Utangaçlık Nasıl Yenilir, Çekingenlik Nasıl Geçer?

4
2867

Utangaçlığı yenmek, çekingenlikten kurtulmak bunu yaşayan insanların hayatta en çok istediği durumdur desek sanırım yanılmış olmayız.  Utangaçlık belli oranda normal karşılansa da şimdi gelin bu duruma biraz daha yakından bakalım ve sizin için yeni bir hedef belirleyelim. Utangaçlık nasıl yenilir biraz daha yakından bakalım!

Utangaçlık mı sosyal fobi mi?

Utangçalık Nasıl Yenilir Üzerine Bir Anı!

15 yaşındaydım, yazlarımızı deniz kenarında yazlık bir bölgede, Milasa bağlı Ören isimli bir beldede geçirirdik. Yazlık mekanları bilirsiniz huzurlu, mis gibi deniz kokan, sıcak, samimi insanların olduğu yerler. Ören’de tam böyle bir yerdi. Herşeyiyle çok güzel bir yer olsada, ilk yıllarda çok az sayıda kişiyi tanıdığım için biraz yalnız kalmıştım. Açıkcası nasıl çevre edineceğimi de pek bilememiştim o dönem.

Belli genç gruplar vardı birlikte zaman geçirirlerdi sahilde, cafelerde. Bilirsiniz o yaşlarda büyük gruplar halinde gezerler gençler. Onlarla ara ara karşılaşırdım, gruptan birkaç kişiyle aynı ortamda bulunmuş olmamıza rağmen, her nedense onlarla karşılaştığımda hiç selamsız önlerinden geçip giderdim. Bir türlü selam verip sohbet etmezdim, hatta biraz da gerilirdim.

Bir sonraki yıl örene tatile gelen bir akrabamız vardı, onunla zaman geçirmeye başlamıştım. Birkaç senedir Ören’e geliyordu oda. Cana yakın, samimi, herkes tarafından sevilen karakterler vardır ya bu kişide tam öyle biriydi.

Birgün sahilde onun arkadaşlarının yanına doğru giderken birçok kişiyle selamlaşması, gülümsemesi dikkatimi çekti. Aslına bakarsanız uzun zamandır dikkatimi çekiyordu bu özelliği.
En sonunda dayanamayıp sordum, bu kişilerin hepsini nereden tanıyorsun?

Dediki hepsini çok iyi tanıdığım söylenemez. Ama bu selam vermem için bir engel değil. Bu cümle benim hayatımın sonrası için önemli bir bilgi oldu.

Sonrasında bende bir karar aldım ve insanlara daha fazla selam vermeye başladım. İnsanların tahmin ettiğimden daha cana yakın olduklarını keşfetmemi sağladı bu.
İnsanlara selam verip, nasıl olduklarını sorduğumda çok sayıda kişiyle sohbet etmeye başladığımı gördüm. İki yılın sonrasında o kadar fazla kişiyi tanıyordumki, Ören benim için daha keyifli bir yer haline dönüştü.
Şanslıyımdım ki küçük yaşta selamlaşmanın, gülümsemenin gücünü keşfetmiştim.

O halde şimdi benzer bir selamlaşma hedefini sizde belirleyebilirsiniz. Utangaçlık nasıl yenilir deneyimlenmek için, Hergün 3 kişiye merhaba diyebilirsiniz mesela. Hergün 3 kişi, haftada 21, ayda 90, yılda 1095 ayrı Merhaba anlamına gelir. Hatta kendinizi sonucunda ödüllendiredebilirsiniz.
Örneğin, günlük 3 hedefinizi gerçekleştirdiğinizde kendinize istediğiniz bir yemeği ısmarlayabilirsiniz. Yada haftalık hedefinizi gerçekleştirdiğinizde istediğiniz bir film için kendinize bir sinema bileti ısmarlıyabilirsiniz. Daha fazlası hayal gücünüze kalmış.

Bunlara ilaveten eğer herhangi bir insana selam vermekte çok fazla zorlanıyorsanız. Küçük denemeler yapın. Yanlarında rahat hissettiğiniz arkadaşlarınıza, akrabalarınıza daha fazla selam vererek bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Bu konuda en kolay hedef yaşlılar olacaktır. Onlara bir selam vermeniz zaten sizinle uzun süre konuşmaları için yeterli. Sizin yansıttığınız pozitif yaklaşımı onlarda size yansıtır.

Onuda yapamıyorum diyorsanız, David Burns selam verme alıştırmasında çok zorlananlar için şunu önerir: öncelikle size karşılık vermeyecek lamba ve bitki gibi varlıklara selam vermeyle başlayın. Sonrada yürürken karşılaştığınız kedi ve köpeklerle alıştırma yapabilirsiniz.

Bu süreçte size merhaba demeyen, karşılık vermeyen insanlar olabilir buna sakın şaşırmayın. Bir insanın merhabaya karşılık vermemesi sizinle ilgili birşey söylemez, onun içinde bulunduğu durumla ilgili bir bilgi verir.

Çünkü selam vermek küçük bir hediye vermeye benzer. Doğum gününüzde, yeni yılda size hediye alanlara, küçükte olsa bir hediye almak istersiniz ya buna çok benzer. Selam vermekte karşıdaki insanı, bir hediye gibi selama karşılık vermeye yönlendirir.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

4 YORUMLAR

  1. Hocam Bende şöyle bir durum var dışarı cıkamıyorum, kendimi ezik gibi hissediyorum, yeni bir kıyafet aldığımda giyemiyorum, arkadaşlarımın hatta bir coğu insanın beni ezik gibi gördüklerini düşünüyorum, bende bu durum aşırı derecede fazla lütfen yardım edin

    • Merhaba, youtube kanalımızda sosyal fobi ve özgüven konularında birçok videomuz var. Dilerseniz bir göz atın. Kanal:Psikolog Barış Gürkaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın