Zeka Gelişebilir Mi?

0
573

Zeki olduğunuzu düşünüyor musunuz? Zeka sizce geliştirilebilir mi?

Yeni bir araştırmaya göre, zekalarının gelişebileceğini düşünen insanların zor işler karşısında gözü korkmuyor.

Kendi becerilerinin farkında olmalarının ve belki de kötü kararlardan sakınmak konusunda daha iyi olmalarının bir sonucu bu.

Bunun aksine zekanın sabit ve değişmez olduğunu düşünen insanlarsa zor şeylerden kaçınmaya eğilimliler.

Bu da kendi becerileri hakkında aşırı güvenli bir tutum sahibi olmalarına yardım ediyor.

Araştırmanın yazarı Doktor Joyce Ehrlinger: “Kendine güvenmek faydalıdır ama kendine aşırı güvenmek insanların yanlış kararlar almalarına ve öğrenme fırsatlarını kaçırmalarına neden olabilir.”

Araştırmada katılımcılara çoktan seçmeli test verildiğinde sabit fikirli olan insanlar kendilerine daha fazla güveniyordu.

Dr Ehrlinger: “İşin kolay ve daha az zaman harcatan taraflarına odaklanarak sabit fikirli insanlar, diğer katılımcılara oranla sanki daha iyi performans sergilemiş gibi hissettiler. Aksine gelişime açık olanların işin zorlayıcı kısımlarından gözü korkmadı ve kolay kısımları yapabiliyor olmak onlara büyük bir coşku yaşatmadı. Görevi tamamlarken kullandıkları bu dengeli yol, gelişime açık insanların işi ne kadar iyi yaptıklarını daha iyi görebilmelerini sağlıyor.”

Araştırmanın başka bir bölümü zeka hakkında sabit fikirli olanları testin daha zor kısımlarıyla ilgilenmeleri için zorladı. Böylelikle kendi becerileri hakkında daha gerçekçi bir değerlendirme yaptılar.

Doktor Ehrlinger: “Öğrencilerin zeka hakkındaki düşüncelerinin çok önemli olduğunu biliyoruz ve öğrencilere gelişime açık bir zihniyeti öğretmeye yönelik girişimler notlarının da yükselmesini sağlıyor. Ayrıca şunu da biliyoruz ki aşırı güvenli olmak insanları öğrenmekten alıkoyuyor. Gerçekten bir şeyler öğrenmek için bilmediğiniz şeyleri anlamalı ve kabullenmelisiniz. Bu araştırmanın öne sürdüğü şey şu; gelişime açık bir zihniyete sahip olmak insanların neyi bilip neyi bilmediklerini daha iyi anlamalarını sağladığı için öğrenmeyi geliştiriyor. Eğitim belki de fırsatları geliştirmenin en iyi yoludur ve yeni kanıtlara göre de yüksek notlar için, gelişime açık zihniyete sahip olmayı öğretmenin faydaları özellikle ırk ya da cinsiyet ayrımına maruz kalan gruplardaki öğrenciler de oldukça güçlü. ”

Bu çalışma Journal of Experimental Social Psychology dergisinde yayımyanmıştır. (Ehrlinger et al., 2016).

Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın