Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler! Neden Rüya Görürüz?

2
143

Rüyalar insanlığın yüzyıllardır merak ettiği, üzerine çokça yazılıp konuşulan ancak bilimsel açıdan çokta yol alınamamış bir deneyim!

Gerçi geçmişe kıyasla son 100 yılda oldukça hızlı ilerlense de gidilecek daha çok yol olduğunu düşünüyorum!
Rüyaların bir anlamının olduğuna inanılması ve rüyaların kaydedilmesi 5000 yıl önce yaşamış sümerlere kadar dayanır. Ayrıca Antik Mısır’da rüya uğruna yapılan tapınaklar, rüya tercümanlarına verilen önem ve hatta papirüs üzerine yazılan tarihteki ilk rüya sözlüğünün oluşturulması, insanların binlerce yıldır rüyalara ilahi anlamlar yüklediğini bize gösterir.

İnsanların rüyalara bakış açısı yüzyıllar içinde tabi ki değişti. Gerçi bir kısmımızın düşüncesi değişti desek sanırım bu daha doğru bir cümle olur…

Peki günümüzde rüyalara bakış ne durumda? 3 yaklaşımı inceleyelim!

  • Rüyaların Uyanık Hayatın Uzantısı olduğu yönünde! :

Bu yaklaşıma göre rüyalar genellikle uyanık halimizdeki deneyimlerimizden, yaşantılarımızdan, duygularımızdan etkilenir ve ona göre şekillenir.
Örneğin, insanlar travmatik yaşantılardan sonra daha fazla kabus görürler.

Psikolog Stickgold tarafından yapılan bir çalışma bunu açıklar nitelikte. İnsanlara uyumadan önce 7 saat tetris oynatılmış ve
sonrasında rüyalarında düşen bloklar gördüklerini söylemişler. Uyumadan önce yaptığınız şeylerin rüyanın içeriğini nasıl şekillendirdiğini gösteren güzel bir çalışma.

  • Frued ve rüya:

Rüyadan bahsetmişken Freud’un 1900 yılında yazdığı Rüya yorumu kitabını anmadan olmaz.
Frued göre rüyaların açık içeriği ve gizli içeriği olmak üzere 2 niteliği var!

Rüyada açık içerik günlük hayat, sınav, aile arkadaşlık ilişkileri gibi hatırlanan ve anlatılabilen biçimi ile rüyamızda ortaya çıkan kısmıdır. Açık içerik uyku esnasında olası dışsal faktörlerden, duyusal uyaranlardan etkilenir ve rüya şekillenebilir. Örneğin: uyuyan birinin yüzüne su sıkıldığında suyla ilgili birşeyler görebilir. Yağmur altında kaldığını, bulunduğu yeri su bastığını rüyasında görmeye başlayabilir. Deneyebilirsiniz!

Uyku esnasında elini ısıttığınızda ise, rüyası eliyle ilgili yada ateşle ilgili bir rüyaya dönüşebilir.
Rüyaların bir diğer boyutu olan gizli içerik ise, rüya esnasında görüntülerin altında yatan şeyin dürtüler, istekler, duygular ve karmaşalar olduğunu belirtmiş! Yani arzularınızın, dürtülerinizin rüyalarda sembollere bürünerek ortaya çıkması gibi düşünebilirsiniz!
Ayrıca domhoff tarafından yapılan bir çalışmada rüyalarda açık içeriklerin, yani o an gördüğümüz rüyanın genellikle negatif duygularla karakterize olduğu görülmüş. Her 10 rüyadan 8 inin olumsuz duygularla, saldırıya uğramakla, şanssızlıklarla, kovalanmakla ilgili olduğu sonucuna varılmış.
Bu durum size de tanıdık gelmiş olmalı! Kan ter içinde kaçtığınız, koştuğunuz tam köşe sıkıştırılmışken duvara tırmanıp kaçtığınız, son anda kurtulduğunuz rüyaları hatırlayın!

  • Faaliyet sentez teorisi:

Bu teoriye göre rüyalar, uyanıkken mantıklı bilişsel süreçlerimizi yöneten beyin bölgelerinin uyku esnasında devre dışı kalması sonucunda oluştuğunu söylüyor.
Kişi uyurken ortaya çıkan farklı nöral aktiviteler halüsinasyon, yanılgıların ve tuhaf görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bizde bunları rüya olarak adlandırıyoruz!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın