Uyku Sorunu Depresyon ve Anksiyetenin Sebebi Olabilir

0
130

Yeni bir araştırmaya göre, çocukken yeterli uyku almamak hayatın ilerleyen zamanlarında duygulanımsal bozukluklar yaşama riskini artırıyor. Yetersiz uyku daha olumsuz duygular yaratıyor ve olumlu duygusal tecrübeleri de değiştiriyor.

Araştırmacılar fark etti ki; örneğin sadece iki gecelik yetersiz uykudan sonra bile çocuklar pozitif tecrübelerden normalde aldıkları keyfi alamaz hale geliyor.

Aynı zamanda çocukların sonradan bu pozitif deneyimleri hatırlamaları da zorlaşıyor.

Yetersiz uykunun binbir türlü zararlı etkisinin olduğunu zaten biliyoruz.

Uyku Sorunu ve Etkileri

  • Öz-izleme
  • Diğer insanların beden dilini anlayabilme
  • Diğer insanların duygularını tespit edebilme
  • Öz-denetim yapabilme

…gibi yetileri azalttığını biliyoruz.

 

Araştırmaya yön veren Dr Candice Alfano: “Sağlıklı uyku çocukların psikolojik sağlığı için kritiktir. Devamlı olarak yeterli uyku alamama durumu nihayetinde depresyona, anksiyeteye ve diğer tip duygusal sorunlara yol açacaktır.”

Yani ebeveynler beslenme, diş hijyeni ve fiziksel aktiviteyi ciddiye aldıkları oranda uykuyu da ciddiye almalı ve uykunun çocuğun genel sağlık durumunun esas öğelerinden biri olduğununun farkında olmalıdırlar.

Eğer çocuğunuz sabahları uyanmakta sorun yaşıyor ya da gün boyunca uykulu hissediyorsa, muhtemelen gece uykusu yeterli gelmiyordur.

Bu pek çok nedenden ileri geliyor olabilir, mesela yatma zamanının çok geç olması ya da değişken bir uyku programı gibi.”

Araştırma kapsamında 7 ve 11 yaşları arasındaki 50 çocuk geçici bir süre için kısıtlamalı bir süre uyku uyudular.

Araştırmacıların çıkardığı sonuç şuydu; zamanla, bu araştırmadaki çocuk grubundaki gibi yetersiz uykunun depresyon ve anksiyete riskini artırması kuvvetle muhtemel.

Doğru miktarda uyku almayan insanlar pozitif ve faydalı deneyimler için çaba harcamıyorlar.

Dr Alfano: “Yetersiz uyku yüzünden sekteye uğrayan birçok duygusal süreç var. Örneğin öz-izleme becerimiz, başkalarının sözel olmayan işaretlerini fark edebilme ve başkalarının duygularını isabetli olarak tespit edebilme becerimiz uyku yetersiz olduğunda azalır.

Buna bir de -gençlik yıllarının kendine has özelliği olan- zayıf dürtü kontrolünü ekleyince uyku deprivasyonunun negatif duygu ve deneyimler yaşamak için mükemmel ortamı yarattığını söylemek münkün.” Buna dikkat etmek neredeyse zorunluluk.

 

Bu araştırma Sleep Medicine Reviews adlı dergide yayımlanmıştır (Palmer & Alfano, 2016).

 

Selmin İrem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın