Tükenmişlik ve Yorgunluktan Kurtulmanın Yolu!

0
724

Son dönemde hiç birşeye yetişemediğinizi mi düşünüyorsunuz? 24 saat yetmiyor olmalı! Bir yanda yapılması gereken işler, bir yandan durmadan gelen sosyal medya iletileri.. Bu kadar uyaranın arasında yetişememe hissine kapılmanız, keyifsizlik, bakışlarınızın bile donuklaşmaya başlaması çok da anormal değil. Belki bu tükenmişlik ve yorgunluk belirtileri olabilir.

Kaldı ki yaptığınız şey her ne olursa olsun ızdıraba dönüştüyse, orda ters giden birşeyler olabilir.

Tükenmişlik belirtileri için bu linki tıklayabilirsiniz.

O zaman gelin tükenmişlikten kurtulmak için küçük bir uygulama yapalım. Sizi ruhsal olarak besleyen, sizin için önemli olan şeyin ne olduğunu bulmaya çalışalım.

Tükenmişlik ve Yorgunluktan Kurtulmak İçin Uygulama

Şimdi kendinize bir bitki çayı koyun ve defterinizi kaleminizi alın, rahat bir yere oturun… Şu soracağım sorular üzerine biraz yazın, çizin…

  • Öncelikle sıradan bir günde neler yapıyorsanız onları madde madde kağıda yazmanızı istiyorum. Bu herşey olabilir. Örneğin spor yapıyorum, yazı yazıyorum , arkadaşlarımı görüyorum, sosyal medyada geziniyorum gibi… Aklınıza gelenleri alt alta yazın… Sizi besleyen, iyi hissettirenlerin rutinlerinizin yanına beslediğini belirtmek için B harfi koyun. İsteksiz hissettirenlerin yanına ise İ harfi koyabilirsiniz.

Tabloyu tamamladıktan sonra İsteksiz hissettiren şeyler sebebiyle endişelenmeyin, önemli olan bundan sonraki süreçte sizi besleyen şeyleri görmeniz ve onları arttırmanız. Kimi zaman çok başarılı insanların hayatında bile bu denge bozulabilir.

  •  Tabloyu tamamladıktan sonra 2. Adımda şu sorunun cevabını vermeniz bir yol bulmanızı sağlayabilir. “Beni besleyen ve isteksiz hissettiren rutinlerim arasındaki dengeyi nasıl sağlarım? Yani yapmak istediğim şeyler sizi tükettiğinde, keyif almayı tekrardan nasıl sağlarsınız? Tükenmişlik ve yorgunluk hissinden nasıl kurtulurum.

Örneğin: İsteksiz hissettiren yapmaya çalıştığınız projenizse ve harekete geçememek sizi yıpratıyorsa, onu daha küçük parçalara ayırarak yapabilirsiniz. Yada işe otobüsle gitmek yerine yürüyebilir, veya sürekli internette gezinmek iyi gelmiyorsa kendinize evde yemek yapabilirsiniz. Bunları gün içindeki rutinleriniz arasına serpiştirebilirsiniz.Bu sayede önemsiz olarak gördüğünüz şeyler size keyif veren alışkanlıklara dönüşecek.

Ayrıca bu yaptığınız listeye görebileceğiniz bir yerde tutmanızı öneririm. Bu sayede tükenmişlik ve yorgunluk hissi her geldiğinde yapacağınız küçük değişimlerle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu sayede tükenmişlikten kurtulabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın