalıştığımızı gösteriyor.

Bu arama sonuçlarına göre bazen bizim gibi aşk acısı çekenlerin hikayelerini dinlemek istiyoruz, bazen de uzmanından önerilere ihtiyaç duyuyoruz. Sizde göz atarsanız insanların aşk ile ilgili türlü soruları arama motorlarında aradığını göreceksiniz.

Peki bu aşk acısı nasıl unutulur? Nasıl Geçer?

  1. Psikolog Desteği Alın: Aşk acısını azaltmanın en sağlıklı ve hızlı yolu bu olacaktır. Çünkü kafanızda partnerinizi yerleştirdiğiniz yer ve ona yüklediği anlam gerçekte olandan çok daha farklıdır. Bu zihninizde uçuşan cümleleri susturmanın en etkili yolu psikolog desteği olacaktır.
  2. Daha önce yapamadığınız şeyleri yapın: İlişki içindeyken özellikle de kadınlar kendilerini sıklıkla engellenmiş hissederler. Gitmek istedikleri yerlere ve arkadaşlarına gidemezler, yapmak istedikleri şeyleri yapamazlar. Bunları yapmaktan asla çekinmeyin. Birçok insan geri dönme umuduyla bunları yaparsam partnerim beni tekrar istemez diye düşünür ancak bu tam tersi bir düşünceyle sonuç bulur.
  3. Birlikte yaptığınız gittiğiniz yerlerden bir süre uzak kalabilirsiniz: Size partnerinizi hatırlatıcak bir takım ritüelleriniz vardır. Bunlardan bir süre uzak durmanızı öneririm.
  4. Objerlerden ve hediyelerden uzak durun: Partnerinizin hediyelerinden ve ortak eşyalardan kurtulmaya bakın. Büyük anlamı olan parçalara bu ara çok dokunmayın ve görmemeye çalışın. Zamanla zihniniz o objelere alışacaktır.
  5.  Sevdiğiniz arkadaşlarınıza zaman ayırın: Daha çok sizi dinleyebilecek dostlarınızla bir arada olmaya çalışın. Sizi yargılayan arkadaşlarla olmaktansa, terapist gibi davrana bilen arkadaşlarınızı tercih edin. Ayrıca onlarla keyif alabileceğiniz faaliyetler içinde bulunmaya özen gösterin.
  6. Eve kapanmayın: Unutmayın hayat devam ediyor. Kaldığınız yerden ilişkiler kurmaya, sosyalleşmeye, sevdiğiniz şeyleri yapmaya devam edin. Eve kapanmak size iyi gelmeyecek.

Bu çözümler kısa vadeli olsada işe yarayacaktır, en azından davranışlarınızı değiştirmeniz ruh halinizi etkileyecektir. Ancak uzun vadede yüzleşmeniz ve bu acının altında yatan sebepleri bulmanız gerekecektir.

Aşk acısı genelikle bizim çocukluktan beri inşa ettiğimiz şemalarımızla ilişkili bir durumdur. Örneğin anne- babanın sürekli kavga halinde olduğu, çocuğa yada birbirlerine şiddet uyguladığı durumlarda terk edilmeye karşı, ayrılığa karşı bireylerin daha az dirençli olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu noktada gelişen bazı şemalarımız aşk acısını anlamakta bize yol gösterici olacaktır. Bunu daha yakından kavramak için şemanın ne demek olduğuna terk edilme şemasına göz atmakta fayda var.

  • Şema: Şemalar bizim dünyayı genel olarak anlamlandırma biçimimizi ifade eder. Şemalarımızla kendimizi, diğer insaları değerlendir onlara anlamlar yükleriz.
  • Ayrılık acısı ve Terk Edilme Şeması: Terk edilme şemasında genel bir korku hali mevcuttur. Yakınlarınızı ve sevdiklerinizi kaybetme korkusu hatta ilişki yaşadığınız, bağlanacağınız kişileri kaybetme korkusu içinde olursunuz. Sevdiklerinizin sizi terk edeceklerine, başka birisi için sizi bırakacaklarına başlarına birşey geleceğine inanırsınız. Sevdiklerinizin sizi terk etme ihtimalina karşı aşırı hassas davranırsınız.

Bu şemalar çeşitli seviyelerde hayatınızı sarmış olabilir. Bir kişi için ilişkideki etkisi 10 üzerinden 10 puan alırken, bir diğer kişi için 10 üzerinden 6 puan olabilir. Her iki durumda çeşitli seviyelerde hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Terk edilme durumu sadece sevgililik ilişkilerinde karşımıza çıkmaz. Günlük ilişkilerde bu davranış paternini sergilediğimiz başka durumlarda belirebilir. Arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizde, iş yerinden ayrılmak istediğinizde, aile ilişkilerinizde terk edilme ile ilgili durumlar sizin zorlanmanıza ve istemediğiniz yerde kalmanıza sebep olabilir. Buda sevmediğiniz bir işi yapmanıza, istemediğiniz bir arkadaşlık kurmanıza sebep olabilir. Bunun üstesinden gelebilmek için terk edilme şemanızın üstüne gitmeniz gerekir. Şemanızı ettikleyen durumlardan ve yerlerden kaçınmalısınız.

 

 

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

  1. Merhaba adım suna ayrılık acısıyla alakalı bir cok yazıyı okudum ve hemen hepsi aynı anlatımlar.Ben 41 yaşında iki çocuklu bir bayanım Çocukların babasından sonra beş yılık bir ilişkim vardı ve bahane benim kıskanmam onu kısıtladığım söylemiyle ayrılık oldu.Ben ise kendimi iyi hissetmiyorum kendime zarar vermeyi bile düşündüm ve çocukları düşününce vaz geçtim Okuduğum yazılarda tavsiyeler bir birine benzer tavsiyeler güzel ama uygulaya bilmek için ekonomik yeterlilik yok konu anlattığımda dinleyecek anlayacak kimse yok birazda olumsuz durumdakileri düşünerek bişeyler yazılsa.Umarım okursunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın