Stereotipleştirme Seçimlerinizi Etkiliyor

0
1218

Stereotipleştirme insanların belirli bir şekilde davranmalarını beklemekle ve onlar için oluşturduğumuz yargıya ters düşen, farklı olduklarına dair her işareti elemekle sonuçlanır.

Mesela, size birinin huysuz ve aksi olduğu söylendiğinde, siz çok büyük ihtimalle bu stereotipin etkisi altında kalarak onun tüm sakin, ılımlı anlarını görmezden gelecek ve yalnızca öfkelendiği zamana odaklanacaksınız. Böylece de varsayımlarınızın doğru olduğunu kanıtlamış olacaksınız.

Aklın çalışma şekli böyle; düşüncelerimizi şekillendirmek için sadece dış girdilere bakmıyoruz ve titizlikle kendi tahminlerimizi, inançlarımızı ve stereotipleştirmemizi doğru çıkaracak işaretleri biriktiriyoruz!

Peki stereotipleştirmenin karşılıklı olarak sizi de etkilediğini biliyor muydunuz?

Diğer insanları etiketlemenin sizin davranışlarınızı siz fark etmeden negatif olarak etkilediğini biliyor musunuz?

 Stereotipleştirme Sizi Nasıl Etkiliyor?

Son zamanlarda yapılan bir araştırma erkeklerin sarışın kadın fotoğrafları gördükten sonra zihinsel işlemelerinin yavaşladığını gösterdi. Araştırma, sarışın kadınların daha az zeki olduğu hakkındaki yaygın stereotip yüzünden bu stereotipe inanan insanların sarışın kadınların yanında daha az zekice davrandıklarını belirtiyor.

Bir diğer araştırma ise, insanların yaşlıların yanında daha yavaş hareket ettiğini ve daha sakin davrandığını gösterdi. Yani adeta insanlar birlikte oldukları kişileri yansıtıyor ve böylelikle de stereotipler aslında geri tepiyor!

Bu etki için olası bir açıklama olarak; bilinçdışı olarak tüm insanlar tarafından kabul edilmek istememiz ve bu yüzden insanlarla beraber olduğumuz zaman onları yansıttığımız fikri öne sürülebilir.

Eğer sarışınları ‘aptal’ diye etiketliyorsanız, kabul edilmek adına çok büyük ihtimalle bu ‘aptallığın’ bir kısmını da kendiniz yansıtacaksınız!

 Stereotipleştirmenin Farkında Olun

Eğer etiketleri ciddiye alarak yaşıyorsanız, kendinizi etiketlemekten kaçınmanız pek mümkün değil ve bir kere kendiniz hakkında bu şekilde düşünmeye başladıktan sonra özgüveninizi de yitireceğinizi söylemem gerekir. İnsanların geçmişte kendileri hakkındaki yaftalamaları yüzünden de özgüvenlerin azaldığını söylemek mümkün. Etiketlemenin başkalarından önce size zarar verdiğini tüm bunlara bakarak anlayabilirsiniz.

Söylemenin yapmaktan kolay olduğunu biliyorum ama umarım stereotipleştirmenin tehlikelerinin farkında olmanız sizden farklı olan insanlara bakış açınız ve yargılarınız hakkında yeniden düşünmeniz için sizi motive eder.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın