Psikolojik Destek Başvurular Artıyor

0
146

Psikolojik destek için uzmana başvuruların her geçen gün artması eminim ki hiçbirimizi şaşırtmıyor. Yalnızlaşan bireyler, birbirinden uzaklaşan insanlar, hayatın içindeki zorluklar, her geçen gün kötüleşen çalışma şartları, orantısız kentleşme, doğadan uzaklaşma gibi sayılabilecek birçok sebepten ötürü insanların psikolojik destek ihtiyaçları her geçen gün artıyor.

Sağlık bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesi üzerine Türkiye’nin psikolojik durumunu gözler önüne seren istatistikleri paylaştı. İstatistikler oldukça ürkütücü ve beklendiği gibi. Veriler 2009-2013 yılları arasını kapsıyor. Rakamları incelediğimizde psikolojik destek için psikiyatrist ve psikolog  başvuranlarının üç katına çıktığını görmekteyiz. Toplam başvurular 3 milyondan 9 milyona yükselmiş durumda. Bu oran Türkiye genelinde üç kat artarken, bazı illerde 7 kattan daha fazla artış göstermiş durumda. 

 

psikolog başvuru

Büyük şehirlere şöyle bir baktığımızda;

  • İstanbul’un 2009 yılı rakamlarını incelediğimizde psikolojik destek için başvuranların sayısı 262 bin iken, 2013 yılında bu rakam 1 milyon 498 bine yükselmiş.
  • Ankara’da 73 binden, 487 bine yükselmiş durumda.
  • İzmir’de ise biraz farklı bir durumla karşılaşıyoruz. 2009 verileri 461 bin iken, 2013 yılında 583 bin civarına ulaşmış. Diğer iller ile kıyasladığımızda arada çok az bir değişim var. İzmir’in bu verileri ise başka bir tartışma konusunu açığa çıkarıyor.

 

İzmir ruh sağlığı konusunda en dengeli şehir denebilir mi?psikolojik destek

Bu sonuca ulaşmak çok kolay değil çünkü 2009 başvurularına baktığımızda bu rakamlar Ankara’nın bugün ulaştığı rakamlarla eş değer. Ancak İzmir’de yaşayanların geçmişten beri ruh sağlığını önemsediklerini söyleyebiliriz. Dünya geneline örneklerine baktığımızda ruh sağlığına önem veren ülkelerin refah düzeylerinin ve eğitim düzeylerinin yüksek ülkeler olduğunu da görmekteyiz. Bu da bize biraz olsun yol gösteriyor.

Türkiye Gerçeği

Türkiye’nin ruh sağlığı istatistiklerinin dünya genelinde ruh sağlığının kötüye gitmesinin bir sonucu olduğu kesin, ancak bununla birlikte psikologların eskiden deli doktoru olarak anıldığı bir ülkede, artık herkesin ihtiyacı olabileceği bir uzmanlık olduğu gerçeğini de kabul etmiş gibiyiz.

Dünyada ruh sağlığı yazımıza da göz atarak dünya ruh sağlığı rakamlarına ulaşabilirsiniz. Dünya Ruh Sağlığı Atlası

psikolojik yardım

 

 

 

 

 

 

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın