Rakamlarla Mutsuzluk: Depresyon İnfografik

0
130
Depresyon hakkında istatistikleri içeren infografik

Mutsuzluk, isteksizlik çağımızın en yaygın duygu durumu. İnsanlar mutluluğu bulmak için türlü şeyi deniyorlar ancak bir türlü istedikleri düzeylere ulaşamıyorlar. Peki, ne oluyor da ideal mutluluğa ulaşamıyorlar? Hedefledikleri kariyere ulaşıp, istedikleri hayatlara sahip olsalar bile ne oluyor da hayallerindeki hayatı yaşamadıklarını düşünüyorlar? Daha da ileri gidecek olursak ne oluyor da insanlar depresyon belirtilerinden kurtulamıyorlar?
Dünya genelinde 350 milyon kişi depresyon ile mücadele ediyor. Bu rakam ise her geçen gün artıyor. Eğer sizde 350 milyon kişiden biriyseniz, artık yaptığınız işten, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamandan, hatta cinsel ilişkilerden bile eskisi gibi zevk almıyorsunuz demek oluyor. Bu belirtilerin yanında bugüne ve geleceğe karşı karamsar ve umutsuz bakış açısı eşlik ediyor ve bunlar da bir süredir devam ediyorsa, hayattan zevk almak için bir destek almanın zamanı gelmiş demektir.

Depresyonda Cinsiyet Farklılığı
Depresyona dair istatistiklere baktığımızda, kadınlarda depresyonun erkeklere oranla 2 kat fazla olduğunu görüyoruz. Bunun bir sebebinin ataerkil toplumda yaşıyor olmamız olarak görüyorum. Erkeğin depresif belirtilerini gizlemesinin sebebi ise eksiklik, yetememe hissinden uzaklaşmaya çalışması. Bir diğer taraftan erkeklerin depresif duygu durumun üstesinden gelebilmek için alkol kullanması ya da değişik davranışlarla depresif ruh halini dışa vurarak ifade etmesi, kadınların ise bu yolları kullanmamaları stres yaratan durum karşısında daha yoğun belirtiler göstermelerine sebep oluyor.
Bunlara ilave olarak kadınların bir takım biyolojik durumları depresyon belirtilerini ortaya çıkarabiliyor. Doğum, gemelik, premenstrüel dönem kadınlarda depresyon için riskli dönemler. Örneğin doğum yapan 10 kadından biri depresif semptomlar gösteriyor. Bu dönemlerde kadınlarda ortaya çıkan depresif duygudurum hayatlarını oldukça zorlaştırıyor.

Sonuç olarak bu denli yaygın olan depresyon sorunu ile başa çıkmak için klinik psikolog eşliğinde terapi desteği almak neredeyse zorunlu.Tedavi süreci için, daha önce paylaştığım depresyonun tedavisi ile ilgili yazılarıma göz atabilirsiniz. Linki tıklayın

Klinik Psikolog
Barış Gürkaş
İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın