Sosyal Anksiyete Bozukluğu

3
1153

SPESİFİK VE GENELLEŞTİRİLMİŞ SOSYAL ANKSİYETE NEDİR?

Spesifik sosyal anksiyete, örneğin kalabalık gruplar önünde konuşmaktan korkma olabilirken genelleştirilmiş sosyal anksiyetesi olan insanlar hemen hemen her sosyal durumda huzursuz, endişeli ve gergin hissederler.

Genelleştirilmiş tip sosyal anksiyete daha yaygın görülen tip anksiyetedir. Hayattaki pek çok durumda işin içine beklentisel kaygı, endişe, kararsızlık, depresyon, utanma, aşağılık duygusu ve kendini suçlama giriyorsa, sosyal anksiyete iş başında demektir.

SOSYAL ANKSİYETEDE HANGİ DURUMLAR ZORLUK YARATIR?

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle şu durumlarda ciddi duygusal sıkıntı yaşarlar:

 1.  Başka insanlarla tanıştırılmak
 2.  Eleştirilmek veya sataşılmak
 3. İlgi odağı olmak
 4. Bir şey yaparken izlenmek
 5. Otoritesi olan (önemli) insanlarla tanışmak
 6. Pek çok sosyal durum (buluşma, rastlama vs) özellikle de yabancılarla
 7. Arkadaşlık ilişkisi ya da romantik ilişki gibi kişilerarası ilişkiler

Muhakkak ki bu liste belirtilerin hepsini içeren bir liste değil, birçok başka duygu da sosyal anksiyeteyle alakalandırılabilir.

SOSYAL ANKSİYETENİN 10 FİZYOLOJİK BELİRTİSİ

Fizyolojik belirtiler kaygılı hissettiğiniz zaman ortaya çıkan fiziksel semptomlardır. Bunlar bedensel tepkilerdir ve başkaları tarafından da fark edilebilir. Tabi ki semptomları yaşayan kişi için daha belirgin ve daha güçlüdür. Yüzü kızarmak, örneğin, pek çok insan tarafından olumsuz bir şey olarak algılanmaz. Yapılan pek çok ankette insanlar kızarmanın onları iten bir şey olmadığını belirttiler. Tersine, insanlarda yüzü kızaran kişiden daha çok hoşlanma gibi bir eğilim var. Yine de sosyal anksiyetesi olan insanlar buna pek inanmaz ve bu durum sosyal anksiyeteyi daha ileri götürür. Sosyal anksiyetenin üstesinden gelmek tüm sorunları çözüme kavuşturur.

Sosyal anksiyete belirtileri şunlardır:

 1. Donuk yüz ifadesi
 2. Artan kan basıncı
 3. Hızlı kalp atışı
 4. Yüz ve dudak tikleri
 5. Kas gerilimi
 6. Ellerin titremesi
 7. Zayıf, titreyen ses
 8. Yutkunma ve boğazda yumru
 9. Aşırı terleme
 10.  Yüz kızarması

Uygun bir yol izlendiği takdirde sosyal anksiyetenin üstesinden gelinebilir ve onunla birlikte bu semptomlar da yok olur. Aynı şekilde tüm semptomlar hafifletilmediği sürece de sosyal anksiyetenin üstesinden gelinemez. Terapi sayesinde pek çok insan sosyal anksiyeteyi yendi; bütün semptomları ve yaşanılan zorlukları hayatlarından çıkarmayı başardılar. İnsanlar sosyal anksiyeteyi yenmek için sistematik ve yapılandırılmış bir yolla ne kadar çalışırsa, fizyolojik semptomlar o kadar çabuk ortadan kalkar.

 

Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

 1. Uzun zamandan beri kendim de yaşadığım iletişim yüz ifade bozukluğunun ismini koymaya çalışıyordum sizin sayenizde bu Rahatsızlığın benim rahatsızlığım ile birebir örtüştüğünü öğrendim üzülerek değil Aksine anksiyete rahatsızlığı yaşadığımı büyük bir sevinçle ifade etmek istiyorum sevincimin sebebi ise çözüme çok yaklaştığımı hissetmemdir.

 2. Benim 4-5 yıldır gulerken ağzım titriyor psikolojik mi yada esansiyel tremor denen hastalık mı bilmiyorum.Nolur bu durumu yaşayıp yenen varsa nasıl yendiği hakkında bilgi versin Allah rızası için

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın