Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar

0
146

İnsan beyninin anormal bir şekilde çalışmasına neden olan psikolojik rahatsızlıklar, tüm dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de görülmektedir. İş hayatı, ev hayatı, sorunlu bir çocukluk veya ergenlik dönemi, yaşam standardı gibi etkenlere bağlı olarak pek çok kişinin maruz kaldığı bu psikolojik rahatsızlıklar, pek çok farklı şekilde meydana geldiği için oldukça fazla çeşide sahiptir ve bu psikolojik rahatsızlıkların birçoğu, çağımızdaki insanlarda gözlemlenmektedir fakat psikolojik rahatsızlıklar listesinde yer alan bazı psikolojik hastalıkların diğer psikolojik hastalıklara göre daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Daha sık karşılaşılan bu psikolojik rahatsızlıklar arasında anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk, depresyon, tükenmişlik sendromu, borderline kişilik bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluk gibi hastalıklar yer almaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Gündelik hayatımızda bilincimizde korku ve endişe yer almaktadır. Bu korku ve endişe sayesinde daima tetikte bekler ve ihtimaller dahilinde hareket ederiz fakat bu korku ve endişenin bağımsız olarak ve fazla miktarlarda ortaya çıkması durumunda anksiyete bozukluğu ya da kaygı bozukluğu meydana gelmektedir. Baş dönmesi, kalp çarpıntısı, boğulma hissi gibi eylemlerle kendini gösteren anksiyete bozukluğu, tedavi edilmediğinde daha ileri boyutlara gidebilir ve ölüm korkusuna dahi yol açabilir.

Depresyon Nedir?

Depresyon, halk arasında bilinen en genel tanıdır fakat depresyon kendi içinde farklı dallara ayrılmaktadır. Bireyin kendini genellikle isteksiz, başarısız ve kederli hissetmesi olarak tanımlanabilen depresyon ileri düzeyde ve hala tedavi edilmemişse eğer konsantrasyon bozukluğuna, uykusuzluğa, iştahsızlığa, geleceğe yönelik planların anlamsız gözükmesine ve hatta intihar girişimlerine neden olabilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Burnout yani tükenmişlik sendromu, bireyler tarafından son yıllarda fark edilmiştir fakat önemli bir psikolojik rahatsızlıktır. Tükenmişlik sendromu uykusuzluk, depresyon, stres gibi eylemlerle kendini göstermekte ve bireyde tükenmişlik hissine neden olmaktadır. Tükenmişlik sendromu yaygın olarak, öğrenciler ya da çok fazla mesai yapan kişilerin kendilerini büyük bir baskı altında hissetmesi sonucunda oluşmaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Sağlam bir zemine dayanmayan ikili ilişkiler nedeniyle ortaya çıkan borderline kişilik bozukluğu hastalığı, bireyde yalnız kalma korkusuna ve bireyin kendi vücuduna bile yabancılaşmasına neden olmaktadır. Bu hastalığa maruz kalan bireylerde mazoşist saplantılar meydana gelmekte ve birey kendisine çeşitli aletlerle zarar verebilmektedir.

Bu rahatsızlıkların dışında ayrıca manik ve depresif dönem olarak iki farklı dönemi yaşayabilme olarak bilinen bipolar bozukluk ve belirli fikirlerin sürekli tekrar etme durumu olan obsesif kompülsif bozukluk da, Türkiye’de en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar olarak bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın